Nederland mengt zich in conflict Huawei w 8 NIEUWS Schiphol paar dagen niet per trein bereikbaar Zeker twee decennia leefde 'Ali Motamed' met een enorm geheim in een rijtjeshuis in Almere. Nu is hij het middelpunt van een diplomatieke rel van jewelste. Iran maakte in 2015 via huurmoordenaars een einde aan zijn geheim én aan Motameds leven. -c Ütfl DIPLOMATIEKE REL WIE WAS ALI MOTAMED? £4 Bk Het ministerie van Buitenlandse Zaken stelt in een verklaring te ge loven in een eerlijke, onpartijdige en transparante juridische proce dure in Canada, waar de topvrouw op verzoek van Amerika werd op gepakt. Ook haalt Nederland fel uit naar China. De steunbetuiging volgt op een verzoek van Canada. Justitie in Canada heeft Want- zou, dochter van Huawei-oprichter Ren Zhengfei, begin december op gepakt in Vancouver op verzoek van de VS. Die verdenkt haar van het schenden van de Amerikaanse sancties tegen Iran. De Chinese autoriteiten arres teerden daarna twee hoogge plaatste Canadezen. Volgens China op verdenking van activiteiten die een gevaar vormen voor de staats veiligheid, maar critici beweren dat het om een vergeldingsactie gaat. In de verklaring uit de Neder landse regering dan ook fikse kri tiek op China. ,,Nederland gelooft dat de wet fundamenteel is voor elke maatschappij die in vrede en veiligheid wil leven en is daarom bezorgd over het motief van de ar restatie van Kovrig en Spavor in China. Ook zij moeten een eerlijk en transparant proces krijgen.'' Zorgen uitspreken over de arres tatie van de twee Canadezen door China dient ook het Nederlandse belang, aldus de woordvoerder. Ne derland vreest voor precedentwer king. ,,Als politiek gemotiveerde ar restaties onweersproken blijven, zou het de volgende keer een Ne derlander kunnen overkomen.'' SCHIPHOL Schiphol is volgende week, in het weekend van 19 en 20 januari, niet bereikbaar met de trein. Spoorbeheerder ProRail voert werkzaamheden uit op en rond de luchthaven die donderdag 17 ja nuari al beginnen. De eerste twee dagen kunnen treinreizigers vanuit de richting Amsterdam nog wel op Schiphol komen. In de genoemde periode van vier dagen rijden er geen treinen, maar bussen op het traject Schiphol Air port - Leiden. De Intercity direct rijdt niet op het traject Amsterdam Centraal - Rotterdam Centraal. In het weekend rijden ook op het tra- j ect Amsterdam Sloterdijk/Amster- dam Zuid - Schiphol en op het tra ject Diemen Zuid - Duivendrecht bussen in plaats van treinen. li Motamed ging zelden naar feestjes, nooit naar bruiloften, zelfs niet naar de begrafenis van zijn eigen zwa ger. Na het werk keek de elektricien van Eneco bij voorkeur binnen naar de televisie. En de Iraniër wilde al helemaal niet dat er foto's van hem op sociale media verschenen. Ali leefde met een grote angst: ontmaskering. Toen er bij Eneco een Iraanse uitzendkracht kwam wer ken, wilde hij daar buiten werktijd niet mee omgaan. ,,Hij wilde zo wei nig mogelijk contact met mensen uit Iran. Ali was altijd bang dat ie mand hem via de Iraanse regering zou vermoorden'', zo citeerde Het Parool vorig jaar uit een recherche- verhoor met Ali's weduwe. Die angst was niet zo gek. Want Ali Motamed was niet wie hij leek. Wie hij wel was? Een man die ter dood is veroordeeld voor een bom aanslag die nog ieder jaar in Iran wordt herdacht. De twee bommen ontploffen op 29 juni 1981 op het kantoor van de regerende Islamiti sche Republikeinse Partij in Tehe ran, waar op dat moment een bij eenkomst van partijleiders aan de gang is. Als de stofwolken zijn opge trokken blijken 73 mensen dood, on der wie vier ministers en een opper rechter, de laatste geldt als de leer meester van Irans huidige president Rohani. In internationale media duikt daarna al snel de naam van Moham- mad Reza Kolahi Samadi op. Iran wijst hem aan als de man die de bommen naar binnen bracht: een student elektrotechniek die als elek tricien in het gebouw werkte. Maar ook een lid van de MEK (Mujahedin e Khalq), een linkse, gewapende op positiegroep die een verwoede strijd uitvecht met de ayatollahs en later jarenlang op westerse terreurlijsten zou staan. Na het plaatsen van de bom zou Samadi het pand hebben verlaten om een ijsje te eten. Klap Na de klap verdwijnt hij. In Iran wordt Samadi bij verstek veroor deeld tot de dood door ophanging. Pas in 2013 duikt zijn naam weer op. In een nieuwsbericht op Iraanse websites: Samadi zou zijn gezien tij dens een diner in Keulen, Duitsland. Hij at er samen met een ander lid van de MEK, eentje die ook is ver oordeeld voor een bomaanslag: in augustus 1981, waarbij de president en premier van Iran omkomen. Het bericht moet tot paniek heb ben geleid in het doorsnee rijtjes huis in Almere. Want daar heet Mo hammad Samadi nog Ali Motamed. De naam waarop hij begin jaren 90 asiel aanvraagt in Nederland. In 1995 trouwt hij hier, een paar jaar later krijgt het echtpaar een zoon. Pas ja ren na het huwelijk vertelt 'Ali' zijn vrouw wie hij werkelijk is, zo schrijft Het Parool. Hij belooft het verhaal aan zijn zoon te vertellen zo dra deze 18 wordt. Zo ver zal het niet komen. Op 15 december 2015 schieten twee mannen Ali Motamed, dan 56 jaar, neer als hij van zijn huis naar zijn busje loopt. Met de elektricien sterft ook de veroordeelde bommenlegger. S/. I vrijdag 11 januari 2019 GO De Nederlandse regering neemt het op voor Canada in het diplo matieke conflict rond Meng Wanzhou, de financieel direc teur van het Chinese telecom- concern Huawei. Maarten van Ast Den Haag De bij de bomaanslag omgekomen slachtoffers worden in Iran geëerd op postzegels. De man van 73 moorden Cyril Rosman Almere Mohammad Reza Kolahi Sa- madi werd begin jaren 80 in Iran ter dood veroordeeld. Begin jaren 90 krijgt de Ira niër onder de naam Ali Mota med asiel in Nederland. Op 15 december 2015 wordt in Al- mere de elektricien Ali Motamed ver moord. Later blijkt dat hij de in Iran veroordeelde Mo hammad Reza Ko- lahi Samadi was. FOTO OMROEP FLEVOLAND IN MEMORY OF THE MARTYRS OF TIR 7th. IN MEMORY OF THE MARTYRS OF SHAHRIVAR 8th

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8