'Kinderen leren niet dat ze ook op hun bek mogen gaan' schuldig. Mijn zoon vrijwaren van teleur stellingen: schuldig. Ik ben een curling- moeder. En doordat ik mijn zoon te weinig eigen verantwoordelijkheid geef, voelt hij zich dus incompetent. Zelfs mijn goede in tenties - de wens dat hij gelukkig is - recht vaardigen dat niet, maakt Dijkstra me fijn tjes duidelijk. Ten eerste wordt hij er niet gelukkig van, en ten tweede: hoezo is geluk een levensdoel? Daarmee leg ik de lat voor mijn zoon wel erg hoog. „Ouders koesteren allerlei ambities'', zegt Dijkstra. „Omdat we gemiddeld nog maar 1,2 kind per gezin hebben, zijn alle ogen daarop gericht. Als op een project dat moet slagen. Maar zo leren kinderen niet dat ze ook op hun bek mogen gaan.'' En dat op je bek gaan - vallen en weer opstaan - is juist zo vormend. Volgens Dijkstra zit er maar een ding op: toelaten, loslaten en vertrou wen. Een hands of-ouder worden, zoals Ahlers het noemt. Een beetje coachend waar nodig en met duidelijke grenzen. Ik doe mijn best, maar eenvoudig is het niet. Waar ligt de grens tussen motiveren en de druk opvoeren, tussen loslaten en laten spartelen, tussen sturen en dwingen? Maar terwijl ik daarmee worstel, zie ik dat ook de tijd zijn werk doet. Mijn zoon volgt een turbocursus en haalt eindelijk zijn theorie-examen. Hij gaat uit eigen bewe ging praten met iemand over zijn gebrek aan daadkracht. Hij geeft aan genoeg te hebben van nietsdoen en wil dit jaar dan toch echt ergens toelating doen. Tot die tijd zal hij vier dagen per week gaan werken, zoals ik ronduit van hem heb geëist. Bij de zoektocht naar een baan stappen we in de vertrouwde valkuil. Zijn we aan vankelijk samen vacatures aan het bekijken, nog geen halfuur later is mijn zoon afge haakt en zit hij alweer elders te chillen. Ik klik op 'postbezorger' en 'helpdeskmede werker', scroll door functie-eisen, vergelijk salarissen en kies voor 'fietskoerier DHL'. 'Graag hierop solliciteren', app ik hem, en hij antwoordt: 'Morgen'. Dus schrijf ik een motivatiebrief, upload ik mijn zoons cv en zet de tv aan om curling te kijken. Na een week stuurt DHL het verlossende bericht. Ik ben aangenomen. Voor wie meer wil lezen over de zogeheten generatie Z: Generatie Z en de vierde (industriële) revolutie, Jos Ahlers, Bertram De Leeuw uitgevers. Generatie Z, The next level, Jos Ahlers, Bertram De Leeuw uitgevers Ingeborg Dijkstra: Steppingstonescoaching.nl ZATERDAG 12 JANUARI 2019 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 107