'De VAR maakt het voetbal stilaan een schonere sport' Tamaëla kan de tennissport niet loslaten als hoofdtrainer, de titelrace en Van Marwijk 19 hetzelfde? Zoiets moet je aanvoe len. En ook: je kunt een heel be toog houden, maar kom je als trai ner één keer in een verkeerde kleur broek naar de club, gaat het in de kleedkamer daarover. Ja, na tuurlijk, zo zijn voetballers.'' ,,De camera staat voor tachtig pro cent van een wedstrijd op mij ge richt. Is altijd al zo geweest bij mij. Maar iedereen denkt dat ik altijd maar aan het zeiken ben. Tegen de vierde man, tegen de arbitrage. Soms wel inderdaad, maar vaak ook niet, hoor. Dan vraag ik ge woon iets. ,,Er zijn trainers die gaandeweg hebben geleerd om op de bank te blijven zitten. Maar je moet niet te veel veranderen aan wie je bent, dat houd je geen drie weken vol. Ik de Diego Simeone van de eredivi sie? Haha. Maar Simeone, als je ziet wat die gewonnen heeft, en hoe die zijn teams laat voetballen, dan zie je een coach die een heel grote invloed heeft op zijn elftal.'' H 1 bi „Tijdens het WK heb ik Luuk, Je roen (Zoet) en Steven (Bergwijn) vanuit Rusland persoonlijk een appje gestuurd: ik houd jullie er heel graag bij. En ik heb ze daarna ook gebeld. Die drie zijn zo be langrijk voor hoe wij willen spe len. Kijk maar eens hoe Luuk als spits altijd terugverdedigt op de controlerende middenvelder van de tegenstander. Dat zie je verder amper spitsen doen in Europa. Griezmann, die doet dat ook. Luuk Landstitels is zó'n teamspeler, dat zit diep in hem. En hij is ook slim. Begin dit seizoen kreeg hij veel kritiek. Vond ik totaal onterecht. Het is soms niet altijd even gestyleerd bij hem. Maar wat hij doet, is super- functioneel.'' Is het seizoen mislukt zonder titel? Het is net hoe je er tegenaan kijkt. Je kunt straks 96 punten hebben en tóch tweede worden. Maar: uit eindelijk gaat het om prijzen win nen, dat is zo. Heeft Ajax een be tere selectie? Wat denk jij? (lacht). Aan het begin van het seizoen heb ik gezegd dat Ajax favoriet is. Dat blijft zo. Maar de favoriet wordt niet altijd kampioen.'' ,,Het is de realiteit dat Ajax meer geld heeft dan een club als PSV. Maar daar moet je dan inventief mee omgaan. Sinds 2000 pakt PSV wel veel vaker de titel. Hoe ik het zie dat Maximilian Wöber mis schien voor 14 miljoen weggaat en bij ons Nicolas Isimat-Mirin voor 3 ton? Nicolas had nog maar voor een halfjaar een contract, hè. Wij lezen ook de bedragen in de kran ten, maar wij zijn daar verder niet mee bezig. Wij kijken gewoon naar onszelf.'' Eerst kwamen er wat cijfers voor bij op het beeldscherm van de KNVB Campus. De videoscheids- rechter (VAR) stuurde in de eerste competitiehelft 51 keer een scheidsrechter naar het beeld scherm, waarna een beslissing werd herroepen. In vijfvan die ge vallen ging dat volgens de KNVB- scheidsrechterscommissie aan toonbaar fout, zoals onlangs bij Fortuna-Sittard-FC Groningen, toen Fortunees Jorrit Smeets on terecht rood kreeg. Het is zo'n statistiek waar je op verschillende manieren naar kunt kijken: is één fout op de tien in grepen nu veel of juist weinig? Bo vendien zijn er méér relevante cij fers. Twee keer bleef de scheids rechter ten onrechte bij zijn oor spronkelijke beslissing, ondanks een 'call' vanuit het videocentrum in Zeist (voorbeeld: Bjorn Kuipers bij FC Utrecht-NAC). Negen keer werd een incident volgens de KNVB gemist door de VAR, of greep hij ten onrechte niet in, zo als bij de niet gegeven rode kaart voor Matthijs de Ligt bijPEC Zwolle-Ajax. ,,We streven er uiteraard naar om de fouten eruit te halen, de VAR is nog altijd in ontwikkeling. Maar het blijft nu eenmaal men senwerk'', aldus scheidsrechters- baas Dick van Egmond. ,,Toch zijn we over de hele linie tevreden. Er worden aantoonbaar minder fou ten gemaakt, het spel wordt eerlij ker. De meeste spelers en trainers vinden het echt een vooruitgang.'' Aan het eind van het jaarlijkse wintertrainingskamp, sinds kort 'gewoon' in Zeist, blikten de Ne derlandse scheidsrechters don- derdag uitgebreid terug op het eerste volledige halfjaar met VAR in de eredivisie. Ook nu bleek weer: ook met videoscheidsrech- ter is er nog volop ruimte voor dis cussie en interpretatie. Zo werden de ogenschijnlijk gemiste rode kaarten van NAC-speler Anouar Kali (tegen Heracles) en Ajacied Klaas-Jan Huntelaar (tegen AZ) niet als pertinent 'fout' beoor deeld door de scheidsrechters- commissie. Zij kwamen op een apart lijstje van vier 'discutabele' gevallen. Dat de tevredenheid overheerst, zit hem niet uitsluitend in het