'Het is absurd dat lhbt'ers zich nog moeten verdedigen. Het gaat er bij mij gewoon niet in' 'Noem mij een voorbeeld, van een multi- etnische of multiculturele samenleving, waar de oorspronkelijke bevolking nog woont. En waar een vreedzaam samen levingsverband is. Ik ken 'm niet'. Raymann: ,,Het idee voor mijn theater programma kwam bij me op toen ik mee werkte aan het programma Verborgen Ver leden (waarin bekende Nederlanders op zoek gaan naar hun roots, red.). Maar toen Stef deze uitspraken deed, dacht ik: o, wacht even, dit maakt het alleen maar mooier. Want eigenlijk wil je zeggen dat ik geen recht van bestaan heb, als je stelt dat multiculturaliteit niet werkt. Ik ben daar een rechtstreeks product van. Eigenlijk zeg je daarmee dat ik niet hoor te bestaan, mijn kinderen niet en 90 procent van mijn fami lie niet. Dan wordt het persoonlijk en van daar dat ik mijn show met een persoonlijke boodschap aan hem afsluit. Je kunt Suriname op heel veel manieren als een failed state beschouwen, er gaat zoveel niet goed daar; er is veel te veel corruptie, de volksgezondheid is een ramp en alles. Maar juist als je stelt dat Suriname door de etnische lijnen mislukt is, heb je het land niet begrepen. Bovendien, die etnische verdeeldheid is door de Neder landers gecreëerd. Dus eigenlijk zijn die uitspraken een schuldbekentenis, that you fucked up. In Suriname zie je de verschillende bevolkingsgroepen juist heel leuk met de vooroordelen over elkaar omgegaan. Je lacht elkaar gewoon uit: Chinezen kunnen niet autorijden, Javanen denken liever aan hun kleren dan dat ze een goed bed kopen, creo len maken het geld al op voordat ze het ver diend hebben, hindoestanen sparen alleen maar. Vooroordelen genoeg, maar toch is het nooit tot rassenrellen gekomen.'' ,,Nee. Ik denk dat Stef, toen hij dit zei, niet had verwacht dat het deze impact zou hebben. Hij dacht dat hij in een besloten gesprek een beetje kon prikkelen. Hij deed het met een bepaald dedain en daarop is hij keihard afgerekend.'' ,,Ik heb hem wel ontmoet, ik heb voor de VVD weleens wat gedaan.'' ,,Heel lang zag ik dat zo. Ik ben van het libe rale gedachtegoed, met zo min mogelijk overheidsinmenging. Ik ben altijd onder nemer geweest en als je enigszins onder neemt in dit land, zie je dat de VVD het beste bij je past. Maar er zijn dingen ge beurd waardoor ik dacht: die partij past eigenlijk helemaal niet meer bij mij. Het dieptepunt was dat ze kinderen willen uit zetten naar het buitenland. Als je aan kin deren komt, die hier buiten hun schuld te recht zijn gekomen, overschreid je voor mij een grens. Ik heb geen politieke partij meer. ,,Omdat ik zo veel culturen in me heb, denk ik.'' ,,Ik wil nooit kwetsen om het kwetsen. De grens ligt bijvoorbeeld bij het opzettelijk beledigen van de profeet Mohammed, dat vind ik niet nodig. Zoals ik het ook niet no dig vind om bewust Christus te beledigen.'' ,,Ik ben spiritueel. Ik zeg altijd: ik geloof in een God die zo groot is, dat Zij zich op aller lei manieren manifesteert zodat de hele we reld in Hem kan geloven. En de een gelooft in Hem als Allah, de ander als Boeddha, een boom, of Jaweh. Voor mij heeft Hij kleur noch geslacht. Mensen die vanuit een geloof homosek sualiteit veroordelen, ook zoiets. Mijn dochter van 24 is in 2017 uit de kast geko men en ik weet waar ze doorheen is gegaan. Ze heeft mij bij bepaalde mensen gevraagd: papa, wil jij het zeggen namens mij? Ze was bang voor sommige reacties. We zijn naar de Gay Pride gegaan, stonden samen op een boot en ik heb met de regenboogvlag ge zwaaid. En wie daar iets over te zeggen heeft, heeft een kwaaie aan mij. Het is absurd dat lhbt'ers zich in deze tijd nog moeten verdedigen. Het gaat er bij mij gewoon niet in. In de kerk predik je 'God is liefde'. Maar tegelijkertijd verwerp je de liefde tussen twee mannen of twee vrou wen. Op dat moment verwerp je God ook.'' ,,In sommige kringen wel. Ik dacht dat mijn moeder en schoonmoeder het lastig zou den vinden, maar dat was dan weer een vooroordeel. Zij hadden juist iets van: kom op, het is ons kind en we houden onvoor waardelijk van haar. Maar ik weet dat er an dere mensen binnen de familie, vooral van de religieuze kant, anders tegenaan kijken.'' ,,Ze had al eens een vriendinnetje, maar daarna weer een vriendje. Ik dacht: dat zal wel een fase zijn geweest. Ze is jong en aan het ontdekken. Maar in 2017 zei ze: ik val op vrouwen. Ik heb gezegd: lieve schat, als dit jouw ding is, dan is het goed. En als je over tien jaar weer op mannen blijkt te vallen, dan is het ook goed. De jeugd van tegen woordig, de generatie Z, die denkt niet meer zo in hokjes. Ze zoeken gewoon ie mand die ze leuk vinden, of het nu een man of een vrouw is. Kom op, we leven in 2019! Hoe ver moet je nog achterlopen om niet te begrijpen dat liefde tussen twee mensen van hetzelfde geslacht kan ontstaan. Laat mensen zijn wie ze willen zijn. Maak je om iets anders druk, het verzuipen van het milieu bijvoorbeeld.'' Heb je overwogen Blok uit te nodigen voor je voorstelling? Jij noemt hem Stef. Jullie kennen elkaar? Is de VVD jouw partij? In je theaterprogramma maak je mensen uit allerlei culturen belachelijk: Surina- mers, Antillianen, witte Nederlanders, Marokkanen. Het lijkt wel of je overal mee wegkomt. Zijn er voor jou taboes op het podium? Ben je zelf religieus? Ligt homoseksualiteit gevoelig in de Surinaamse cultuur? Is ze ook bij jou en je vrouw uit de kast gekomen, of wisten jullie het al langer? 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 100