II 8 ZEELAND Dit voorjaar, anderhalf jaar nadat hij aanspoelde op het strand bij Domburg, keert de onfortuinlijke potvis Pieter terug naar Zeeland. Zijn skelet is vanaf juni te zien in museum Terra Maris bij Oostkapelle. Om de zaak te beklin ken kreeg Terra Ma- ris-directeur Sven van Rijswijk een hand van dagelijks provinciebe stuurder Carla Schönknecht. De handbotjes van de potvis wel te verstaan, die bij dit enorme zee zoogdier misschien beter vinbot- ten kunnen heten. Het 12,5 meter en 1,5 ton we gende skelet van de 15-jarige man nelijke potvis moet dé trekpleister van het museum voor natuur en landschap worden. De potvis krijgt binnenkort onderdak op he melsbreed nog geen drie kilome ter van het strand waar hij op vrij dag 1 december 2017 werd aange troffen. Het enorme dier was de nacht tevoren gestrand en in de branding gestorven. Hij kreeg al snel de naam Pieter de Potvis. ,,Het aanspoelen van de potvis was op zich al een groot evene ment. Ik kreeg toen meteen het gevoel dat onze Pieter hier bij ons moest blijven. Hij mag niet in een of andere lade bij Naturalis ver dwijnen. Pieter is een stukje zee dat op land is gekomen. Toeris tisch en educatief is het van grote waarde de potvis ten toon te stel len in Zeeland", vertelt gedepu teerde Schönknecht. Terra Maris stelde zich direct kandidaat als gastheer. Stinkklus Dat bleek gemakkelijker gezegd dan gedaan. Voor het exposeren van een potvis is het leegmaken van een oude vitrine niet vol- doende. Het was een kwestie van passen en meten om de geschikt ste ruimte in Terra Maris te vin den. Er moet een klimaatregeling komen om te zorgen voor een con- Pieter mag niet in een la verdwijnen. Hij is een stukje zee dat op land is gekomen stante temperatuur en luchtvoch tigheid. Daarbij komen ook nog eens de kosten voor het prepare ren van de botten. ,,Dat is een hele stinkklus", ver zekert Bas Perdijk, die gespeciali seerd is in het prepareren van wal visskeletten. De potvis woog naar schatting 15.000 kilo, waarvan de kop alleen al 4000 kilo. Het dier bestaat voor de helft uit vet en oliën. Op het strand van Domburg werd de eerste grove ontleding van het dier verricht. Daarna werd het karkas verder uitgebeend op een aangewezen locatie in Harlin- gen. De botten lagen maanden in zout en enzymen te weken om vet en olie aan ze te onttrekken. De botten liggen nu in Perdijks loods in Lekkerkerk te wachten op transport naar Zeeland. Van de oorspronkelijke 15.000 kilo is nu nog ongeveer 1000 kilo aan botten over. Beenderen van aangespoelde walvissen gaan meestal naar Na- turalis in Leiden. ,,In onze Rijks collectie liggen 42 miljoen objec ten. Die kunnen we natuurlijk niet allemaal zelf exposeren. Daarom werken we graag samen met mu- donderdag 10 januari 2019 GO Pieter de potvis hoort in Theo Giele Domburg -Carla Schönknecht, gedeputeerde Carla Schönknecht en Sven van Rijswijk met de 'hand' van de potvis. foto ruben oreel De potvis trok op 1 december 2017 veel bekijks op het strand van Domburg. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36