grotendeels uitbannen van arbi trale fouten. ,,Het voetbal wordt ook stilaan schoner'', constateert De VAR zorgt voor minder protesten, minder schwalbes en minder keiharde overtredingen Danny Makkelie. ,,In Duitsland en Italië zien ze dat ook: minder schwalbes, minder protesten, minder keiharde overtredingen. Voorheen stond er altijd tien man om je heen als je een penalty gaf. Nu zeg je: kalm aan, het wordt al lemaal nagekeken. Dat scheelt enorm.'' Toch snapt ook Makkelie de dis cussies. ,,Van een VAR wordt ver wacht dat hij zwartwit beslissin gen neemt, terwijl voetbal veel complexer is dan dat. De geest van een wedstrijd, het managen van de spelers, of de intentie van een overtreding: ook dat speelt alle maal mee. Wat mij opvalt is dat veel media ons voorheen te piet luttig vonden fluiten, terwijl ze nu heel snel om rood of een straf schop roepen na het zien van beelden. Dat is geen verwijt hoor, maar het is wel tegenstrijdig.'' Daarom kwam Bertens uit bij Ta- maëla. Logische keuze: net als De Rijke heeft zij verstand van tennis én het menselijk lichaam. En haar nuchtere, zachte karakter past ook prima. Afscheid Maar dat de oud-prof toehapte was minder vanzelfsprekend. Tamaëla (34) had al een keer of drie afscheid genomen van de tennissport. Voor het eerst in 2007, toen het maar niet lukte om de top 100 te bereiken of het hoofdtoernooi van een grand slam te halen. Ze ging studeren, fy siotherapie. Twee jaar later pakte ze de draad toch weer op, hervond het plezier in het tennis, maar een bizar incident betekende voor de tweede keer einde carrière. In 2011 werd ze op de tribune van een klein toer nooi in Duitsland knock-out gesla gen door de vader van een Deense tennisster, Karen Barbat. Tamaëla moedigde haar landgenote Danielle Harmsen aan, die tegen Barbat speelde, en dat stond pa niet aan. De zware hersenschudding en emotionele schade maakte dat Ta- maëla het een maand later voor ge zien hield. Het was Aleksandra Krunic die haar terugbracht in de sport. De Servische zocht een coach. Ruim twee jaar werkten ze samen. Maar ze zei: dit is de eerste en laatste speelster die ik fulltime bijsta. Af gelopen jaar ging Tamaëla bij de KNLTB aan de slag. Maar aanhaken bij Bertens en Sluiter, dat paste precies. Zestien weken reist ze dit jaar mee. En dat terwijl Tamaëla eigenlijk niets heeft met het tenniswereldje. ,,Het is nogal veranderd afgelo pen jaren. Spelers zijn bedrijven ge worden. Professioneel? Ja, maar ook onpersoonlijk en overdreven. Waarom moet die agent mee? Er wordt onderling nog net gedag ge zegd, maar er is weinig menselijk heid op de tour. Dat past niet bij mij. Ik hoef niet de hele dag te pra ten, maar heb wel interesse in men sen, ben benieuwd naar hun drijf veren. Die diepere gesprekken zijn er niet. Dus pak ik vaak mijn boek, en dan zoekt iedereen het maar uit." Bij de trainingen in Sydney raapt Tamaëla ballen en praat met Sluiter en Bertens. ,,Ze vroegen deze week allebei of ik wilde sparren, maar dat hoeft van mij niet meer. Het gaat tegenwoordig zo hard, dan sta ik daar een beetje te klunen." Voor een potje Keezen is Tamaëla dan weer wel te porren. ,,Het is er deze week helaas nog niet van ge komen. Alleen maandag was er tijd, maar toen had Kiek de doos niet meegenomen naar het park." LOTING Bertens stuit op Riske in eerste partij vrijdag 11 januari 2019 GO je nadenken' 5Simeone van de eredivisie Het belang van Luuk de Jong Van Bommel legt de groep in Doha uit hoe een spel op de training hoort te gaan. foto vi images Sinds 2000, het jaar dat Van Bommel als ijkpunt neemt, heeft PSV negen keer de nationale titel ver overd. Belangrijkste rivaal Ajax lukte het in dezelfde periode zes keer om kampioen te worden. ~~7 De titelstrijd met Ajax 8 Het financiële verschil Als slotstuk van een winters trainingskamp gooiden de KNVB-scheidsrechters don derdag de deuren open voor de media. Bovenal om de VAR nog eens grondig tegen het licht te houden. Sjoerd Mossou Zeist -Danny Makkelie (arbiter) Wat deed Kiki Bertens af gelopen nacht in de halve finale van Sydney? Lees het verslag op onze site MELBOURNE Kiki Bertens be gint de Australian Open tegen de Amerikaanse Alison Riske, de nummer 48 van de wereld. Bertens (die heeft laten weten dat ze komende zomer in Ros malen speelt) is als negende geplaatst bij het grandslam- toernooi dat maandag begint. Robin Haase - nummer 49 van de wereld - lootte tegen Guil- lermo Garcia-López. De Span jaard staat nummer 101 op de wereldranglijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19