Even wegdromen bij een mysterieus radiosignaal uit het universum Ook in 2019 krijg je méér voor elkaar met een NVM-makelaar! 5 Overlast doorsneeuw nog groter SALZBURG De ellende van het winterweer in het Alpengebied wordt steeds groter. In Duitsland en Oostenrijk zijn hele dor pen door de sneeuw afge sloten van de buitenwe reld. In de plaats Berchtes- gaden, in het zuidoosten van Beieren, zitten hon derden mensen vast door de sneeuw en is de nood toestand uitgeroepen. Een 54-jarige vrouw is ge storven in een file bij Dornstadt. Medewerkers van het Duitse Rode Kruis deelden dekens uit op de A8 tegen de kou. Toen zij deze weer wilden ophalen, stuitten zij op de vrouw. Waaraan zij precies is ge storven, is niet duidelijk. Het lawinerisico in de re gio Salzburg is opge schaald naar 5. Dit hoogste niveau komt zelden voor. De autoriteiten waarschu wen voor extreem lawine gevaar. Woensdag overleed een 16-jarige Australische skiër in Sankt Anton am Arlberg. Het extreme win terweer houdt voorlopig aan. De zogenoemde FRB's (de Engelse afkorting van Fast Radio Bursts) werden al geregistreerd op 14 au gustus 2018 en zouden afkomstig zijn van een sterrenstelsel 1,5 mil jard lichtjaar van ons vandaan. De ontdekking is nu wereldkundig ge maakt via het wetenschappelijke tijdschrift Nature. Het is nog maar de tweede keer dat iets dergelijks is waargenomen. Onderzoekers kunnen vooralsnog alleen maar raden waar het signaal vandaan komt. Ze hopen op meer waarnemingen om een model te kunnen maken dat het mysterie deels kan doorgronden. Een onbekend signaal uit de ruimte is natuurlijk altijd span nend, vindt ook astronoom Marc Klein Wolt (Radboud Universiteit). Je kunt allemaal gekke dingen be denken maar dat doet hij liever niet. ,,Ik houd me liever bij de weten schap.'' Dus geen neefjes van E.T. die van heel ver een vingertje naar ons op steken? Klein Wolt moet erom la- chen. ,,Maar stel dat het buiten aardse wezens zijn. Die hebben dat signaal dus uitgezonden anderhalf miljard jaren geleden, dus ver voor de dinosaurussen. Als het een W Een onbekend signaal uit de ruimte is natuurlijk altijd spannend aliensamenleving was, is die nu ook dus anderhalf miljard jaar ou der. Als we ze willen benaderen en we sturen ze een signaal terug, dan duurt het nog een keer anderhalf miljard jaar voordat het signaal er is. Die samenleving is dan al 3 miljard jaar ouder geworden.'' Gortdroog: „Mogelijk zijn ze dan uitgestorven." Geen aliens dus. Maar wat dan wel? Het geluid wordt niet gepro duceerd door iemand maar door iets, aldus Klein Wolt. ,,Je kan den ken aan een ster die in een bepaalde fase van zijn leven komt; mogelijk zijn het zwarte gaten of neutron sterren. Er ontstaat dan een bepaald proces en dat signaal zien wij nu. Misschien is het een wisselwerking tussen sterren en spelen sterke magneetvelden een rol.We we ten we het niet. Het is gissen.'' Belangrijker is dat het signaal ge vonden is, aldus de astronoom. ,,Als er nu meerdere van dit soort objec ten gevonden worden, kunnen we het gaan bestuderen. Na drie, vier, vijf voorbeelden kun je meer gaan onderzoeken en zo'n populatie in kaart brengen. Dit is de essentie van astronomie. Dit is wat wij doen. Je doet een ontdekking en dan zoek je een verklaring. Ik verwacht dat er over een tijdje verklaringen gaan komen en hopelijk vinden we dan een model. Dan is dit vraagstuk weer een beetje verder opgelost.'' Oerknaltheorie Zelf wacht Klein Wolt straks overi gens op een nog veel spraakmaken der signaal. Namens de Radboud Universiteit is hij betrokken bij de huidige Chinese maanlanding op de achterkant van de maan. Op de satelliet die daar boven hangt, zit zendapparatuur. ,,Het signaal waar wij naar op zoek zijn, is uit het hele vroege heelal, dus nog veel ouder. Niet 1,5 miljard jaar maar 14 miljard jaar. Een signaal afkomstig uit de peri ode voordat er sterren waren. Ik hoop dat we dat signaal binnenkort kunnen waarnemen. Het is een sig naal dat voorspeld wordt uit de oer knaltheorie maar het is nog niet eerder waargenomen.'' vrijdag 11 januari 2019 Met deze telescoop is het signaal opgevangen. foto andré renard Wetenschappers in Canada hebben een herhaald radiosig naal opgevangen van diep in de ruimte. Bob van Huët Nijmegen Of je nou een huis wil kopen of verkopen; je krijgt meer voor elkaar met een NVM-makelaar. Hij heeft namelijk meer expertise, omdat hij gebruikmaakt van allerlei data en onderzoek. Hij heeft een NVM-keurmerk, dat staat voor betrouwbaarheid en kwaliteit. Hij heeft een goed overzicht van de huizenmarkt, omdat hij een unieke database gebruikt. En hij kan je huis vliegensvlug onder de aandacht brengen bij zijn grote netwerk van andere NVM-makelaars. Vandaar de nu al gevleugelde uitspraak: Je krijgt méér voor elkaar met een NVM-makelaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5