SEwTe L[1 tHb GOV: Gele Hesjes-protest ontaardt in steunfondsenoorlog 7 Amerikaanse ambtenaren bijna op zwart zaad door politieke impasse De sluiting van de Amerikaanse overheid zorgt voor groeiende woede en wanhoop onder ambtenaren zonder inkomen. Veel mensen zijn bijna door hun laatste geld heen. Stel, je bent bewaarder in een Ameri kaanse gevangenis, in pakweg Arkan sas of Oklahoma. Je hebt een veelei sende baan, werkt elke dag met zware jongens, in onderbezette teams. Secre taresses en leraren moeten soms bij springen als bewaker. Je hebt in 2016 op Donald Trump gestemd - hij was immers de man van law and order die beloofde achter wetshandhavers zoals jij te staan. Daar heb je dan in de afgelopen twee jaar niets van gezien, zegt Eric Young, voorzitter van de vakbond van be waarders in federale gevangenissen. Zijn leden, vaak conservatieven uit plattelandsgebieden, waren al boos over een vacaturestop; nu dreigen ze ook nog in financiële problemen te komen. Ze zijn verplicht naar hun werk te komen tijdens de shutdown van de Amerikaanse overheid, maar krijgen geen cent betaald zolang de president en het Congres het niet eens zijn over de begroting en financiering voor Trumps grensmuur. ,,Veel collega's zijn furieus en zeg gen dat ze niet nog een keer op Trump stemmen'', zegt Young, die erop wijst dat Trump in december al bijna in stemde met een deal die de overheid open zou houden, maar zich onder druk van rechtse critici terugtrok. ,,Een klap in ons gezicht.'' Zijn bewakers, die het toch al met relatief lage salarissen moeten doen, moeten nu bijklussen als Uber-chauf- feur. ,,Het is een schande. Maar het is winter, je moet zorgen dat de verwar- 1 Mttiii'l1,1 1 m I Veel collega's zijn furieus en zeggen dat ze niet nog een keer op Trump stemmen ming blijft branden en er eten op tafel staat voor je gezin.'' Staken is illegaal in delen van de Amerikaanse publieke sector. Young weegt zijn woorden, omdat hij niet tot een staking mag op roepen, maar zegt wel: ,,Als we kon den staken, weet ik zeker dat er nooit meer zo'n shutdown zou zijn.'' Thuiszitters De gevangenbewaarders horen bij zo'n 800.000 ambtenaren die direct zijn getroffen. Wie niet 'essentieel' is voor het functioneren van het land is naar huis gestuurd zonder salaris. De thuiszitters zijn net zo kwaad. Ze de monstreren onder aanvoering van hun vakbonden in Washington en marcheren naar het Witte Huis. ,,We willen werken!'', scanderen ze. Cheryl Denby, it'er en alleen staande moeder van een volwassen zoon, werkt al dertig jaar voor de over heid en heeft verschillende shut downs meegemaakt, vertelt ze van achter haar protestbord. ,,Maar deze is anders'', vindt ze. Er zit zo weinig be- weging in de onderhandelingen - Trump liep woensdag nog weg uit een vergadering met de Democraten - dat zij over de regering zegt: ,,Ze res pecteren ons werk niet, het maakt ze allemaal niet uit.'' Sommigen hier zeggen dat beide partijen schuld hebben, Cheryl Denby is vooral kwaad op de Republikeinen in de Senaat, die eerder instemden met maatregelen om de delen van de overheid die niet over de grens gaan weer te openen, maar daar toch van af zien omdat Trump zo'n wet niet wil ondertekenen. ,,Ze kiezen ervoor de president te beschermen, in plaats van hun kiezers. Trump is rijk, hij heeft die bescherming helemaal niet nodig. Wij wel.'' Hoe langer de impasse aanhoudt, des te groter de problemen worden voor ambtenaren. Timothy Wallace leidt voor de kustwacht in New Or leans dagelijks scheepvaart op de Mis sissippi in goede banen, maar hij is bijna door zijn laatste paar honderd dollars heen. Hij heeft al gecheckt of er geen verdwaald geld in zijn auto ligt, de kussens