r 23 Nederlandse schaatsers trekken vaak en graag naar Collalbo, waar vandaag de EK allround en sprint begint. Voor Sven Kramer en Ireen Wüst is het historische grond. McLaren haalt Andreas Seidl Stijn Schaars maakt rentree Wanty krijgt wildcard Tour UITSLAGEN p 1173 meter hoogte schittert een ijsbaan in de zon. Hier en daar rust een wolkje in een verder strak blauwe lucht. We zijn in Klobenstein - Collalbo. Hier, in het Italiaanse Zuid-Tirol, is Duits de voertaal maar wordt het Italiaans niet vergeten. De vergezichten zijn ansichtkaartwaardig. Het dorp wordt omgeven door Dolomieten-toppen. ,,Het voelt als een tweede thuis", vertelt Sven Kramer (32). Het is hier goed toeven, weet hij door alle trai ningskampen. De Nederlandse schaatsers komen hier maar al te graag. Vooral Jumbo-Visma-coach Jac Orie trekt hier vaak naartoe. Het is een van de weinige ijsbanen in de buitenlucht. En belangrijk: ondanks de relatief korte reis is er ijle lucht en een prachtige setting. Kramer, Pa trick Roest, Antoinette De Jong en co - ze slapen deze week in Hotel Be- melmans zelfs in dezelfde kamers als tijdens de voorgaande trainingskam pen. De Arena Ritten is ook historische grond. In 2007 toonde Kramer in de laatste bocht van zijn 10.000 meter al een vuist. Hij was de beste in de mee slepende strijd met favoriet Enrico Fabris en won voor het eerst in zijn leven een allroundtitel. Op dat EK werd zijn hegemonie geboren. Van de elf EK allround-toernooien die er volgden, won Kramer er negen. Bij de overige twee stond hij niet aan de start. Vóór die eerste titel van Kramer werden de allroundtoernooien niet door Nederlanders gedomineerd. Sinds zijn zege in Collalbo startte hij op elk allroundtoernooi als favo riet voor het goud. Nu pas komt daar verandering in. De druk ligt ditmaal bij zijn elf jaar jongere ploegge noot Patrick Roest, die zijn grote voorbeeld heeft ingehaald. ,,Dat kan gebeuren. Ik denk dat ik het be hoorlijk lang heb uitgesteld", zegt Kramer. Van de EK in 2007 herinnert hij zich vooral de grote hoeveelheid toeschouwers, de barbecueënde Nederlanders en zijn 'debiel harde' 1500 meter. Gedachte De gedachte dat hij zo lang aan de top zou staan, kwam toen geen moment in hem op. Kramer was slechts 20 jaar. ,,Ik heb niet lang daarna weleens gezegd: in 2010, na winst op de Olympische Spelen in Vancouver en de WK allround in Heerenveen, dan is het mooi geweest! Een uitspraak in alle branie, als je jong bent denk je daar minder over na. Maar nee, ik had toen niet kunnen denken dat het zo lang zo goed zou gaan." Minder goede herinneringen aan de toernooien in Collalbo bewaart Ir- een Wüst (32). Voor de afsluitende 5000 meter in 2007 bedroeg haar voorsprong op haar naaste belager Martina Sablikova ruim veertien se- conden. De toen 19-jarige Tsjechische zette haar echter onder druk met een ongekend goede 5000 meter. Wüst stortte daarna in de laatste ronden in en verspeelde de titel. ,Mijn allergrootste nederlaag", zo noemde ze die dag onlangs. Vier jaar later werd Wüst op de EK opnieuw tweede achter Sablikova. Wanneer de EK vandaag aanvangt, is Wüst erbij maar het schaatsen bij zaak. Ze is in gedachten bij haar vriendin Paulien van Deutekom, die vorige week overleed. Voordat Wüst naar Collalbo afreisde, was ze woens dag aanwezig bij de uitvaart in Ap- pingedam. Na haar enige training op het ijs van Collalbo: ,,Ik kan al leen zeggen, ik start als eerbetoon aan Paulien en ga mijn