Terneuzen hijst extra keer regenboogvlag II Hengstdijk wacht af wat er met 't Jagershuis gebeurt 7 OPEN DAG ARCHIEF Het archief van de gemeente Sluis is een aantal bijzondere aanwinsten rijker. Dat mogen de inwoners ook best weten, daarom gaan de deuren open voor publiek. Woning op terrein oude vlasroterij kregen we het idee voor een open dag." Tijdens de open dag, die in sa menwerking met de Heemkun dige Kring West-Zeeuws-Vlaan- deren wordt gehouden, worden de topstukken belicht. Zoals het oud ste document, dat dateert uit 1201. Ook de nieuwste aanwinsten wor den tentoongesteld, zoals de hele collectie van George van Vooren uit Aardenburg. Hij was een be grip in de streek op heemkundig gebied en overleed zo'n twintig jaar geleden. Hij laat een giganti sche collectie aan foto's en docu menten na. ,,Het merendeel komt Door de brand in het belfort verkoolde een deel van de inhoud van de notariskluis uit de periode van de Tweede We reldoorlog." Er worden tijdens de open dag stukken uitgelicht. Om dat alles nog goed bekeken moet worden, kan het 'archief in bewer king' ook bekeken worden, met een rondleiding door de archief- kluis. Ook nieuw is een stapel boeken in allerlei formaten, die het archief in bruikleen heeft. Het zijn paro- chieregisters van de rooms-katho- lieke kerk, vanaf 1840. ,,Dat zijn de doop-, trouw- en begraafboeken." Kolommen met handgeschreven namen en data, uit allerlei Sluise kernen. Daarnaast worden er in de vi trine, te zien vanaf de straatkant, stukken met een opvallend ver haal geëxposeerd. Zo is er een bankbiljet van één gulden, met daarop een Engels dankwoord van ingekwartierde soldaten. De da tum staat erbij, 28 oktober 1944. Een aantal documenten komt uit de collectie van notaris Mazijk uit Sluis. Geert laat geblakerde huwe lijksaktes zien. ,,Het belfort werd in 1944 gebombardeerd en de kluis van de notaris stond in de kelder. Door de hitte is een deel van de inhoud verkoold." De open dag van het archief wordt gehouden op woensdag 16 januari. Tussen 13.00 en 19.00 uur is het archief aan Nieuwstraat 22 in Oostburg geopend en bereikbaar via het Klanten Contact Centrum van de gemeente Sluis. Voor iemand de zolder op ruimt kan het 'zooi' of 'troep' lijken. Archivaris Geert Stroo van de ge meente Sluis hoort die termen re gelmatig voorbijkomen als men sen oude papieren hebben gevon den en het archief raadplegen. Ge lukkig maar, want die oude docu menten, blijken meer dan eens pa rels van papier te zijn. Om dat aan inwoners te laten zien, houdt het archief in Oostburg een open dag. De nieuwe archiefbewaarplaats van de gemeente Sluis werd in 2015 geopend in het gemeentehuis in Oostburg. Er werden destijds 13.000 dozen met archiefstukken verhuisd vanuit de oude bewaar plaatsen in Oostburg en Aarden burg. Inmiddels is daar al veel bij gekomen. ,,Er is dit jaar verrassend veel geschonken. Ook vanwege onze oproep om materiaal uit de Tweede Wereldoorlog, in het ka der van de herdenking van de Slag om de Schelde", vertelt Geert. Do cumenten kunnen zowel geschon ken als in bruikleen gegeven wor den. Alles wordt nauwkeurig be keken, onderzocht, gearchiveerd en ten slotte veilig bewaard. Een dame die een boek schonk, vroeg wat het archief nou eigenlijk met al die papieren doet. ,,Daardoor SINT JANSTEEN De oude vlas roterij achter de Brouwerijstraat in Sint Jansteen mag plaatsma ken voor één woning. Dat heb ben burgemeester en wethou ders van Hulst besloten. De opstallen van de voorma lige vlasroterij achter Brouwer ijstraat 20 mogen worden ge sloopt. Op het enorme terrein mag één woning worden ge bouwd, maar op het perceel rus ten drie zogenoemde bouwti- tels. De andere twee woningen mogen elders in de gemeente Hulst op een geschikte locatie worden gebouwd. Dit hoeft niet in Sint Jansteen te zijn. HENGSTDIJK De eigenaar van de in oktober door brand zwaar beschadigde bistro 't Ja gershuis in Hengstdijk krijgt van de gemeente Hulst de keus: snel de boel slopen of juist weer heropenen. Vrijdag ochtend 20 oktober woedde er een felle uitslaande brand op de eerste verdieping van 't Ja gershuis aan de Hengstdijkse Kerkstraat. Er was alleen mate riële schade. Sinds de brand is 't Jagershuis gesloten en in het dorp balen ze van het aanzicht van een uitgebrand pand op zo'n prominente plaats in het dorp. Volgens Micaëla Boone, woordvoerster van de ge meente Hulst, zijn ze in het stadhuis ook niet blij met de situatie. ,,Er is meermaals con tact geweest met de eigenaar en hem is aangezegd over te gaan tot sloop óf herbouw." In afwachting van actie door de eigenaar heeft de gemeente de stoep afgezet. 't Jagershuis heropende in mei 2017 nadat het een tijdje leeg stond. Hengstdijk vreesde dat het zonder café zou komen te zitten, maar die angst bleek ongegrond. Nu is het weer af wachten. De regenboogvlag wapperde giste ren op het gemeentehuis van Ter- neuzen. De gemeente wilde daar mee benadrukken dat 'iedereen zichzelf kan en mag zijn'. Terneuzen hijst de regenboog- vlag altijd op 11 oktober tijdens co ming-out-day: de dag waarop ho mo's, lesbiënnes, biseksuelen en transgenders (lhbt) openlijk uitko men voor hun seksuele voorkeur. De aanleiding dat Terneuzen de vlag gisteren hees is de ophef rondom de Nashville-verklaring, ook wel het 'homohaatmanifest' genoemd. ,,Ook al is dat voor ons de aanlei ding, willen we ons niet inhoude lijk in de discussie mengen", zei woordvoerder Daniël Rouw. ,,We hebben woensdag besloten de vlag extra te hijsen. Het is eenmalig om te laten zien dat iedereen in Ter- neuzen zichzelf kan en mag zijn. Verder zullen we de vlag gewoon weer hijsen op de jaarlijkse co ming-out-dag." Deze krant meldde eerder deze week dat prominente Zeeuwse SGP'ers vinden dat hun partijleider Kees van der Staaij zijn handteke ning beter niet had kunnen zetten onder de Nashville-verklaring. Zes andere Zeeuwse partijen hebben een tegenverklaring opgesteld. vrijdag 11 januari 2019 Zien wat er met al dat papier gebeurt Sophie Stockman Burgemeester Marga Vermue krijgt van archivaris Geert Stroo alvast een voorproefje op de open dag. In de de kast links liggen nieuwe aanwinsten; parochieregisters van de rooms-katholieke kerk vanaf 1840. foto boaz timmermans -Geert Stroo, archivaris Oostburg Jeffrey Kutterink Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54