14 ZEELAND INTERVIEW EMILE WAAGENAAR Cajun is een manier van leven, een cultuur met Franse wortels, die zich diep genesteld heeft rond de bayous van Louisiana. De Bredase fotograaf Emile Waagenaar heeft er zijn hart aan verpand. B Dit is dé manier, spontaan bij mensen aankloppen donderdag 10 januari 2019 Jacques Hendriks Breda Iedereen maakt het wel eens mee. 's Nachts in de auto hoor je op de radio een onbekend nummer, dat je zintuigen op scherp zet. Het overkwam Emile Waage naar. 'Rare muziek' veranderde zijn leven. De Bredase fotograaf is erebur ger van de plaatsen Rayne en La fayette in de Amerikaanse staat Louisiana. Foto's van hem zijn in 2008 op genomen in het archief van The Smithsonian Institution in Was hington. Arrête Pas La Musique!, zijn boek over de cajuncultuur, werd in 2018 tweemaal genomi neerd en eindigde - uit duizenden deelnemers - in de top 5 van beste, onafhankelijk uitgegeven fotoboe ken in de Verenigde Staten. Het verhaal begint eind jaren 70. ,,Ik hoorde 's nachts bij een pro gramma van Wim Bloemendaal cajunmuziek. Ik dacht: wat is dat? Rare, vrolijke, eerlijke, in het Frans gezongen muziek. Soms zelfs vals, maar het had wel wat. In 1982 ging ik naar de VS, ik wilde portretten maken van cajunmuzikanten, wist alleen nog niet wie. En hoe." Met een Greyhoundbus be landde hij in Lafayette, Louisiana. ,,Ik stapte uit in een heel andere wereld." Contact maken met de bevol king bleek simpel. ,,Als ik een café binnenstapte, zagen ze meteen dat ik vreemd was, gingen met me in gesprek, stelden vragen. Als ik zei dat ik cajunmuzikanten wilde fo tograferen, schreven ze op biervil tjes namen en adressen van arties ten die ik zeker moest zien." ,,Ambrose Thibodeaux was de eerste. Ik zocht hem thuis op, hij was net het gras aan het maaien. Ik heb er de hele middag gezeten, zijn vrouw ging voor me koken, heel vriendelijk allemaal. 'Wil je wat horen', zei hij en ging buiten liedjes voor me spelen. Ik dacht: dit is dé manier, spontaan bij mensen aankloppen." Huiselijke sfeer ,,Je ziet altijd foto's van artiesten op een podium, nooit in de huise lijke sfeer. Een portret kan mooi zijn, maar mij zegt dat niet zo veel. Bij mij moet er veel opstaan, ik wil een verhaal uitbeelden. Komt mis schien omdat ik eigenlijk filmer wilde worden." De foto's gaan verder dan alleen de muzikanten. Het gaat net zo goed om de straten, landschappen, historie. En niet alleen in Louisiana, ook in Frankrijk waar de cajunroots liggen. Het boek begint niet voor niets met beelden van Normandië en Bretagne. De zwart-witfoto's, waarop PASPOORT Waagenaar de ziel van cajun vast gelegd heeft, zijn rauw. Benadruk ken dat de tijd stil lijkt te staan in Louisiana, waar de huishoudens erg ouderwets ogen. ,,Ze zijn daar conservatiever, doen wat langer met hun spullen. Waarom zou je iets weggooien als het nog werkt? Maar ze hebben ook laptops, hoor." Accordeon Elke foto heeft een verhaal, soms nog meer dan je kunt vermoeden. Zoals bij Jo-El Sonnier. Hij speelt accordeon, zittend op zijn home trainer in de woonkamer. ,,Die foto is niet geënsceneerd. Dat deed hij zelf, spontaan." ,,Ik kwam 's ochtends bij hem aan de deur. Kort daarvoor was hij geïnterviewd door Block, een Ne derlands bluesmagazine. En dat had hij net met de post ontvangen. Of ik het even wilde vertalen. Dat interview was acht pagina's lang... Zijn vriendin zat erbij, zei con stant: Oh yeah, he's the best." ,,Jaren later kwamen mijn vrouw en ik hem tegen bij een op treden in Frankrijk. Ik had de foto voor hem meegebracht, maar hij wilde hem niet hebben, begon zelfs te huilen. Bleek dat zijn vriendin datzelfde jaar was overle den aan kanker." Door de jaren heen exposeerde Waagenaar regelmatig met zijn ca- junfoto's, in Nederland, België en de VS. Al in 2001 was er sprake van een fotoboek dat 'binnenkort' zou verschijnen. Dat zou nog zestien jaar duren. ,,Jarenlang zei ik: ik maak nog geen boek, want dan is het klaar. Dan hoef ik niet meer te rug, en ik wil wél terug. Nu vond ik dat de tijd gekomen was voor het boek, als een soort van afslui ting." Toch zal Waagenaar Louisiana blijven bezoeken. Dat lijkt wel ze ker als je zijn verhalen hoort over de ongekende gastvrijheid, de grappige en ontroerende ontmoe tingen. En over het feit dat de regio zo fotogeniek is. Bovendien, hij is het aan zijn stand verplicht, als ere burger van Lafayette en Rayne, dat de 'kikkerhoofdstad van de we reld' genoemd wordt vanwege de verrukkelijke kikkerbillen. ,,Ze vinden het daar heel bijzon der dat een fotograaf uit een klein, gek landje in Europa keer op keer naar Louisiana komt voor de ca- juncultuur, die in Amerika zelf toch een beetje passé is", verklaart hij zijn onderscheidingen. ,,Als ereburger heb ik van beide plaatsen een sleutel gekregen. Wij hadden voor de grap van die sleu telhangertjes met Nederlandse klompen meegenomen, vinden ze daar prachtig. Dus toen de burge meester van Lafayette mij de sleu tel gaf, zei ik: wacht even, dan heb ik ook wat voor u...'' VL Jo-El Sonnier combineert het accordeonspelen met wat lichamelijke oefening op zijn hometrainer. foto emile waagenaar Fotograaf legt ziel cajun vast Emile Waagenaar Leeftijd: 69 Geboorteplaats: Den Haag Woonplaats: Breda Opleiding: film en fotografie aan kunstacademie St. Joost in Breda Beroep: fotograaf Boek: Arrête pas la musique! (2017) Onderscheidingen: ereburger van Rayne en Lafayette (beide in Louisiana) Website: emilecajun.com - Emile Waagenaar, fotograaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63