MIJN FOTO ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag Raymond Spruijt (18) uit Vlissingen over een foto van hemzelf, een jaar na een ernstige mishandeling. Pesterijen, hij heeft er al zijn hele leven mee te maken. Raymond kwam als meisje op de wereld, maar voelde zich altijd een jon gen in een verkeerd lichaam. Twee jaar geleden kwam hij 'uit de kast' en ver telde het aan zijn moeder, die begripvol reageerde. Maar niet iedereen had een positieve reactie paraat. ,,Al van kinds af aan ben ik gepest omdat ik anders was dan anderen. Dat werd nooit geaccep teerd, waardoor ik voor iedereen geheim hield dat ik een jongen wilde zijn. Toen ik twee jaar geleden begon aan een hor monen-traject in Amsterdam bleef het treiteren en het uiten van dreigementen aanhouden." Het meest uit de hand liep het in maart 2017. Op school werd Ray mond mishandeld door twee jongens. ,,Ze begonnen me verrot te schelden en ik wilde zo snel mogelijk vluchten. He laas was het al te laat. ik werd bij mijn keel gepakt, gewurgd en hard geslagen op mijn kaak en op mijn hoofd. Fysiek kwam ik er met een gekneusde kaak en hersenschudding nog redelijk van af, maar het bezorgde me wel een trauma. Als ik er aan terugdenk voel ik mijn hart slag opnieuw kloppen in mijn keel. Maandenlang vond ik het eng 's avonds alleen over straat te lopen. Dat is wat zo'n rotstreek met iemand doet." Trots Exact een jaar na de mishandeling maakte Raymond samen met vriendin Dana een wandeling over het Vlissingse badstrand. Bewust werd die dag uitgeko zen om een foto te maken, waar Ray mond nog steeds trots op is. ,,Het was op een stralende, zonnige dag. Dana heeft de foto met haar telefoon gemaakt. Als ik ernaar kijk, herinnert me dat aan de af sluiting van een periode. In een jaar tijd ben ik sterker in mijn schoenen komen te staan, dat zie je ook aan mijn houding. Ik sta voor wie ik ben en daar is deze foto symbool van." Raymond bekijkt de foto regelmatig op zijn telefoon en ziet dan ook telkens de tatoeages op zijn armen. Die hebben een bijzondere betekenis. ,,De Phoenix op mijn bovenarm staat voor het verla ten van oude as (lichaam) en verdergaan in een nieuw lichaam. En de pijl op mijn linkerarm kun je pas schieten als hij eerst naar achteren wordt getrokken. Eerst moest ik tegen problemen aanlo pen, het pesten en de mishandeling, voordat er iets positiefs kon ontstaan." Raymond heeft leren opkomen voor zichzelf en zet zich inmiddels actief in voor de acceptatie van lesbiennes, homo's en transgenders in Zeeland. ,,Te- rugkijkend heeft het pesten me sterker gemaakt. Zonder de mishandeling had ik niet gestaan, waar ik nu sta. Door scho len ben ik gevraagd voorlichting te geven over pesten. Dat heb ik al gedaan op het CSW. Mijn missie is dat pestgedrag vroegtijdig bespreekbaar wordt gemaakt. Iedereen moet kunnen zijn wie hij of zij wil zijn." JLMJULI donderdag 10 januari 2019 GO 'Sterker ondanks pesten' Hans Puijk Exact een jaar nadat hij ernstig mishan deld werd, ging Raymond op de foto bij het strand van Vlissingen. foto dana Raymond Spruijt. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39