best doen." In de verte staan bomen. Daar ver werkte ze in 2007 haar sportieve ver driet. Weg van de fans, van de ver slaggevers, van iedereen. Toch werd ze gefilmd. Een moment dat er naar eigen zeggen voor zorgde dat ze een deel van haar onbevangenheid ver loor. Volgers Het gedenkwaardige EK dat jaar is door Kramer en Wüst bij veel volgers blijven hangen. Zo zat Patrick Roest (23) als 11-jarig broekie thuis aan de televisie gekluisterd. Maar Jutta Leer dam (20), de jongste van de Neder landse selectie dit toernooi, hield zich die winter totaal niet bezig met schaatsen. Ze was nog een 'echt hockeymeisje'. Toch lukt het Kramer ook niet meer om alle details van dat week einde terug te halen. Wat hij wel denkt: de euforie na zijn EK-titel in 2007 was groter dan het geval was bij veel van zijn titels in de seizoenen daarna. ,,Als ik nu terugkijk op de laatste pakweg twaalf jaar, dan heb ik heel veel op de automatische piloot gedaan. Altijd maar door, door, door. Niet te lang stilstaan bij wat ik had gepresteerd. Daar heb ik geen spijt van. Dat heeft mij namelijk ook veel gebracht en is hoe ik topsport bedrijf. Maar ik denk wel dat ik na afloop in 2007 blijer was." vrijdag 11 januari 2019 GO AUTOSPORT Het Formule 1-team van McLaren heeft in Andreas Seidl een nieuwe teambaas gevon den. De 43-jarige Duitser moet ervoor gaan zorgen dat de Britse renstal weer succesvol wordt. Seidl deed al ervaring op in de Formule 1 bij BMW Sauber. McLaren leverde in 2008 met Lewis Hamilton voor het laatst de wereldkampi oen in de Formule 1. VOETBAL Stijn Schaars heeft na negen maanden zijn rentree gemaakt bij sc Heerenveen. Een dag voor zijn 35ste verjaardag deed de middenvelder bijna een uur mee in de oefenwed strijd tegen FC Ingolstadt 04. De 24-voudig interna tional brak begin april tij dens een training zijn kuit en scheenbeen. WIELRENNEN De Belgi sche wielerploeg Wanty- Groupe Gobert en de Franse equipe Cofidis mogen dit jaar weer mee doen aan de Tour de France. De organisatie van de Franse etappekoers geeft de twee teams die afgelopen seizoen de meeste punten scoorden in het klassement van de UCI Europe Tour een wildcard. TENNIS Sydney. Mannen, kwartfinale: Seppi (Ita/8) - Tsitsipas (Gri/1) 4-6, 6-4, 6-4, Schwartzman (Arg/3) - Nishioka (Jap) 6-1, 3-6, 7-6, Simon (Fra/4) - Millman (Aus) 7-5, 3-6, 7-6, De Minaur (Aus/5) - Thompson (Aus) 7-6, 6-3 Vrouwen, kwartfinale: Barty (Aus) - Mertens (Bel/10) 6-3, 6-3, Bertens (Ned/7) - Poetintseva (Kaz) 6-2, 6-2, Sasnovitsj (WRu) - Bacsinszky (Zwi) 6-3, 6-3, Kvitova (Tsj/5) - Kerber (Dui/2) 6-4, 6-1 Auckland. Mannen, kwartfinale: Norrie (GB) - Fritz (VS) 7-6, 6-3, Struff (Dui) - Carreno (Spa/4) 7-6, 6-7, 7-6, Sandgren (VS) - Mayer (Arg) 6-3, 7-6, Kohlschreiber (Dui) - Fognini (Ita/2) 6-3, 6-1 Hobart. Vrouwen, kwartfinale: Kenin (VS) - Flipkens (Bel/7) 7-5, 7-5, Cornet (Fra/6) - Minnen (Bel) 6-1, 6-4, Schmiedlova (Slw) - Begu (Roe) 7-5, 7-5, Belinda Bencic (Zwi) - Jastremska (Oek) 7-6, 6-3 VOETBAL Oefenwedstrijden. Excelsior - China O25 0-0, FC Utrecht - KV Oostende 1-2, FC Emmen - Fortuna Düsseldorf 0-1, Fortuna Sittard - RC Genk 0-1, SC Heerenveen - FC Ingolstadt '04 4-3 Zuid-Tirol Pim Bijl Collalbo OOSTEN RIJK T Collalbo 2007. Treurnis bij Wüst (rechts) en het eerste EK- goud voor Kramer. fotos anp De buitenbaan van Collalbo ligt er uitnodigend bij in de volle zon. FOTO SOENAR CHAMID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23