Plek voor bij, imker en publiek k Geen zorgen om leegstand Zierikzee 6 De voorzitter van de ondernemersvereniging in Zierikzee maakt zich nog geen zorgen over de leegstand van winkels in de binnenstad. Voorzitter Luit Ezinga van onder nemersvereniging InZzee en de Zeeuwse Sociaal Economische raad (SER) ziet geen reden voor zorg over de winkelleegstand in het hart van Zierikzee. Die winkels komen wel weer vol, is zijn overtuiging. Het pand van de voormalige Marskramer aan het Havenplein en de gesloten apotheek schuin daar tegenover vormen al geruime tijd een lelijk litteken. Na de jaarwisse ling bleef ook ElectroWorld dicht, eind deze maand volgt hotel- grandcafé De Wildeman en eetcafé 't Centrum houdt er eveneens mee op. En dan heb je nog her en der panden in omliggende straten die leeg (komen te) staan, zoals de tat- toostudio, 't Pakuus en de kleding winkel op de hoek van de Poststraat en de Korte Sintjan. Toch is Ezinga niet pessimistisch over deze situatie. ,,Je zou bijna zeg gen: het is de tand des tijds, door de hevige concurrentie van al die web- shops tegenwoordig. Maar als ik Zierikzee vergelijk met de ervaring die ik heb met andere steden, ook buiten Zeeland en Nederland, dan valt het hier nog reuze mee. Het is gewoon toevallig dat net een paar panden tegelijk leeg vallen. Maar die worden ook wel weer ingevuld. Daar ben ik écht niet bang voor." Concrete aanwijzingen hoe snel dat staat te gebeuren, heeft de on dernemersvoorzitter niet. Wel be vestigt hij berichten over vergevor derde plannen voor een cadeau shop in de ex-apotheek aan de Mol. En er zouden zich direct al gegadig den hebben gemeld voor overname van De Wildeman. Voor de overige panden blijft het afwachten. InZzee kan weinig doen om die situatie te sturen, aldus de voorzit ter, ook al geldt de binnenstad van Zierikzee als zogeheten bedrijfsin vesteringszone (BIZ). Alle onder nemers zijn verplicht tot een jaar lijkse bijdrage en de gemeente doet eveneens een duit in het zakje, bij elkaar zo'n 70.000 euro. Die inves tering wordt bovenal gebruikt voor activiteiten en extra aankleding van het winkelgebied. Dat moet zowel klanten als nieuwe middenstan ders enthousiast maken voor Zie- rikzee, verwacht Ezinga. ,,Leegstand geeft natuurlijk geen goed beeld. Maar achteroverleunen is er, zeker in deze fase, niet bij voor onze retailers", waarschuwt hij. ,,We moeten vooral zorgen dat er altijd wat te doen is in Zierikzee. Dit is een museumstadje, geen grote winkelstad als Goes of Mid delburg. Juist vanuit die sterkte moeten wij opereren. Dat betekent ook dat etalages en de stad zelf er goed moeten uitzien." Ezinga ver wacht de vruchten te kunnen pluk ken van de nieuwe bewegwijzering langs de N59 naar de (gratis) par keerterreinen. Leerlingen van het Technasium van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee hebben van de imkersclub de op dracht gekregen om een gebouw te ontwerpen en een geschikte locatie te zoeken. Het gebouw moet ruimte bieden voor publiek, voorlichting en tien tot twaalf bijenkasten. De locatie moet naast een goede be reikbaarheid voor publiek vooral voldoende voedsel en zoet water voor de bijen in de buurt hebben. En de bijen mogen zo min mogelijk last hebben van omwonenden en andersom. Dinsdagavond presenteerden leerlingen uit de derde klas van het vwo hun ontwerpen. De drie groe- pen hadden allemaal een andere plek in Zierikzee op het oog: de Boerenweg bij Borrendamme, het Kaaskenswater en De Val. Om de haalbaarheid van hun plannen te toetsen, kregen ze hulp van een ar chitect, een bioloog en een ecoloog en de leerlingen zochten contact met organisaties zoals Staatsbosbe heer. Kritisch Voorzitter Helle van der Roest en bestuurslid Rob Vroom bekeken de presentaties vol belang stelling, maar tevens met een kritisch oog, want het is de be doeling dat één van de ontwerpen daadwerkelijk wordt uitgewerkt tot een zogeheten bijenstandplaats. Vanavond (donderdag) presenteren de leerlingen van 3 havo hun ontwer pen. Daarna wordt binnen de im kersvereniging een keuze ge maakt welk ontwerp verder wordt uitgewerkt. ,,Maar als imkersver eniging hebben we weinig midde len, dus voor de financiën doen we ook een beroep op de politiek en het