NYNKEDEJONG Wisselgeld uit 1947 is bij veiling wellicht miljoenen waard töoncdeKKeri 6 Nu tot 100 voordeel per persoon vrijdag 11 januari 2019 Column ^0 @Nynke Een Amerikaanse man die als tiener een bijzondere penny terugkreeg als wisselgeld, blijkt een fortuin te zijn misge lopen. Hij bewaarde de munt zeventig jaar, tot zijn dood af gelopen september. Vandaag levert de cent naar verwach ting ruim 1,7 miljoen euro op bij een veiling. Karen van Eyken Orlando De destijds 16-jarige Don Lutes Jr. uit de staat Massachusetts kreeg de bijzondere munt in 1947 als wisselgeld in de schoolkantine. Het viel hem op dat de koperen penny in 1943 was geslagen, terwijl de Amerikaanse overheid stelde dat Alle centen sinds 1942 niet van koper, maar van verzinkt staal werden ge maakt. Dat werd gedaan omdat koper tijdens Tweede Wereldoorlog nodig was voor andere doeleinden. Toen Don Lutes navraag deed «a bij de overheid over zijn bijzon dere munt, kreeg hijhet ant woord dat alle mensen kregen die vragen stelden over de ver meende koperen munt uit 1943: 'Naar aanleiding van je vraag in formeren we je dat er geen kope ren penny's zijn geslagen in 1943. Alle penny's geslagen in 1943 zijn van verzinkt staal.' Don Lutes Jr. bewaarde de munt uiteindelijk zeven decennia lang. Toen hij in september van vorig jaar stierf, kwam de munt bij een veiling van erfstukken te recht. Daar wordt de munt vandaag ge veild. Hoeveel de munt precies zal opbrengen, is nog niet bekend, maar een eerdere koperen penny uit 1943 bracht in 2010 bij een veiling bijna 1,5 miljoen euro op. Volgens Heritage auctions zijn er in 1943 slechts tien tot maximaal vijftien ko peren penny's geslagen. Dat zou zijn gebeurd doordat een koperen plaat vastzat in een van de machines. Overal wordt gesnoven, geslikt en gerookt Hilariteit alom: de website VICE publiceerde een arti kel over dopinggebruik in de petanquewereld. Het idéé al leen al is natuurlijk hilarisch, dus deze krant en de site van NOS wisten niet hoe snel ze dit nieuws moesten overnemen. Petanque, dat spel wat u alleen maar kent van de Franse camping en eventu eel van de baan in uw woonplaats, waar op dinsdagavond de seni oren samendrom men voor de dins dagavondcompeti tie. Een sport voor oude mannetjes, die hoogstens de feestvreugde wat verhogen door een glaasje per nod. Nooit een spel op leven en dood. Ge woon, een gezellig tijdverdrijf om de spieren nog enigszins soepel te houden en ondertussen te roddelen over de nierstenen van de buurman. Maar natuurlijk is de petanque wereld groter dan jeu-de-boules- vereniging The Flying Boules uit Emmeloord. Natuurlijk wordt die sport ook gespeeld door mensen die er de hele wereld voor over vliegen. Voor wie het een sport is, en geen spelletje. Twee daarvan zijn Kees Koogje en Edward Vinke, allebei meer it voudig N ederlands kampi oen. Op internationale toernooien lusten vooral Belgische en Franse petan- quespelers er wel pap van. Vooral ritalin en cocaïne zijn populair. „Ik ken genoeg Belgische spelers die coke gebruiken. Die gaan dan even naar het toilet en gooien geen bal meer fout als ze terugkomen. Ze voelen zich dan echt de koning'', zei Vinke tegen Vice Sports. Mocht u er nog aan twijfelen, dan is het nu wel duidelijk: drugs zijn overal. Ze zijn nooit een ver- van-je-bedshow, al denkt u dat misschien wel. Overal wordt ge snoven, geslikt en gerookt, ook al hebt u het niet door. Elke Hol landse uithoek heeft z'n dealer. In Noord-Brabant struikel je over het drugsafval. En dat is niet alleen voor gebruik op feesten en par tijen. Zelfs op het onschuldige stukje schelpenpad dat de jeu-de- boulesbaan heet, kan de wereldtop niet meer zonder concentratiever- hogende chemicaliën. Wat is er dan nog heilig? Welke sport wordt nog wel schoon ge speeld? Vroeger dacht ik: de drugs gebruikers, dat zijn de anderen. Maar na dit schandaal durf ik wer kelijk voor niemand meer mijn handen in het vuur te steken. Kras.nl/55570 Kras.nl/39396 Kras.nl/37759 Kras.nl/36138 Autovakantie BRAFA Art Fair Brussel Zonvakantie Egypte Groepsrondreis In het spoor van de Maya's Busreis Kroatische Kust Dubrovnik Zeecruise Britse Eilanden Ierland GO Detanaue Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage (cruise), reserveringskosten en Calamiteitenfonds Sfeervol hotel in het centrum Entree tot de kunstbeurs en ontbijt Klantbeoordeling 8,4 O.a. Krk, Plitvice, Split en Mostar Verblijf in hotels aan de kust Klantbeoordeling 8,2 O.a. Kirkwall, Londen en Dublin Geniet van unieke flora en fauna Vertrek vanuit Nederland All Inclusive Direct aan privé-zandstrand Klantbeoordeling 8,4 Mexico, Belize en Guatemala Kleurrijke steden en ruige jungle Klantbeoordeling 8,2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6