Bieten leveren dit jaar maar 13,2 ton suiker per hectare op 4 Een kortere campagne, een lagere suikeropbrengst per hectare en historisch lage prijzen. De Suiker Unie maakt de balans op. Die valt niet mee. teur agrarische zaken bij de Suiker Unie, weet dat er moeilijke tijden aankomen voor suikerbiettelers: „Boeren gaan er minder aan verdie nen en de risico's op een slechte oogst zijn hoog.'' Er wordt hard gewerkt aan een opvolger van neonicotinoïden. Sik ken: ,,Daar is een paar jaar voor no dig. Ook om bieten mogelijk resis tent te maken tegen virusziekten die overgedragen worden door in secten. Misschien dat er sporadisch boeren zijn die kiezen voor een an der gewas, maar ook in slechte tij den zullen we met elkaar de schou ders eronder moeten zetten om bieten uit de grond te halen.'' Vrijstelling Dit is de periode dat boeren aan de Suiker Unie kenbaar moeten ma ken welk zaad ze dit jaar gaan ge bruiken. Ze ijveren al maanden bij minister Carola Schouten (CU, landbouw) voor een vrijstelling op het Europese verbod op neonicoti- noïden. Dat is ingesteld om bijen en hommels te beschermen, maar die prikken volgens de telers helemaal geen bietenplantjes aan. In België, Tsjechië, Polen en Roe menië zijn al wel vrijstellingen af gegeven aan suikerbietentelers. ,,Nu dreigt een ongelijk speelveld", aldus J oris Baecke, voorzitter van de ZLTO Zeeland. A Joris Baecke Terwijl de laatste biet in de snijmo- lens vermalen wordt, telt de Suiker Unie de plussen en minnen van de bietencampagne op. De uitkomst valt tegen. Oorzaken zijn een kor tere campagne, een lagere suiker opbrengst per hectare en, mede door de concurrentie op de wereld markt, historisch lage prijzen. Ook plantmanager Luc Kroes herinnert zich wel betere campag nes. De verwachtingen waren in het voorjaar nog hooggespannen. ,,Maar tegen zo'n lange, droge zo mer is geen kruid gewassen. Inzet was een suikeropbrengst van 15,6 ton per hectare. Het is uiteindelijk 13,2 ton geworden.'' Ondanks het wat hogere suiker gehalte - de Suiker Unie haalde 17,4 procent suiker uit de fabriek tegen 16,6 procent in de vorige campagne - lijdt Cosun, het moederbedrijf van de Suiker Unie, verlies over het afgelopen teeltseizoen. De coöperatie vangt de grootste klap op. Telers krijgen een gegaran- deerde minimumprijs. ,,We produ ceren minder suiker, verdienen er minder op'', zegt Kroes, die eraan toevoegt dat de toevoer naar de klanten geen gevaar loopt. Was de campagnetijd aanvanke lijk voorzien tot begin februari, nu zwaaien de zestig campagnemede werkers medio volgende week al af. Minder bieten, dus ook de verwerking gaat sneller ,,Minder bieten, dus de verwerking geschiedde ook sneller. Geen 140, maar 120 dagen.'' Kroes prijst zijn mensen wel. ,,Van onze vaste me dewerkers wordt altijd gezegd: sui ker plakt, maar dat geldt ook voor veel losse krachten. Drie van hen draaiden hun 25ste campagne.'' De tegenvallende resultaten heb ben ook gevolgen voor het areaal komend jaar. Suiker Unie adviseert haar telers minder bieten in te zaaien. In plaats van 86.000 hectare akkergrond wordt straks 80.000 hectare bieten verbouwd. Als de boeren al niet overstappen op aard appelen of uien, want het verbod op effectieve bestrijdingsmiddelen te gen bladluis werkt niet motive rend. Luizen zijn al jaren de grote vij and van iedere bietenteler. Het diertje zuigt de plant leeg en laat de gevreesde vergelingsziekte achter. Daardoor neemt de plant minder zuurstof op, groeit hij trager en le vert hij minder suiker dan een ge zonde plant. Met neonicotinoïden zijn luizen goed te bestrijden, maar juist dat middel is sinds kort verbo den. Het IRS Dinteloord, een onder- zoeks- en kenniscentrum voor de suikerbietenteelt, zoekt naarstig naar alternatieven. „We hebben bij landbouwminister Schouten gepleit voor een overbruggings periode, het verbod kwam zeer abrupt", aldus Pieter Brooij- mans, manager agrarische dienst. Dertig jaar lang konden de te lers gebruikmaken van neonicoti noïden. „Het is een stofje dat zich om het zaadje van de biet nestelt en het gewas beschermt tegen insec ten. Dat mag niet meer gebruikt worden met als gevolg dat de plant sneller ziek wordt.'' Volgens Brooij- mans is dat een slechte zaak, want nu spuiten de boeren met gewasbe schermers, die niet per definitie milieuvriendelijker zijn. ,,We moe ten opnieuw gaan monitoren hoe Boeren gaan er minder aan verdienen en de risico's op een slechte oogst zijn hoog we mogelijke insectenplagen kun nen bestrijden. Dat kost tijd en die is ons door het snelle besluit van de minister niet gegund.'' Toch verwacht hij niet dat veel bietentelers voor een ander gewas kiezen. „De meer risico volle oogst weegt waarschijnlijk niet op tegen de zekerheden, die de coöperatie biedt." Gert Sikken, direc- «Sf vrijdag 11 januari 2019 GO De Suiker Unie adviseert haar telers om dit jaar minder bieten in te zaaien. archieffoto camile schelstraete Oogst laat bittere smaak na Wim van den Broek Stampersgat/Dinteloord - Luc Kroes, manager - Gert Sikken, Suiker Unie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32