II 9 Tweede walvis gesignaleerd 73 doden »Ali Motamed vertelde zijn vrouw pas jaren na hun trouwdag wie hij echt was. Zijn zoon hoorde het pas na de moord op Ali Voor de Nederlandse kust is gistermiddag een tweede bul- trug gezien. De dieren zwem men ter hoogte van Scheve- ningen en Bergen aan Zee. De laatste jaren worden vaker bultruggen gezien in het Ne derlandse deel van de Noord zee, maar twee tegelijk is uit zonderlijk. De bultrug die al een tijdje voor de kust zwemt, duikt re gelmatig op en is al gezien bij Texel en voor de kust van Hoek van Holland. Kleinere walvissoorten als de bruinvis en verschillende soorten dolfijnen komen voor in de Noordzee, maar de bul- trug niet. Toch duiken ze hier steeds vaker op. Sinds het einde van de walvisjacht heb ben bultruggen de Noordzee ontdekt. De kust van Neder land is voor de dieren extra aantrekkelijk vanwege de vele scholen sprot, die bultruggen graag eten. Ze krijgen in de zomer hun jongen in warmere gebieden en trekken vervolgens weer naar het noorden. Het enorme dier heeft de af meting van een bus. Bultrug- gen zijn behendig en zwem men veelal op zicht. In hun vriendschap waren ze en blijven ze samen Vrouw in Disneyland steelt kinderwagens Een vrouw van 52 heeft de af gelopen tijd tientallen kin derwagens gestolen in Dis neyland Parijs. Haar 16-jarige dochter hielp haar bij de reeks diefstallen, die pas afgelopen zondag werd beëindigd: me dewerkers van het attractie park betrapten haar en waar schuwden de politie. De Fran- caise, een moeder van vijf, verscheen gisteren al voor de rechter. ,,Ik weet niet wat me bezielde'', zei de vrouw, die verklaarde dat ze in de war is. Het is pas na zijn dood, zo stellen meerdere bronnen, dat Nederland achter zijn ware identiteit komt. Tij dens het proces in de rechtbank blij ken de schutters Amsterdamse cri minelen. Eerder deze week maakte het kabinet en geheime dienst AIVD bekend dat zij hoogstwaarschijnlijk via via zijn ingehuurd door de Iraanse inlichtingendienst. ,,Onaan- vaardbaar en een flagrante schen ding van de Nederlandse soevereini teit'', noemde minister Blok het. ,,Europa verschaft terroristen een veilige haven'', reageerde de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken. De boodschap vanuit Teheran was duidelijk: wij vergeten niet en han delen onze eigen zaakjes af. Want als Iran Nederland officieel had ver teld dat Motamed eigenlijk Samadi heette en om uitlevering had ver zocht, was het maar de vraag ge weest of Nederland had meege werkt. Samadi had waarschijnlijk wel zijn asielstatus verloren (van wege liegen over zijn identiteit en zijn misdaad), maar Nederland le vert geen mensen uit aan landen die de doodstraf uitvoeren. Wel had Ne derland hem zelf kunnen berechten, zoals in 2017 nog gebeurde met een Ethiopische oorlogsmisdadiger. Die kreeg levenslang. Hoe Iran Samadi op het spoor kwam? Dat is onduidelijk. Maar een verklaring kan liggen in een spiona- geproces in Duitsland, daar worden in oktober 2015 twee Iraniërs opge pakt die dan al twee jaar namens de Iraanse inlichtingendienst zijn geïn filtreerd in de MEK en informatie over sympathisanten van de bewe ging in Europese landen doorspelen aan Teheran. Waarom Nederland twintig jaar lang niet wist wie Ali Motamed wer kelijk was? Inlichtingendienst AIVD en migratiedienst IND willen of kunnen er geen antwoord op geven. Ongestelde vrouw apart Belasting op online winst Op zoek naar hongerigen vrijdag 11 januari 2019 SCHEVENINGEN De priester tijdens de uitvaart van de vijf Poolse tieners die omkwamen bij een brand in een escaperoom IN DE WAR Op 29 juni 1981 vinden bij een bom aanslag op het kan toor van de rege rende Islamitische Republikeinse Par tij in Teheran 73 mensen de dood. De aanslag, waar voor Mohammad Reza Kolahi Sa- madi ter dood werd veroordeeld, wordt jaarlijks herdacht. GESTIKT Een Nepalese vrouw en haar zoons van 9 en 12 zijn dood gevon den in een hutje, waar de vrouw naar verbannen was omdat ze on gesteld was. De moeder had een vuurtje gemaakt om zich op te war men, maar waar schijnlijk zijn de drie daarna in hun slaap gestikt. De afzondering is een hindoeïstisch ritu eel. OOSTENRIJK Oostenrijk gaat 3 procent belasting heffen op de on line winsten van in ternetbedrijven als Google en Face- book. Frankrijk nam onlangs al hetzelfde besluit. Ze doen dit omdat Brussel draalt. VOEDSELBANK De voedselbanken gaan actief op zoek naar mensen met honger. Veel van de bijna een miljoen Nederlan ders die onder de armoedegrens leven, kennen de voedselbank niet of schamen zich. De voedselbanken willen deze men sen tegemoet komen via social media en door in- formatievoorzie ning via de sociale dienst. De Japanse kapster Megumi Takeichi leeft zich uit op een van de kamelen van het kamelenfestival in Bikaner. Dit feest in de Indiase provincie Rajasthan is een ode aan het dier dat eeuwenlang onmisbaar was in de woestijn. foto afp KAMELENKAPPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9