II Hennep bij ouders Yuri van Gelder llAsfi NIEUWS 3 Pleidooi voor verbod op snackwagens binnen kilometer van schoolgebouw Fastfoodkramen moeten verdwijnen uit de omgeving van middelbare scholen. Met dat pleidooi komen het Voedings centrum, Foodwatch en Jongeren op Gezond Gewicht (JOGG). De drie clubs pleiten voor een straal van een kilometer rond de scholen waarbinnen geen ongezond voed sel mag worden verkocht. De VO- raad, die de scholen in het voortge zet onderwijs vertegenwoordigt, kan zich vinden in de oproep. ,,Het is natuurlijk vreemd dat we binnen scholen van alles doen om het eten gezonder te maken, en dat er dan in de directe omgeving veel vet voed sel te verkrijgen is'', zegt een woordvoerder. Aanleiding voor de oproep is de situatie rondom het Blariacumcol- lege in Blerick. Daar kiezen leerlin gen massaal voor broodjes shoarma uit een snackkar, die letterlijk om de hoek staat. ,,Een broodje kebab kost twee euro'', zegt Tom Ver- haegh, docent op de middelbare school. ,,Ze staan er vanaf 10.00 uur. Voor sommige leerlingen is dat hun ontbijt, vijf keer in de week.'' Verhaegh is voor het CDA raads lid in de gemeente Venlo, waar Ble rick toebehoort. Samen met de SP vroeg hij dinsdagavond in de raads vergadering om een onderzoek naar een verbod op fastfoodkramen rond middelbare scholen. „Wij denken dat dat kan. J e kunt vergun ningen per straat verlenen. Kinde- Ik verkoop broodjes, geen friet of snacks. Zo ongezond is 't niet ren hebben tussen de middag 20 tot 25 minuten om eten te halen. Als een kraam te ver weg staat, redden ze dat niet.'' De situatie in Venlo is niet uniek, weet Mieke Spaans van JOGG, een organisatie die 140 gemeenten bij staat in het gezonder maken van de schoolomgeving. Exacte cijfers heeft ze niet, maar ze zegt dat het 'heel veel' voorkomt. De VO-raad onderschrijft dat beeld. In het ver leden leidde verkoop van vette hap pen al tot ophef in onder meer Hil versum en Amsterdam. Nu is het tijd voor een harde aan pak, stelt Sj oerd van der Wouw van Foodwatch. ,,Er worden miljoenen euro's aan belastinggeld gespen deerd om scholen gezonder te ma ken. Ondernemers die met hun karren bij een school gaan staan, torpederen die plannen, ten koste van de kindergezondheid.'' Jasper de Vries van het Voedings centrum stelt dat gemeentes écht iets kunnen doen, als ze dat willen. ,,Maar er gebeurt niet genoeg. Zo'n school zit nu met de handen in het haar. Ze kunnen wel pleinregels in voeren, maar kunnen leerlingen uiteindelijk niet verbieden om het terrein te verlaten. En dat geldt ook als ze een paar meter verderop zo'n broodje kunnen kopen.'' Gemak is volgens hem een be langrijke motivatie om fastfood te kopen, en van kinderen kan niet eenzelfde verantwoordelijkheids gevoel als van volwassenen worden verwacht. ,,De drempel moet daarom hoger worden.'' Dat maatregelen nodig zijn, is voor het Voedingscentrum zonne klaar. ,,Van de kinderen tussen 12 en 17 jaar heeft 14 procent overgewicht, en dat percentage groeit al jaren. Binnen de scholen gebeurt veel, een derde heeft inmiddels een ge zonde kantine. Maar de omgeving wordt continu ongezonder.'' Een deel van de jongeren wil echter niets liever dan een broodje döner in de pauze. ,,De shoarma- kraam moet gewoon blijven'', zegt Bram Cuypers, die in Blerick in de rij staat voor zijn broodj e. Hij is dui delijk een kenner. ,,Ze hebben hier de beste döner van heel Venlo!'' Dat de lokale politiek die döner niet bij zijn school wil hebben, vindt Bram maar onzin. ,,Zij hoeven niet voor ons te beslissen. We zijn oud ge noeg.'' Ibrahim Sezer heeft wat meer begrip. ,,Het is niet goed als iedereen hier straks ontzettend dik rondloopt. Het is natuurlijk onge zond.'' Toch eet ook hij regelmatig een