g 'Nieuw gezicht' Mark van Bommel gaat in op zijn debuutjaar 18 Mark van Bommel (41) is een geboren trainer, hoorde je altijd. Hoe ervaart hij zijn eerste seizoen als coach van PSV? Een gesprek tijdens het trainingskamp in Doha, met acht thema's. Fxpro k Kort Fraude Advocaat verlaat Utrecht Trainer Dick Advocaat (71, foto) vertrekt na dit seizoen bij FC Utrecht. De Hagenaar be gon in september als opvolger van de weg gestuurde Jean-Paul de Jong. ,,Ik heb met ei genaar Frans van Seumeren en technisch di recteur Jordy Zuidam een gesprek gehad. De club heeft mij gevraagd of ik nog door wil gaan als hoofdtrainer, maar ik heb aangege ven dat het beter zou zijn als de club kiest voor een langetermijnstrategie'', aldus de coach. „Verder weet ik nog niet precies wat ik in de toekomst ga doen.'' Russen onder loep WADA Medewerkers van het mondiale antidoping- bureau WADA zijn in Moskou alsnog aan de slag gegaan met het verzamelen van nood zakelijke gegevens van het Russische labo ratorium. Het mondiale antidopingbureau gaf de Russen aanvankelijk tot en met 31 de cember de tijd om de opgevraagde data vrij te geven, maar Rusland liet die deadline ver strijken. ,,In potentie kan het leiden tot veel nieuwe dopingzaken", zei voorzitter Craig Reedie van het WADA. Udinese huurt Zeegelaar Marvin Zeegelaar maakt het seizoen af bij Udinese. De nummer vijftien van de Serie A huurt de 28-jarige Amsterdammer van Wat ford, waar hij dit seizoen geen speeltijd kreeg. Zeegelaar treft bij Udinese landgeno ten als Hidde ter Avest en Bram Nuytinck. Flitsen De Spaanse politie heeft vijftien ver dachten opge pakt op ver denking van matchfixing in het tennis. Onder hen is in ieder geval de 36-jarige ten nisser Marc Fornell. Dat meldde het dagblad EL Pa/s. Remise Luitz De selectie van PSV deed woens dag een spel op de training. Het ging er fanatiek aan toe, het was lachen, gieren, brullen. Maar trai ner Mark van Bommel had over één regel niet goed nagedacht. Dus het spelletje moest over, terwijl de training eigenlijk al voorbij was. ,,Op zo'n moment moet ik die gas ten wel weer terug op dat veld krijgen.'' Een lach: ,,Dan word je als trainer effe getest. Ik weet hoe ^k vroeger was: ik was ook gaan zeiken. Logisch. En ik was met te ruggegaan, bij wijze van spreken. Het leert je: je moet gewoon over alles nadenken als trainer. Dat is ook het mooie ervan.'' ,,Of ik deze winterstage functione ringsgesprekken doe? Nee. Ik heb ze zelf vaak zat gehad, hoor. Met Van Gaal, met andere coaches. Mijn werkwijze is dat je het hele seizoen bespreekt met de jongens hoe je over ze denkt, hoe ze preste ren. Stel ik zeg: je moet om 8 uur in een kamertje zijn en om half ne gen is de volgende, dan gaan spe lers zenuwachtig worden. Onna tuurlijk. Ik geloof veel meer in een gesprekje, terloops, op weg naar het veld.'' ,,Toen we begonnen heb ik de groep gezegd: ik wil dat wij bepa len wat er gebeurt. Dat kan mét bal en zonder. In juli hebben we ze di- rect overvoerd met informatie over de speelwijze. Ik zag het risico van die overload, maar we moes ten al snel Champions League ha len. De eerste oefenwedstrijd ging met 5-3 verloren tegen Anderlecht. Toen dacht ik wel: we moeten heel snel heel grote stappen maken. Maar de spelers hebben het fantas tisch opgepikt. De competitiestart, 4-0 tegen Utrecht, was de bevesti ging dat we snel stappen konden maken. En we moeten het nu uit bouwen. Tegenstanders gaan zich op