Nieuwjaar Schol: grappig én lekker ^0] MARGOT ZEELAND 11 vrijdag 11 januari 2019 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland Op een of andere manier zag ik ineens te gen het nieuwe jaar op. Het overviel me een beetje, want meestal ben ik nogal po sitief ingesteld en kijk ik uit naar nieuwe dingen. In plaats daarvan zag ik februari en maart opdoe men met daarachter al weer de voorjaarsmaan den, de zomer, het najaar en de winter. Het leek me ineens een herhaling van zetten. Raar, want ieder jaar heeft natuurlijk een eigen ritme met mogelijkheden, kansen en waarschijn lijk ook teleurstellingen. Dat maakt het leven juist zo mooi. Ik schrok er zelf van en ben van weeromstuit samen met Man gaan opruimen. Zo brachten we al tassen vol kleding, schoenen, troep en boeken weg naar de kringloopwinkel. Dat doen meer mensen rond deze tijd van het jaar ontdekte ik, want het was er druk. Nu de va kantie voorbij is en we weer in het ritme komen, is dat ook een stuk beter voor mijn gesteldheid. Dat hoor ik om me heen vaker trouwens, al is een somber moment natuurlijk heel menselijk. Daarnaast nam ik mijn dieet weer onder de loep. Ik gedij beter bij minder koolhydraten en bij meer groenten en fruit. Gelukkig kan ik van lek ker eten heel blij worden. Zoals van deze risotto rijst van bloemkool. Neem een Zeeuwse bloem kool, hak deze heel fijn in de keukenmachine en giet er kokend water overheen. Laat 2 minuten staan. Bak 1 ui en een knoflook teen aan en voeg er 400 gram champignons aan toe. Giet er wat witte wijn bij en 500 milliliter slagroom. Laat even pruttelen en voeg de bloemkoolrijst toe. Haal de pan van het vuur en meng er een eier dooier en 150 gram geraspte parmezaanse kaas door en strooi er peterselie over. Laat maar komen dat nieuwe jaar. UNu de vakantie voorbij is en we weer in het ritme komen, is dat ook een stuk beter voor mijn gesteldheid VLISSINGEN ,,De schol is een van de populairste vissen van Europa. Al sinds de middeleeu wen wordt er op schol gevist. Sterker nog, men denkt altijd dat Hollanders bekend staan om de haringvangst, maar ook de schol werd al in de late middeleeuwen verhandeld naar Duitsland en zelfs naar Londen", vertelt prof. dr. Adriaan Rijnsdorp, platvis bi oloog aan de Universiteit van Wageningen. Hij schreef er sa men met Roelke Posthumus een boek over en komt er maandag over vertellen bij FoodLab Zee land. Schol is, net als tong, een po pulaire vis, al is de tong van oudsher een stuk duurder. Waarom dat is, kan Rijnsdorp niet uitleggen. Dat heeft met de historie te maken. ,,Het vissen zelf was trouwens in de 16 de eeuw ook al onderwerp van dis cussie; de manier waarop en het vistuig waren destijds ook al re denen voor conflicten, waarbij Willem van Oranje de gemoede ren tot bedaren moest brengen", vertelt hij. Even terug naar de schol, daar zijn er nu weer ruim genoeg van doordat er jaarlijks visquota Schol. FOTO PIXABAY worden vastgesteld en het aantal schepen sterk is verminderd. De schol is overigens een grappige vis: hij ligt op zijn zij en om niet met een oog in het zand te liggen is het oog tijdens de metamor fose naar de rechter zijkant ver huisd. Schollen voeden zich met schelpdieren, maar ook kleine bodemvisjes staan op het menu. Op ons menu vandaag schol met een stamppotje van andij- vie. Leg vier scholfilets in een stoommandje en stoom ze 10 minuten boven een pan kokend water. Kook ondertussen 1 kilo gram aardappelen, snij 750 gram krulandijvie fijn en meng dit met de gekookte aardappelen. Leg de scholfilets er op en breng op smaak met zout, peper, ci troensap en olijfolie. Niet alleen een grappige vis, maar vooral lekker. Wat eet je nog meer? Een broodje 'hotdog'. In deze vegetarische snack toont zich de hand van de meester. De 'worst' is een kindje van Edwin. ,,Rookwor- tel'', legt Steffen uit. „Volledig plantaardig en zonder toevoegingen. De receptuur is ge heim." De rookwortel heeft een exotisch jasje. Een laag pindacrumble met kimchi, Koreaans gefermenteerde groenten met zuurkool, bira- mimayonaise en spicy ketchup. Sluiten we onze ogen, dan proeven we worst, maar de 'knak' ontbreekt. Het zusje van de rookwortel, de bietbal ligt op een zwartgekleurd broodje. ,,Ons brood komt van Desemenzo in Waalwijk'', zegt Stef- fen. ,,Voor de kleur voegt de bakker inktvi- sinkt toe.'' De zoete, rokerige bietensmaak doet het uitstekend in gezelschap van gekara- melliseerde ui, zoetzure ui en uicrumble. Cre atieve vondst. En de bijgerechten? Met de Zeeuwse brava's geeft Hard Ziel een stoere twist aan een doorsnee aardappel van Hoeve Rapenburg in Meliskerke. Voordat we de piepers proeven, moeten we door aardig wat lente-ui, peterselie, aioli en ketchup heen. We eten er Kahla pli salade bij, een Thaise koolsla van spitskool, boontjes, wortel, pinda en - alweer - flinke stukken rode peper. De pe netrante geur van de vissaus met tamarinde, limoensap, knoflook, sushi-azijn en suiker tergt onze neus. Op zo'n manier dat we hal verwege de sla besluiten het kartonnen doosje dicht te vouwen. Neem je een toetje? De ijsbom op een stokje. Welkom zoet na al dat smaakgeweld. Aan creativiteit ontbreekt het niet bij Hard Ziel. Streetfood van een sterrenchef, dat is uniek. Wel mag de uitvoe ring wat ons betreft wat subtieler. BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit GO EDWWS ROOKWORTEL HOTDOG voor z- 6üRRElpim -BEEFWe - fEATBREAÜ/ LAMSGEHAKT/ HUTdMUJ - K;AAS(t^ORf r CHOCOLADE SIJSBOM WORTELTAART :hef (Prijs/kwaliteit telt dubbel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39