bedrijfsleven", aldus Vroom. ,,We willen dit jaar grote stappen nemen wat betreft locatie, fondsen werving en financiën. En we hopen aan het eind van het jaar iets te kun nen realiseren." De imkersvereniging start deze week met een basiscursus imkeren in Ouwerkerk (zie www.bijenhou- ders.nl/cursussen), die cursus zou straks in de bijenstandplaats kun nen worden gehouden. De vereni ging heeft nog veel meer plannen. Zo gaat het bestuur eind deze maand in gesprek met onder andere wo ningcorporatie Zeeuwland om in woners te betrekken bij het redden van bestuivende insecten, want daar draait het uiteindelijk allemaal om. De diertjes hebben een belangrijke rol in onze voedselvoorziening. Daarom gaat het iedereen aan, zegt voorzitter Helle van der Roest. IN DE REGIO Imkercafé Alphacursus met maaltijd Nieuwjaars concerten in Zeeuwse Concertzaal MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 10 januari 2019 SD 'Winkels komen wel weer vol' Marcel Modde Zierikzee De voormalige Marskra mer in Zierikzee staat in fe bruari een jaar leeg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Bijtjes kijken, zien hoe de imker de raten uit de kast haalt, zelf een imkercursus volgen: als het aan de imkersvereniging Schou- wen-Duiveland ligt, kan dat nog dit jaar in een eigen gebouwtje op een nader te bepalen plek op het eiland. Het is onderdeel van een groter plan van de imkers vereniging: van Schouwen-Dui- veland de bijvriendelijkste Zeeuwse gemeente maken. Valeska Nastaly Zierikzee RENESE Imkersvereniging Schouwen-Duive- land houdt morgen, vrijdag, een imker café in Renesse. Belangstellenden zijn om 20.30 uur welkom in Grand Café Helder, Hogezoom 139. GOES Vandaag wordt een alpha-instructie- avond gegeven. In twaalf weken wordt de basis van het christelijke ge loof behandeld. Ie dereen is welkom, ook degenen die niets van het geloof weten. De instructieve avond begint om 19.30 uur met koffie of thee en iets lek kers (Mansholtlaan 1). Alle overige bij eenkomsten begin nen om 19.00 uur, met een maaltijd. Meer informatie is te vinden op alpha- cursus.nl. MIDDELBURG De Middelburgse muzikanten Douwe Eisenga, Vandryver, Peter Slager en broeder Dieleman bundelen hun krachten en luiden morgen en zater dag in de Zeeuwse Concertzaal het nieuwe jaar in. Zij spelen ieder zowel een eigen set als een aantal ge zamenlijke muziek stukken. De concerten be ginnen om 20.00 uur. De zaal is open om 19.30 uur. Het publiek zit, net als de muzikanten, op het podium. Er is daarom een be perkt aantal kaar ten per avond be schikbaar. Meer op de site zeeuwse- concertzaal.nl. ZIERIKZEE De Republiek Zeelandia heeft weer een stekje geclaimd in de Nieuwe Haven van Zierikzee. ,,Ik denk dat ik tot maandag blijf'', zegt schipper Cor Fondse. ,,Dan ga ik weer verder." De in Burghsluis geboren visser woont en werkt op de omgebouwde kotter uit Harlingen. Het schip valt ogenblikkelijk in het oog door zijn bonte uitdossing, met onder meer een grote kreeft, delftsblauwe borden en veel vlagvertoon. In thuishaven Breskens is de 'Lucky Lobster' vooral populair bij Vlamingen, die aan boord stappen voor een zelf gerookte paling, makreel of kreeft. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschie ten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zangvereni ging Zilt; Pelgrimskerk, 10.15 uur: Yoga; DREISCHOR Trefpunt De Dorsvloer, 13.00-17.00 uur: Bridge; 18.45 uur repetitie CresKids muziekvereniging Crescendo, 19.45 uur repetitie Fanfare mu ziekvereniging Crescendo; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten voor Oude ren; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjas/joker- avond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmid- dag van d'Antilopen; 18.45 -19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45-22.00 Muziekvereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjasclub en Bil jartvereniging i.o.; 19.30 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljarten; ZIERIKZEE Eilandzorg de Wieken, 14.00 uur: Bingomiddag; FiZi, 20.15 uur: DeManvanMaria (muziekthea ter); Havenplein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt. REPUBLIEK ZEELANDIA IS TERUG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57