op de zitbank voor de ze kerheid eens opgetild. Wallace begint wanhopig te worden. Om zijn reke ningen te kunnen betalen heeft de 43- jarige vader van drie zoons een crowd- fundingspagina geopend. Tweede baan Hij heeft net uitgeslapen na zijn nachtdienst, vertelt hij aan de telefoon vanuit het zuiden van de VS, maar als er niet binnen een paar dagen een op lossing en een salarisbetaling komt, moet hij een tweede baan gaan zoe ken. Het maakt hem kwaad, na ruim twintig jaar trouwe dienst voor de kustwacht. ,,We worden gegijzeld, ge bruikt als politieke pionnen. Als je je zorgen maakt om de beveiliging van de grens, ga je niet zo om met de men sen die voor veiligheid zorgen.'' Wal lace kan zich best voorstellen dat een muur op sommige plekken een goed idee is, maar op deze manier hoeft het van hem niet. ,,Die muur betaalt mijn hypotheek niet.'' Aanleiding is een omstreden steunfonds voor de ex-bokser Christhophe Dettinger (37), de man die het zaterdag opnam voor de Gele Hesjes en knokte met agen ten. Sommige mensen zien hem als held en haalden 120.000 euro voor hem op. Dit geld is bedoeld om zijn proceskosten te betalen. Bij wijze van reactie is er ook ruim een mil- joen opgehaald voor onder anderen de politiemannen die door Dettin- ger te grazen waren genomen. Er was veel verontwaardiging rond het geld voor de inmiddels aangehouden bokser, die op 13 fe bruari terecht moet staan wegens zware mishandeling. De geldinza melingsactie is na felle kritiek van enkele ministers beëindigd. De ac tie is 'illegaal', aldus minister Mar- lène Schiappa van Gelijkheid. ,,Het ondersteunt een criminele hande ling, namelijk onnodig geweld.'' Miljoen euro In een reactie op de inzameling be sloot Renaud Muselier, voorzitter van de regio Provence-Alpes-Cóte d'Azur, een fonds voor gewonde politiemannen op te zetten. Binnen een halve dag werd daar ruim een miljoen euro opgehaald. Het geld is bestemd voor 1050 politiemannen, ambulancebroeders en brandweer lieden die gewond raakten bij con frontaties met demonstranten. Ge middeld werd er 27 euro per gift ge geven. ,,Ik ben deze actie begonnen omdat ik verbijsterd en triest was toen ik zag dat mensen in staat wa ren geld op te halen voor een indi vidu dat politiemensen heeft gesla gen'', aldus Muselier. Een ex-lid van het interventie team van de Franse politie, Bruno Pomart, heeft inmiddels vanuit de zelfde gedachte ook een rekening opengesteld. Hij had in een paar uur 5000 euro binnen. Vervolgens stelde Eric Drouet, een van de leidende figuren van de Franse Gele Hesjes, een banknum mer open voor solidariteitsbijdra gen aan 'slachtoffers van politiege- weld'. Verzwegen Bij de diverse protesten deelde ook de politie soms rake klappen uit en veel mensen kwamen in de proble men door wolken traangas. Volgens Drouet wordt dat vaak verzwegen door de Franse media. Gisteren was al 65.000 euro binnengehaald. Drouet zei dat de opbrengsten via een notaris zouden worden ver deeld en ook dat slachtoffers van politiegeweld zich binnenkort zou den laten zien. vrijdag 11 januari 2019 GO 'Zo ga je niet met mensen om' Karlijn van Houwelingen Washington IP»! i m 1 w ji *"JT- MMtRiThp Cheryl Denby heeft al twintig dagen geen inkomen. Ze wil, net als vele anderen, wer ken maar Trump wil eerst zijn muur. foto KARLIJN VAN HOUWELINGEN —Eric Young, voorzitter vakbond van bewaarders In Frankrijk is een bizar opbie den aan de gang rond de Gele Hesjes-protesten. Voor slachtof fers aan beide kanten van het straatgeweld wordt enthousiast geld gedoneerd. Bob van Huët Rotterdam/Parijs C°UECTCS 40677 Grants Al meer dan een miljoen voor gewonde politiemannen. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7