Daar gaat je zeezicht! Flat in één klap ton minder waard 14 Xavier Lucassen ligt op explosief totdat bomexpert ziet dat er geen gevaar is Xavier Lucassen (54) uit Venlo beleefde vijf angstige uren nadat hij een granaat uit de Tweede Wereldoorlog hoorde sissen. De Limburger ging erop liggen om te voorkomen dat het explosief zou ontploffen, maar dat had hij beter niet kunnen doen. Venlo Even een kwartiertje de hond uitlaten. Xavier Lucassen stapte woensdag avond zoals altijd rond negen uur zijn woning uit om met Spyky even een laatste rondje te maken voor het slapen gaan. Maar dat het zo'n bizarre avond zou worden, had hij ook niet gedacht toen hij bij het favoriete plasboompje van zijn hond op een granaat stuitte. Lucassen had dinsdag het voorwerp al zien liggen in het bloemenperkje voor zijn flat, maar besteedde er toen geen aandacht aan. ,,Ik dacht dat het een steen was of zo.'' Woensdagavond zag hij de 'steen' nog steeds liggen en besloot hij beter te kijken wat het nu eigenlijk was. Hij heeft altijd een zaklamp mee om de ontlasting van Spyky op te ruimen. Lucassen zag een rond, geel kopje. Dat leek verdacht veel op een handgranaat, dacht hij. Lucassen wreef met zijn hand over het projectiel en werd in zijn vermoe den bevestigd. De granaat begon plot seling te sissen. Hij rende niet weg, maar dook er meteen op. ,,Ik was bang dat de ontsteker af zou gaan dus ben er De politie zei dat ik me het beste niet kon bewegen tot er iemand van defensie zou zijn met mijn linkerarm op gaan liggen om het sissen te stoppen.'' Met zijn rechterarm haalde Lucas- sen zijn telefoon uit zijn broekzak en belde hij de politie. ,,Daar zeiden ze ook dat ik het beste maar niet kon be wegen totdat er iemand van defensie was gearriveerd.'' Lucassen bleef zo stil mogelijk lig gen en stond doodsangsten uit. ,,Ik dacht; ik verroer mij maar niet, voor dat alles de lucht in gaat hier.'' Wie een granaat vindt doet er vol gens de politie normaal gesproken goed aan om deze niet aan te raken en zo snel mogelijk een veilige plek op te zoeken. Maar omdat Lucassen dacht dat hij de ontsteker van de granaat al had geactiveerd, was blijven liggen in dit geval de beste optie. Ondertussen werden omwonenden van flats in de omgeving wel geëvacueerd. Daar lag Lucassen dan. Op de ijs koude grond. De Limburger kreeg het kouder en kouder. Hulpverleners ga ven hem een deken om warm te blij ven, maar op een gegeven moment voelde hij toch zijn onderbenen niet meer. bomexpert Pas toen de bomexpert van de Explo sieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) ter plaatse was en zijn onder zoek had afgerond, kon Lucassen de granaat loslaten. Het bleek om een brisantgranaat uit de Tweede Wereldoorlog te gaan, waar geen explosief materiaal meer in zat. Lucassen kon na vijf uur eindelijk opgelucht adem halen. Het was loos alarm. Thuis heeft hij direct een warme douche genomen en kreeg hij van zijn vrouw een warme kop soep. ,,Ze heeft heel goed voor mij gezorgd'', zegt Lucassen die inmiddels wel kan lachen om zijn bizarre nacht. En hoe is het nu met hond Spyky? ,,Die heeft er weinig van mee gekre gen'', zegt de Limburger. Een andere hondenbezitter heeft zijn viervoeter in veiligheid gebracht. Onduidelijk is waarom de granaat ging sissen. Bijhet populaire strand komt een parkeergarage met 240 plaatsen en 50 garageboxen. Eind 2019 zou die klaar moeten zijn, maar het stadsbestuur heeft de werkzaam heden aan de liftuitgang stilgelegd vanwege een foutieve uitvoering. Wat blijkt? De luchtroosters zit ten aan de zijkant, maar moeten volgens de vergunning in het dak worden verwerkt. ,,Bovendien is het gebouw een tiental centimeters te hoog'', zegt stadsmedewerker Kurt Claeys. ,,De aannemer zal de liftuitgang aanpassen conform de afspraken. In de tussentijd wordt wel verder gewerkt aan de rest van de zeedijkparking.'' Maar daarmee zijn de problemen nog niet voorbij. Zeker niet voor El sie Achtergaele (60) en haar moe der, de bewoonster van een flat. De nieuwe liftuitgang én de construc tie ernaast - om uitlaatgassen af te drijven - ontneemt hen het zee zicht vanuit hun appartement compleet. Dat de constructies voor het raam zouden komen te staan, stond wel in de vergunning en dus kan Achtergaele er weinig aan doen. ,,Op bewonersvergaderingen werden mijn vader, die inmiddels is overleden, en ik steeds afge scheept met loze argumenten. De vergunning was toen al een vol dongen feit en er is nooit kans ge weest om een bezwaar in te die nen'', vertelt de Vlaamse. ,,We dachten dat het om een gla zen kooi ging, maar het blijken plots twee betonnen constructies te zijn. Dat het zo veel zicht zou wegnemen, zien we nu pas'', aldus de vrouw. Haar ouders zijn er des tijds komen wonen, juist voor het uitzicht op zee. ,,Mijn moeder is in tussen dement en ik ben hier elke dag om voor haar te zorgen. Bij ver koop zal het appartement meteen 100.000 euro minder waard zijn. Ik dacht hier misschien te komen wo nen voor het zicht, maar dat hoeft niet meer.'' vrijdag 11 januari 2019 GO Vijf angstige uren op oude granaat die begon te sissen Raymond Boere —Xavier Lucassen Kijk op de site bij /video Xavier Lucassen vertelt over zijn bange uren. Elsie Achtergaele toont het blok beton. foto benny proot Een toegangsgebouw voor een ondergrondse parkeergelegen heid in de Belgische badplaats Oostende zorgt voor de nodige frustraties. De afwerking vol doet niet aan de vergunning. En tot overmaat van ramp staat er bij een van de bewoners van een aanpalende flat opeens een be tonnen constructie voor het raam. Bart Boterman Oostende Q Een bomexpert constateert dat de brisantgranaat uit de Tweede Wereldoorlog geen kwaad meer kan. VIDEOSTILL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14