14 ZEELAND Na veertig jaar trouwe dienst zwijgt Kees Maas (72). Althans als speaker in officiële, internationale wedstrijden. Hij is te oud, vindt de wielerbond. In een juichend Ahoy spreekt de Etten-Leurenaar zijn laatste woord: „Formidable." KEES MAAS AFSCHEID SPEAKER^ I et nog vijftien ron den te rijden galmt plots The Final Countdown loei- I hard door Ahoy. Kees Maas reageert alert op de stampende beat van deze klassie ker. ,,The finale countdown wordt ingeluid.'' De man die als geen an der het samenspel tussen renners, speaker, muziek, sfeer en publiek beheerst, doelt op de ontknoping van de Rotterdamse zesdaagse af gelopen dinsdagavond laat. En niet op zijn naderende afscheid. Hij brult niet. Nooit. Maas zweept op met goed getimede stemverheffingen. Dat het ook zijn laatste vijftien rondjes worden in een sportpaleis, waar hij veertig jaar geleden als invaller voor het eerst zijn stem liet horen, laat hij nergens merken. Niet in houding. Niet in gebaar. Niet in woorden. En dat terwijl hij de afgelopen veertig jaar toch is uitgegroeid tot dé stem van Ahoy. Professioneel begeleidt hij Niki Terpstra en zijn nieuwe Franse ploeggenoot Tho mas Boudat naar de overwinning. Hij vraagt het publiek te gaan staan voor 'onze nationale held', die het seizoen direct begint 'met een fantastische overwinning.' Als ze eenmaal over de streep zijn, staat de 72-jarige Etten-Leu renaar zelf op. Hij stopt zijn spiek- map in de rugzak en kijkt in ge dachten de hal in. Wanneer Terpstra en Boudat bezig zijn aan hun uitrijdrondjes, pakt Maas nog één keer de micro foon. Zijn wapen om Ahoy te laten ontploffen. Voor de laatste keer verheft de Brabander zijn stem. Terpstra en Boudat steken hun handen in de lucht. Nadat hij Terpstra heeft aangeprezen als 'un coureur extra formidable', zwijgt Maas. Zonder om te kijken verlaat hij zijn post langs de piste en zoekt Maas de weg naar de uitgang van de hal. Ik voel dat ik mijn houdbaarheidsdatum nog niet heb bereikt ,,Er was al afgesproken dat ie mand anders de huldiging zou doen", verduidelijkt Maas als hij in de catacombe op een televisie scherm ziet hoe zijn opvolger Jo- han van der Made de podiumcere monie voor zijn rekening neemt. Maas ziet dat het goed is. Niet dat het hem ontroert. ,,Ik voel me nu net zo als aan het begin van de avond." Even slikken Het officiële afscheid van zaterdag vond hij veel emotioneler. ,,Dat was even slikken en liet me niet onberoerd." De drie dagen erna werkte hij keurig verder af. Zij het qua invulling niet meer zoals in de jaren hiervoor. Dat heeft alles te maken met het werkelijke pijnpunt van de avond. ,,Het is niet mijn keuze om te stoppen", verduidelijkt Maas. ,,De KNWU heeft bepaald dat je op je 72ste niet langer als jurylid of speaker mag optreden bij officiële internationale wedstrijden. Bij wijze van dispensatie mocht ik dit keer om de veertig jaar vol te ma- ken. Wel is afgesproken dat ik aan het einde van de avond alleen de koppelkoers nog zou doen." Na die veertig jaar klinkt hij nog altijd even strijdbaar als het gaat om het onrecht dat hem wordt Ik blijf een blije rakker uit Etten-Leur. Morgen sta ik gewoon weer op -Kees Maas aangedaan. ,,Nergens in de landen om ons heen werken ze met die regel van 72 jaar. Daar gaan spea kers gewoon door tot ze zelf aan geven dat het niet meer kan. Ik voel dat ik mijn houdbaarheidsda tum nog niet heb bereikt. En ik ben het nog helemaal niet beu." Trots laat hij daarom weten dat de criteriums van Wateringen en Oostvoorne hem voor de ko mende drie jaar al hebben vastge legd. ,,Die wedstrijden mag ik na melijk nog wel doen." Ze zijn een koud kunstje vergeleken bij het speakeren van een zesdaagse. ,,Dat vraagt wel zoveel concentratie. Als je even achterom kijkt, kun je de koers al kwijtraken." In zijn laatste meer dan een uur durende en dolmakende koppel- koers, laat Maas zien dat hij zijn vak nog altijd beheerst. Alleen werken de koppels niet bepaald mee aan een spetterende finale. Met zijn bekende uithalen pro beert Maas nog om de boel niet te laten indutten, maar Terpstra en Boudat houden de koers stevig in handen. ,,Het publiek ziet alles, dat moet je begeleiden. Niet door doorlopend te praten, maar door ook de muziek de ruimte te geven. Als je dan inbreekt, heb je de aan dacht." Onverstoorbaar en zonder armgebaren volgt Maas de koers. Alleen zijn stem doet het werk. Ook op deze laatste avond. ,,Als de Denen weggaan, is het linke soep", is tegen het einde een van de laatste pogingen om de zes daagse te laten ontploffen. Helaas. ,,De vonken sprongen er inder daad niet af vanavond", laat Maas na afloop weten. ,,Ik had snel door dat Terpstra en Boudat de boel on der controle zouden houden. Dan ga je daar op door. Op het einde stond de hele hal achter Terpstra.'' Compliment Formidable. Zijn laatste woord als speaker galmt als het grootste compliment terug in de richting van de Pavarotti van de koers. Na een verdiend pilsje is het te gen middernacht tijd om naar huis te gaan. ,,Ik blijf een blije rak ker uit Etten-Leur. Morgen sta ik gewoon weer op", zo duikt hij met een lach de donkere nacht in. vrijdag 11 januari 2019 VL De stem van Ahoy mag zich niet meer laten horen Ad Pertijs Rotterdam/Etten-Leur -Kees Maas Kees Maas na veertig jaar voor de laatste keer in actie in Ahoy. ,,Het publiek ziet alles. Dat moet je be geleiden." FOTO COR VOS De KNWU bepaalt dat iemand van 72 jaar niet meer als speaker of jurylid mag optre den in een officiële in ternationale wedstrijd. Met deze regel neemt Nederland een vrij unieke positie in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56