China wil zo snel mogelijk een voetbalgrootmacht worden ZEELAND 13 Er zit ook een Chinese trainer in mijn staf en ik heb een tolk. Hij loopt de hele dag met me mee even stopzetten, maar is het mo ment soms al weg. Ik leer nu ook de belangrijkste Chinese woorden, dat maakt het iets makkelijker." Gérard de Nooijer kijkt sinds hij vorige week aan de slag is gegaan zijn ogen uit. ,,Er lopen hier zó veel voetballertjes rond, dat is niet normaal. Natuurlijk is er verschil in talent, maar dat heb je overal. In april beginnen de competitie en beker, ik ben benieuwd hoe dat er precies uitziet. In Dalian gaan de kinderen gewoon naar school en trainen we zes keer per week, waarschijnlijk aan het eind van de middag. Ik heb daar straks een ap partement en word iedere dag op gehaald door een busje.'' Hij heeft een contract voor an derhalfjaar getekend. ,,Na mijn ontslag bij FC Dordrecht had ik natuurlijk kunnen wachten of er nog iets anders voorbij kwam. Maar je moet eens kijken hoeveel Nederlandse trainers er nu werk loos zijn. Dat is een lange lijst. Dit kwam voorbij en ik heb meteen ja gezegd. Ik heb geen stress, heb hier een goed leven en werk met de be ste jeugd. En ik word omringd door mensen die verstand hebben van voetbal. Het enige nadeel is dat ik nu ver van huis zit, van mijn vrouw, kinderen en familie. Ja, daar moet je wel tegen kunnen. Maar daar kom ik vanzelf achter.'' ACADEMIES trainers rond.'' Bij de Dalian Istar H&C Football Club, dat nu drie jeugdteams heeft, is voormalig NAC-trainer en Ajax-scout Nebojsa Gudelj zijn baas. ,,Nebojsa is het hoofd van de academie en stuurt de trainers aan'', vertelt De Nooijer. ,,Ik train hier in Guangzhou nu twee keer per dag met de jongens. Gisteren hebben we een oefenwedstrijd ge speeld, volgende week spelen we een toernooi. Op 19 januari vlieg ik met mijn tien beste spelers naar Wuhan. Een club waar we mee sa menwerken, komt dan ook met hun tien beste spelers daar naar toe. We gaan trainen met die jon gens en spelers scouten. Dit is echt een belevenis.'' Hij is in een andere cultuur te rechtgekomen en heeft met men sen te maken die een andere denk wijze over voetbal hebben. ,,Dat is interessant. Winnen staat hier centraal, dat merk je aan alles. Maar ze zijn ook iedere dag met de ontwikkeling van de spelers bezig. Ik doe alles in het Engels, mijn tolk vertaalt alles of ik gebruik in ge sprekken met spelers mijn tele foon. Wat ik wil zeggen, zet ik in een vertaalapp. Af en toe is het wat moeilijk. Dan wil je een oefening donderdag 10 januari 2019 GO Gérard de Nooijer (49) Gérard de Nooijer aan het werk in China, met zijn tolk Tyler. fotospzc Guangzhou Evergrande Nederland Thuisbasis Dalian China heeft 1,4 mil jard inwoners, maar is op voetbal- gebied een kleine speler. Het natio nale team wist zich alleen in 2002 voor het WK voetbal te kwalificeren en ver loor destijds alle drie pouleduels. De overheid wil alles in het werk stellen om het voet bal in China naar een hoger niveau te tillen en sprak zelfs uit dat het in 2030 wereldkampioen wil worden. Guus Hiddink, sinds september coach van het olympisch elftal, vertelde on langs in weekblad Voetbal Internatio nal dat dat volgens hem inmiddels wat is afgezwakt naar M Gérard de Nooijer, hier in zijn Dordrecht- tijd, zei meteen ja toen de aan bieding uit China kwam. FOTO PAUL ROLING het organiseren van het WK in 2030. ,,Er moet aan de wor tels van het Chi nese voetbal nog heel veel gebeu ren", zei Hiddink. ,,Dat zijn ze zich be wust. Er liggen nu plannen om veertig opleidingscentra door heel het land te bouwen. Zoals Frankrijk al jaren op die manier werkt. Voetbal wordt geïn tegreerd in het schoolsysteem. Dan heb je dus een gigantische hoe veelheid goede jeugdtrainers nodig.'' Veel van die trai ners worden uit Eu ropa gehaald. Ver schillende clubs zijn al samenwerkings verbanden aange gaan of hebben een eigen academie op gericht. Real Ma drid, Ajax en ook In- ternazionale zijn daar voorbeelden van. De afgelopen jaren hebben ook veel voetballers de over stap naar de lucra tieve Chinese com petitie gemaakt. Graziano Pellè (ex- Feyenoord) en de Belg Yannick Car- rasco zijn enkele spelers die nu in China spelen. Ne- manja Gudelj (ex- NAC en Ajax) is door Guangzhou Evergrande ver huurd aan Sporting Portugal, de club van trainer Marcel Keizer en zijn Mid delburgse assistent Roy Hendriksen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41