Nashville-predikant mag bij de VU blijven Verrassend Turkije NIEUWS 15 #CREATINGM EMORIES NASHVILLE-OPHEF EXCUSES Sunweb.nl Vier dagen na de eerste grote ophef over de Nashville-verklaring, kwam de groep initiatiefnemers van de Nederlandse variant gister ochtend met een verklaring over het pamflet dat door critici als anti homo en anti-transgender wordt beschouwd. De boodschap: er zijn fouten gemaakt. Zo erkennen de orthodoxe predi kanten dat de communicatie 'beter gekund' had en betreuren ze het dat hun tekst als anti-homopamflet wordt opgevat. ,,Dat trekken wij ons aan. Sommigen hebben het do cument gelezen alsof met de juiste aanpak een homoseksuele gericht heid 'genezen' kan worden. Of dat het erkennen of uitspreken van het homoseksueel gericht-zijn een zonde is. Dat was en is onze inten tie niet. Hoewel wij een homosek suele praktijk afwijzen, aanvaarden wij de homoseksuele medemens'', verklaart dominee Rinie van Ree- Dit is erger dan we tot nu toe hoorden van strenggelovigen nen namens de Nederlandse Nash- ville-groep. Ook is er geknoeid met de steun voor het zwaar omstreden pamflet dat door meer dan tweehonderd protestanten werd ondertekend. ,,De lijst met ondertekenaars is op onzorgvuldige wijze tot stand ge komen'', meldt de dominee. ,,Het had niet mogen gebeuren dat er mensen op stonden die daar niet expliciet toestemming voor had den gegeven. Daarom zien wij voorlopig af van het publiceren van de namen van de ondertekenaars.'' De Nashville-verklaring verdwijnt dus voorlopig in de spreekwoorde lijke lade, eerst willen de predikan ten nog een 'studiedag' houden over de thema's. Mogelijk volgt daarna nog een aanvulling of aan passing. Volgens tegenstanders zet de Nashville-tekst homoseksuelen en transgenders weg als zondig en zouden ze 'te genezen' zijn. ,,Dit is een stap erger dan we tot nu toe hoorden van de strenggelovigen'', Wij wijzen een homoseksuele praktijk af zei theoloog Alain Verheij eerder deze week. „Artikel 7 van het mani fest suggereert bijvoorbeeld dat je niet homo of transgender mag zijn omdat het een kéuze is. Alsof ge aardheid niet bestaat!'' Het pamflet uit de VS waaide af gelopen najaar over naar Neder land. Toen de tekst afgelopen week einde werd gepubliceerd, barstte de bom, met tientallen meldingen bij antidiscriminatiebureaus, een aan gifte tegen ondertekenaar en SGP- voorman Kees van der Staaij en een hausse aan steunbetuigingen voor de homogemeenschap. De regen- boogvlag, symbool van de LHBT- gemeenschap, is niet aan te slepen. De aan de Vrije Universiteit geli eerde theologiedocent Piet de Vries vatte als een van de eersten het plan op om de Amerikaanse tekst te ver talen. Theologiedocent De Vries (62) is een van de initiatiefnemers van de verspreiding van de Nederlandse vertaling van het fel bekritiseerde Amerikaanse stuk. Dinsdag haalde de docent in deze krant de Tweede Wereldoorlog erbij in de discussie: ,,Er wordt te weinig onderwijs ge geven over wat de Bijbel zegt over het huwelijk en seksualiteit. We moeten ons geluid laten horen. Toen de nazi-ideologie zich op drong, zwegen de kerken. Nu dringt de genderideologie zich op en zwijgen de kerken weer." Het bestuur noemde de vergelij king 'onaanvaardbaar'. Al vlug be tuigde de docent aan predikanten- school Hersteld Hervormd Semi narium, onderdeel van de VU, spijt. Gistermiddag werd De Vries op het matje geroepen. ,,Het was een ste vig en duidelijk gesprek, maar over de inhoud en uitkomst doen we geen mededelingen'', aldus een woordvoerder van de universiteit. Welke (straf-)maatregelen geno men zijn, is onduidelijk. Ook De Vries wil niet reageren. Ruard Ganzevoort is decaan van de faculteit waar De Vries aan ver bonden is. Hij wil niet op de zaak van zijn collega ingaan, maar vindt wel dat de hele VU aan de slag moet met 'Nashville'. ,,Los van de buiten gewoon ongepaste vergelijking laat de Nashville-verklaring ook zien dat we één faculteit moeten vor men, één universiteit", zegt Ganze- voort. ,,Het is mijn taak als decaan om te zorgen dat iedereen zich vei lig voelt: alle studenten, homo's, lesbiennes en transgenders.'' Tege lijkertijd wil het VU-bestuur geen 'meningenpolitie' zijn. Ganzevoort: ,,De verschillen van inzicht zijn er, daar moeten we mee dealen.'' Bin nenkort houdt de universiteit een debat over het thema. Ganzevoort ervoer zelf als homo seksuele predikant hoe in ortho doxe kring wordt omgesprongen met homoseksualiteit; hijwerd daarvoor in de jaren negentig uit zijn ambt gezet. ,,Maar we moeten ook niet doen alsof heel Nederland super tolerant is. Vergeet niet wat Johan Derksen niet zo lang geleden zei.'' 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Hotel Kefaluka Resort Hotel Adalya Art Side vrijdag 11 januari 2019 GO Spijt van anti-homopamflet Met een verklaring die leest als een mea culpa stopt de groep orthodoxe protestanten de Ne derlandse Nashville-verklaring voorlopig in de lade. Eerst volgt intern beraad en een 'studiedag' over de thema's uit de tekst. ,,Dit trekken we ons aan.'' Niels Klaassen Amsterdam -Alain Verheij, theoloog -Dominee Rinie van Reenen De regenboogvlag, door de VU gehesen als statement. foto anp Na een 'stevig gesprek' mag do cent Piet de Vries, initiator van het Nederlandse Nashville-pam- flet, bij de Vrije Universiteit blij ven. De predikant vergeleek het 'opdringen van de gender-ideo- logie' met het nazisme. Niels Klaassen Amsterdam Sunweb per persoon v.a. per persoon ULTRA ALL INCLUSIVE Turkije - Egeïsche Kust - Bodrum-Turgutreis Alle kamers met zeezicht Direct aan het strand Prachtig zwembad met poolbar ALL INCLUSIVE Turkije - Turkse Rivièra - Side Gratis shuttlebusje naar het strand Zwembad met vijf glijbanen Enthousiast animatieteam Sunweb is aangesloten bij: 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15