II Terreurverdachten lopen in val infiltrant; aanslag voorkomen, aldus OM 4 Nederland is ontsnapt aan een bloedige aanslag op een groot festival, zegt justitie. Nee, een infiltrant heeft de zaak uitgelokt, aldus de advocaten. Het OM heeft de groep gecreëerd, het OM heeft de dreiging gecreëerd ,,Oh god, help me martelaar te worden op uw pad.'' En: ,,Wij zouden alles doen om in het paradijs te komen.'' Zo citeerde officier van justitie Ferry van Veghel gisteren uit afgeluisterde ge sprekken in Nederlandse grootste ter- reurzaak in jaren. In de rechtbank Rot terdam moesten zes verdachten voor komen in een tussentijdse zitting. Een zevende verdachte is al een tijdje op vrije voeten en hoefde niet te komen. Andere jihadisten die de afgelopen jaren werden verdacht van het voorbe reiden van een aanslag in Nederland, hadden soms wel een wapen, maar niet echt een plan. Of precies an dersom. Bewijs was sowieso een pro bleem. In de zaak rond de groep Arn hemmers ligt dat anders: daar zit het dossier vol met telefoontaps en came rabeelden. Een infiltrant hoorde hoe vijf mannen instemden met het ple gen van een aanslag en op foto's is te zien hoe vier verdachten in een vakan tiebungalow in Weert rondlopen met AK-47's in de hand en bomvesten om. Als training. Afluisterapparatuur Nederland is ontsnapt aan een aanslag waarbij tientallen doden zouden zijn gevallen, een aanslag op een groot fes tival met kalasjnikovs, bomvesten en een bomauto, stelde het Openbaar Mi nisterie gisteren. Maar Nederland was nooit echt in gevaar, stelde Van Veghel ook. Want de automatische geweren en de bomvesten deden het niet, ze werden geleverd door twee politie-in- filtranten. De mannen waren in een maandenlang voorbereide politieval getrapt. Het vakantiehuisje, hun tele foons, hun auto's, sommige wonin gen: ze bleken volgehangen met af luisterapparatuur en camera's. Die omvangrijke infiltratieactie, die zelfs de advocaten van de verdachten als 'knap' omschrijven, vindt zijn oor sprong in april vorig jaar. Dan komen er bij de politie twee ambtsberichten van geheime dienst AIVD binnen. Eentje stelt dat Hardi N., een al be kende jihadist uit Arnhem, plannen aan het maken is voor een aanslag en op zoek is naar wapens. Bericht twee geeft de politie een e-mailadres. Waarschijnlijk heeft Hardi, zonder dat hij het weet, al jaren contact met een AIVD-informant. HJ Een paar weken later, op 18 mei, stuurt een (buitenlandse) politie-infiltrant een mailtje naar Hardi. Die luidt onge veer zo: ,,Je zoekt hulp, ik kan je hel pen.'' De twee spreken af elkaar op 5 juli in Arnhem te ontmoeten. Hardi en de infiltrant praten over een auto bom, te laten ontploffen met een af standsbediening. Een echt doelwit heeft Hardi nog niet. De infiltrant: ,,Ik ga jouw geen plan geven, dat moet van jezelf komen. Kom maar terug als je een plan hebt.'' 100 kilo kunstmest In augustus ontmoeten ze elkaar weer. Hardi vertelt dat hij heeft gezocht naar geschikte evenementen voor een aan slag. Hij wil wapens voor vijf man: ka- lasjnikovs, bomvesten en twintig handgranaten. Later die zomer zorgt de infiltrant ervoor dat Hardi 100 kilo kunstmest (grondstof voor een bom) kan ophalen: die ligt verstopt in een auto die geparkeerd staat bij de Media markt in Breda. Hardi en mede-ver dachte Shevan A., de zwager van Hardi, halen het (onbruikbaar ge maakte) spul op. Daarna dringt de infiltrant aan, via de chat-app Telegram: hij wil 'de broe ders' ontmoeten. De volgende dag, 18 september, komen Hardi en vier van zijn medeverdachten (Morat M., Na- deem S., Waïl el A. en Nabil B.) opda gen in een park in Arnhem. ,,Ze komen bij elkaar in een kringetje en spreken daar allemaal de wens uit om wapens te krijgen, om te gaan trainen, om een aanslag te plegen'', zegt het OM. Op 27 september klapt de val. Vier van de groep van vijf (Nadeem is er niet bij) krijgen in het vakantiehuisje in Weert handvuurwapens, kalasjni- kovs en bomgordels. Het huisje hangt vol met camera's, op uitgelekte video- stills is te zien hoe de vier met de wa pens rondlopen. Waïl is ervan over tuigd dat ze echt zijn: ,,Ik zie het. Dit is niet zoals de AIVD het zou doen.'' Maar als hij later die dag tijdens zijn arrestatie met zijn wapen op de politie wil schieten, gebeurt er niets. Waïl en de anderen worden uit een huurbusje getrokken, drie andere verdachten worden opgepakt in de regio Arnhem. Er zijn huiszoekingen in Rotterdam en Vlaardingen. 's Avonds sturen po litie en OM een persbericht rond: ,,Er is een aanslag voorkomen.'' Dat is maar de vraag, stelde advocaat Serge Weening gisteren. Zijn kantoor staat vier van de verdachten bij. Het was uitlokking door de infiltrant, vindt hij. ,,Het OM heeft de groep ge creëerd, het OM heeft de dreiging ge creëerd." Onzin, vindt justitie ,,Er was een plan en daar zochten ze hulp bij. We hebben wel gecreëerd dat de groep zich liet zien, op 18 september in het park. Dat is geen uitlokking.'' Trouwfeest Drie van de zes verdachten waren gis teren aanwezig. Het enige wat ze zei den, was dat ze snel vrij willen komen. Shevan A. (zwart colbertje, wit T- shirt): ,,Ik wil zo snel mogelijk mijn le ven weer oppakken.'' Nadeem S. (ge kleed in zwarte kleren en dito muts van buitensportmerk North Face): ,,Ik wil snel weer naar huis, ik had op 6 ok tober mijn trouwfeest staan.'' De rechter bepaalde dat de zes ver dachten voorlopig blijven vastzitten. De volgende zitting in de zaak is op 3 april. vrijdag 11 januari 2019 'Oh god, help me om martelaar te worden' Cyril Rosman Rotterdam D&v&tcUWj ^yiSc^Lff- R.i> ïyO-W lo fcv I Murat M., Nadeem S. en Shevan A., drie van de zes terreurver dachten, gisteren tij dens de tussentijdse zitting van de recht bank in Rotterdam. ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK —Serge Weening, raadsman ®Kijk op de site bij /video Officier van justitie aan het woord in de rechtbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4