broodje vlees, mede omdat hij niet dolenthousiast is over het aan bod in de kantine. Ondernemer Dan is er nog de ondernemer, in Blerick luistert die naar de naam Nabi Ahmadi. Hij vindt niet dat hij iets fout doet met zijn 'baguette- mobil', zoals hij het zelf noemt. ,,Ik hou me aan de regels, betaal belas ting, heb een vergunning. Ik ver koop broodjes, geen friet of snacks. Zo ongezond is het niet. Als ik er niet sta, gaan de leerlingen naar McDonald's of Domino's Pizza.'' Dat er praktische complicaties zijn, ontkent Spaans (JOGG) niet. ,,In Hilversum hebben ze ook nage dacht over een verbod. Maar toen zat er ineens een huilende onder nemer in de raadszaal. Van een ver bod is het niet meer gekomen. Pre ventie werkt pas echt, als iedereen erachter gaat staan.'' Het gemeentebestuur van Venlo heeft in de raadsvergadering toege zegd een mogelijk verbod te onder zoeken. In overleg met de scholen let de gemeente daarbij ook op het voorkomen van een waterbedef fect. De gemeente vraagt zich ove rigens wel af of een verbod binnen een straal van een kilometer rond de school juridisch haalbaar is. De politie bevestigt alleen dat er op een adres aan de Ds. Louwe Kooy- manslaan in Waalwijk hennep is gevonden. Volgens iemand die erbij was, gaat het om het adres van de ouders van de topturner. Ook uit gegevens van het Kadas ter blijkt dat het adres waar de hen nep is gevonden, op naam staat van de vader van de turner. De gedroogde wiet lag opgesla gen. Er was geen hennepkwekerij in de woning aanwezig. Er is nie mand aangehouden. De drugs zijn in beslag genomen. In een andere woning in dezelfde straat werd een hennepkwekerij aangetroffen, zon der planten. Straf Volgens de politie beslist de officier van justitie over een eventuele straf. De kans dat er een straf komt, is groot. 2,4 kilo hennep in bezit hebben is genoeg om een strafbaar feit te plegen. Een coffeeshop mag volgens de Nederlandse wet 500 gram op voorraad hebben. Onduidelijk is of de bewoners van het adres aan de Ds. Louwe Kooymanslaan thuis waren. 's Avonds deed de vader van Yuri wel de deur open. Het enige wat hij zei is 'dat hij van niets wist'. De vondst van de hennep is pikant omdat topturner Van Gelder een drugsverleden heeft waarmee hij zijn carrière enkele keren op het spel zette. Toch wist hij keer op keer terug te keren in de sport waarin hij groot werd en de bijnaam Lord of the rings verdiende. Yuri zelf woont niet meer bij zijn ouders, maar heeft wel een bedrijf op hun adres ingeschreven staan. Het gaat om een bedrijfje voor het organiseren van sportevenemen ten. Meerdere adressen Het adres aan de Ds. Louwe Kooy- manslaan in Waalwijk was niet de enige plek waar de politie toesloeg. Aanleiding van de vondst was een 'afwijkend stroomverbruik in de straat', zegt de politie. De politie nam ook in verschillende andere woningen in Zeeland en West-Bra bant hennep in beslag. Het gaat in totaal om 545 hennepplanten en ongeveer 12 kilo gedroogde hennep. Ook in Terneuzen, Roosendaal, Stampersgat en Klundert trof de politie hennepplanten aan. donderdag 10 januari 2019 'Geen vette hap bij school' Marie-Louise Hoogendoorn Sander van Mersbergen Blerick Eetkramen in de nabij heid van scholen, zoals hier in Rotterdam, zouden vol gens Voedingscentrum, Foodwatch en Jongeren op Gezond Gewicht verboden moeten worden. FOTO FRANK DE ROO -Nabi Ahmadi, verkoper Kijk op de site bij /video Bij deze school wordt er wisselend gereageerd op zo'n verbod De politie heeft gistermiddag 2,4 kilo gedroogde henneptop- pen gevonden in het huis van de ouders van turner Yuri van Gel der in Waalwijk. Dat zegt een ooggetuige. Victor Schildkamp Waalwijk avYVWWV»»Vm\\\\\\vAW,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3