ons instellen. Spelers moeten zelf kunnen anticiperen in het veld, omdat wij ze als staf goed hebben voorbereid.'' ,,Als beginnend coach wilde ik mijn eigen staf kunnen samenstel len. Bert is er lang niet elke dag. Hij zegt ook niet: dit of dat moet je doen. Hij stelt in zijn rol vooral vragen. Hij heeft het allemaal al meegemaakt. Bert geeft hulp, be vestiging en advies. Na Feyenoord- uit bijvoorbeeld, onze eerste ver- liespartij in de competitie, zijn we niks anders gaan doen in de werk en speelwijze. Jmst niet. Dat had ik zelf ook bedacht en dan bevestigt hij mij daarin. Is Bert er voor de lange termijn bij PSV? Het bevalt mij in elk geval goed.'' ,,Als ik een bespreking houd en ik zeg vijf keer hetzelfde, dan weet ik dat spelers onderling naar elkaar gaan kijken. Dan zeg ik: wat is er jongens, zeg ik weer een paar keer Begin dit seizoen kreeg Luuk de Jong veel kritiek. Vond ik totaal onterecht. Het is soms niet altijd even gestyleerd bij hem. Maar wat hij doet, is super- functioneel Quote van de dag Ik wil geen eendagsvlieg zijn en voel me sterker dan in een krap uurtje is de kwartfinale tegen Joelija Poetintseva gepiept: 6 2, 6-2. Vanmorgen speelt Bertens de halve finale tegen de Australische Ashleigh Barty. Natuurlijk is het niet iedere dag zo'n feest, weet Tamaëla. Maar juist die relaxte werksfeer in 'Team Ber tens' maakte dat ze er niet lang over hoefde na te denken toen haar vorig jaar werd gevraagd aan te sluiten als meereizend fysiotherapeut en 'as sistent-coach' van Sluiter. Buiten Sluiter bestond de ploeg rond Bertens bij toernooien tot vo rig jaar enkel uit Remko de Rijke. Sparring partner, fysio en aan staand echtgenoot. Maar die kan niet het hele jaar mee op reis, hij runt een tennisschool in België. vorig jaar Ze zitten erbij alsof ze ieder mo ment aan een potje 'Keezen' kun nen beginnen. Er wordt gelachen en gekletst, de blikken verraden to tale ontspanning. Raemon Sluiter en Elise Tamaëla hebben een rustig middagje op de tribune naast Court 1 van het olympisch tennispark in Sydney. Kiki Bertens redt het ook zonder hun hulp en aanwijzingen; vrijdag 11 januari 2019 GO VOETBAL ALGEMEEN VOETBAL S H De tiende partij om de wereld titel dammen tussen Roel Boomstra en Alexander Schwarzman is opnieuw in re mise geëin digd. Boomstra won er één. Negen eindig den onbeslist. 'Over alles moet Maarten Wijffels Doha -H Het doorgronden I van spelers 2 Dominant voetbal 3 De invloed van Van Marwijk 4 De mores van de kleedkamer -Mark van Bommel Skiër Stefan Luitz vierde vo rige maand zijn eerste WB- zege, maar die is hij kwijt. Hij nam tussen twee manches zuurstof via een masker en overtrad daar mee de regels. Wessel Dammers heeft mogelijk een zware blessure opgelopen. De aanvoerder van Fortuna Sittard ging kermend van het veld tijdens een verloren oefenduel met KRC Genk (0-1). De Nederlandse handballers hebben in een buitenlandse oefenreeks de vierde ne derlaag op een rij geïncasseerd. Oranje ging in en tegen Slowakije met 29-27 onderuit. Ook de duels met Brazilië, Noorwegen en IJsland gingen verloren. Suzanne Schulting wil zich op het EK shorttrack A opnieuw bewijzen Elise Tamaëla. FOTO ROB PRANGE Een nieuw gezicht dit jaar in 'kamp Bertens': Elise Tamaëla (34). De vrouw die zich helemaal niet thuis voelt in het egocentri sche tenniswereldje, kan de sport ook niet loslaten. Rik Spekenbrink Sydney

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18