7 KUIFJE VERJAARDAG De kleine blonde reporter dook op 10 januari 1929 voor het eerst in een tijdschrift op en fans kunnen er 90 jaar later nog steeds geen genoeg van krijgen. Expert, bewonderaar en auteur Har Brok legt uit waarom Kuifje en schepper Hergé nog altijd uniek zijn. Weduwe verdient miljoenen aan erfenis nauw met andere talenten samen werkte: tekenaars als Bob de Moor en Jacques Martin. Echte kenners kunnen zelfs zien wat De Moor te kende en wat Hergé. Ook bijzonder: dat sommige Kuifjes in twee versies bestaan. De zwart-witalbums van vóór de Tweede Wereldoorlog werden la ter namelijk nogmaals uitge bracht, maar dan in kleur. Albums als Kuifje in Afrika, De sigaren van de farao, De krab met de gulden scha ren. Hergé, perfectionist als-ie was, bracht in zo'n nieuwe uitgave ove rigens altijd wel wat verbeteringen aan.'' Zakelijkinstinct ,,Anders dan andere kunstenaars had Hergé een uitstekend zakelijk instinct. Hij bracht al vroeg allerlei Kuifje-merchandise uit. Beeldjes, sleutelhangers, kalenders. En hij werkte graag samen met bedrij ven. Een van de prachtstukken uit mijn eigen collectie is de Kuifje poster voor automerk Citroën.'' ,,Er is geen strip waarover zoveel naslagwerken bestaan. Echt, de wereld is vergeven van 'Kuifolo- gen', mannelijke auteurs die als jongetje al verslingerd aan de al bums raakten. In mijn kast staan wel honderd naslagwerken, som mige heel specialistisch. Boeken die bijvoorbeeld precies uitleggen waar Hergé veranderingen aan bracht als hij albums hertekende ,,Hergé overkomt wat alleen de beste kunstenaars overkomt. Hij is in 1983 overleden en toch is hij er nog. Zo'n striptekenaar als Joost Swarte - zelf inmiddels ook een grote naam - laat zich nog steeds door Hergé inspireren.'' NALATENSCHAP Eerlijk: als karakter is Kuifje zo boeiend niet. Hij moet het vooral hebben van al die andere, grappige personages zijn albums ook iets over onze ge schiedenis. Hergé haakte graag aan bij ontwikkelingen die in het bui tenland speelden. In Kuifje in de Sovjet-Unie bijvoorbeeld. Zelf vind ik De juwelen van Bianca Cas- tafiore, het album dat zich in België afspeelt, trouwens het leukst. Van wege de herkenbare gebouwen.'' ,,Natuurlijk is Kuifje als hoofd persoon belangrijk, maar eerlijk: als karakter is hij zo boeiend niet. Vrij eentonig. Braaf ook. Hij moet het vooral hebben van al die an dere grappige personages die in ons collectieve geheugen gegrift staan. Professor Zonnebloem, Jan sen en Janssen, Bianca Cas- tafiore. Die geven Kuifje kleur. Mijn lievelingsperso nage: Kapitein Haddock. Ik krijg nooit genoeg van zijn tirades en stem mingswisselingen: het ene moment in de gloria, het andere ziedend.'' „Waarmee ik trou wens meteen op een van de andere mar kante dingen kom: het taalgebruik. Zo'n Had dock! Die heeft me toch een creatieve manier van schelden, je zou het bijna kunst noemen. Iedere keer verzint-ie weer een andere belediging. 'Wegpiraat!' 'Woesteling!' 'Doodrijder!' En hij heeft natuurlijk de gevleugelde woorden 'duizend bommen en granaten' aan onze taal toegevoegd.'' ,,Wat ik ook mooi vind is dat Hergé zich niet afzonderde maar og maar net 7 jaar oud kon Har Brok al niet wachten tot de Katholieke Illustra tie, het inmiddels ter ziele gegane fa milieblad, bij hem thuis op de deurmat viel. Niet voor het langdradige binnen- en bui tenlandse nieuws, wél voor Kuifje. ,,In de Katholieke Illustratie stond helaas maar één pagina per keer dus ik moest wel meer dan een jaar wachten om een album van 62 pagina's uit te lezen.'' Inmiddels is Brok alweer 75 jaar, maar zijn liefde voor Kuifje ging nooit over. ,,Laatst heb ik De zwarte rotsen voor de zoveelste keer herlezen en, geloof het of niet: ik ontdek nog steeds nieuwe dingen.'' Har Brok: ,,Dat de stijl van tekenaar Hergé uniek is, zul len weinigen ontkennen. Het heeft zelfs een naam: 'de klare lijn'. Hergé liet alle frommeltjes en tierelantijntjes achterwege die in andere strips normaal waren. Hij reduceerde alles tot de essentie. Dat een figuurtje hardloopt, zie je bijvoorbeeld al leen nog aan één enkele streep. Juist omdat zijn tekenin gen zo simpel zijn, zo rustig, gestileerd zelfs, hebben ze eeuwig heidswaarde.'' ,,Hoewel Hergé's werk de tand des tijds glansrijk door staan heeft, zeggen donderdag 10 januari 2019 GO 'Ik krijg nooit genoeg van Kapitein Haddocks tirades' M Bewonde raar Har Brok: „Laatst heb ik De zwarte rot sen voor de zoveelste keer herlezen en, geloof het of niet, ik ontdek nog steeds nieuwe din gen.'' FOTO DINGENA MOL Voor originele Kuifje-teke ningen worden inmiddels as tronomische bedragen neer geteld. In 2014 ging een dub bele pagina voor 2,5 miljoen euro van de hand en in 2016 werd een enkele plaat uit het album Mannen op de maan voor zo'n 1,5 miljoen geveild. „Niet zo raar'', vindt Ton Mac- kaaij, bestuurslid van het Hergé Genootschap. ,,Die te keningen gelden als kunst. Zéldzame kunst: ze komen maar heel af en toe op de markt.'' De meeste tekeningen zijn nog altijd in het bezit van Hergé's weduwe Fanny, inmid dels hertrouwd met Nick Rod- well, een Engelse zakenman. Het echtpaar zit via de Fonda- tion Hergé/Moulinsart als een pitbull op alles wat over Kuifje verschijnt en verdient nog al tijd miljoenen aan Hergé's na latenschap. Mackaaij: ,,Publi- ceer je één plaatje van Kuifje, krijg je direct de rekening. Het voordeel is dat alles wat ver schijnt wel van goede kwali teit is.'' Het echtpaar nam ook het initiatief tot het officiële Hergé-museum in het Belgi sche Louvain-la-Neuve. -Har Brok, liefhebber ILLUSTRATIE HERGE/CASTERMAN Eefje Oomen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7