Middelburg bij vijf meest gastvrije steden 5 TAHMINA SUCCESVOL STATUSHOUDER Graaf, zorgen voor spullen en eten in huis. ,,Toen ik de koelkast opende, stond er een taart klaar." Maar Tahmina is bang. Door wat ze heeft meegemaakt. Zowel in Af ghanistan als in Nederland. Hoe wel ze in een veilig land terecht is gekomen, zit de angst nog in haar lijf. Nauwelijks komt ze het huis uit. Ze beseft dat stilzitten niet de oplossing is. Dat ze moet doorzet ten, wil ze iets bereiken. En dat doet ze. Nu, vier jaar later, spreekt ze bijna vloeiend Nederlands. Bin nen zes maanden rondde ze in Den Haag het staatsexamen af. Met als gevolg dat Tahmina vrij willigerswerk doet bij de ge meente Tholen, waar ze tijdens spreekuren vluchtelingen op weg helpt. Binnenkort begint ze aan een studie social work in Vlissin- gen. „Een tussenstap", zegt ze. „Mijn droom is een baan als re chercheur bij de politie." Soms denkt ze nog aan de peri ode in Afghanistan. „We hadden het daar echt niet slecht. Waren gewend aan alle luxe. Van het een op het andere moment hadden we niets meer. Sloegen we op de vlucht. De rest van mijn familie woont daar nog. Alleen mijn moeder is naar Nederland gekomen. Nu yvoelt dit als thuis. En Nederlands als moeder taal. Ik moet soms zoeken naar Af ghaanse woorden." Haar kinderen voedt ze Neder landstalig op. ,,De oudste doet het ontzettend goed op school. Haalt de hoogste cijfers van de klas. Wil als het kan arts worden. Daar (V Hoe is het mogelijk datje de kansen die wij bieden zo goed oppakt droomt ze van, andere mensen helpen." Tahmina is een voorbeeld waar Tholen trots op is. „Hoe is het mogelijk dat je de kansen die wij bieden zo goed oppakt", zegt burgemeester Ger van de Velde-de Wilde. Met haar voltooide inbur gering, geslaagde exa mens en een opleiding in het vooruitzicht is ze een van de succesvolste statushouders in Zee land. Niet voor niets werd ze genomineerd tot Zeeuwse Doorzetter van het Jaar. Haar verhaal is op genomen in het recent verschenen boekje Doorzetter, waar meer verhalen in zijn opgenomen van succesvolle inburgeringstra- jecten. Hoewel Tahmina's inburgering vlot is verlopen, beseft ze dat het niet voor iedereen even makkelijk is. „Als ik soms brieven open, van verschillende instanties, begrijp ik wat er staat. Tegelijkertijd denk ik aan andere mensen, die de taal niet zo goed beheersen. Hoe hou den die zich staande?" Na vier jaar in Nederland heeft Tahmina (22) haar inburgering achter de rug, taalexamens afgelegd en zelfs staatsexamen gedaan. Nu helpt ze als vrijwilliger nieuwe arbeidsmigranten in de gemeente Tholen op weg. En binnenkort begint de moeder van twee kinderen aan een opleiding tot sociaal werker in Vlissingen. De tranen rol len bij buurt bewoner Heieen Buth over de wangen als Tahmina (vanwege veiligheids redenen zonder achter naam in de krant) op nieuw haar verhaal vertelt. Hoe ze vier jaar geleden, hoogzwanger en op de vlucht voor oorlog en geweld, met een dochter van vier jaar en een zieke moeder naar Neder land komt. Als anal fabeet. Want vrou wen in Afghanistan mogen geen onder wijs volgen. Na een jaar in het AZC in Goes, waar ze langs alle kanten hoort dat ze het toch niet gaat redden in ons land, komt de 18- jarige in Poortvliet terecht. Een dorpje midden op Tholen, waar ze niemand kent. Toch komt ze in een warm bad terecht. Buurtbe woners, onder wie Gina de Booking.com reikte deze week voor de zevende keer de jaarlijkse Guest Review Awards uit op basis van re censies van gasten. Voor het eerst maakt de organisatie dit jaar de meest gastvrije plekken ter wereld bekend, op basis van gastbeoorde- lingen van de accommodaties die in 2018 een award ontvingen. Naast Middelburg zijn de meest gastvrije plaatsen in Nederland Zandvoort, Utrecht, Maastricht en Den Haag. Gastvrijheid is volgens Booking.com een belangrijk crite rium voor 62 procent van de N eder- landse reizigers; die kiezen een be stemming vooral op basis van een vriendelijke, interessante lokale be volking. Voor Middelburg is de 'titel' een mooie opsteker, zegt stadsacquisi- teur ('zeg maar het oliemannetje tussen gemeente en ondernemers') Cees Verhage. ,,Ik wist dit nog niet, maar we zijn er natuurlijk heel blij mee. We hebben eind vorig jaar nog een bijeenkomst in de schouwburg gehad over het thema gastvrijheid en daar gaan we dit jaar verder mee aan de slag. Dan is het natuurlijk mooi dat we nu al in zo'n top vijf Je moet mensen het gevoel geven dat je bij ons thuiskomt staan." Volgens Verhage werken Middelburgse ondernemers 'kei hard' aan de gastvrijheid in de stad. ,,Laat mensen gewoon van het toi- let gebruikmaken in een horecage legenheid en niet alleen als ze ook iets drinken", geeft hij als voor beeld. De sfeervolle binnenstad en de aanwezigheid van vele (kleine) bed and breakfasts spelen volgens de stadsacquisiteur ook een belang rijke rol. ,,Die ondernemers infor meren hun klanten heel goed over wat er te doen is. Dat is ook de kracht van Peter Blom van 't Poort- huys. We beseffen steeds meer: be zoekers informeren, leuke gesprek ken voeren, dat werkt. Je moet mensen het gevoel geven dat je bij ons thuiskomt." Waar informeren van bezoekers een goede manier is om gastvrij over te komen, is er volgens Ver- hage tegelijkertijd nog ruimte voor verbetering. ,,Eigenlijk moeten mensen al voordat ze komen weten wat er te doen is. Vooraf informeren dus." Peter Blom en Simon Appleyard van 't Poorthuys, een voormalige dokterswoning, zijn trots. ,,We hebben er hard voor gewerkt en zijn dolblij dat onze gasten dit waarderen en ons zoveel beoorde lingen geven met deze eindscore als gevolg." Gasten van hun bed and breakfast (547 beoordelingen op booking.com, score 9,7) komen veelal superlatieven tekort om hun waardering uit te spreken over hun verblijf en de accommodatie. In Nederland hebben in totaal 7129 accommodaties awards in ont vangst mogen nemen, zij krijgen van gasten een gemiddelde score van 8.6. donderdag 10 januari 2019 Van analfabeet naar topper M Burgemeester Ger van de Velde- de Wilde met Tahmina. foto timo VAN DE KASTEELE -Ger van de Velde-de Wilde, burgemeester Timo van de Kasteele Tholen Middelburg behoort volgens Booking.com tot de vijf meest gastvrije steden van Nederland. De boekingswebsite selec teerde B&B 't Poorthuys in de Zeeuwse hoofdstad tot meest gastvrije accommodaties. Luc Oggel Middelburg -Cees Verhage, stadsacquisiteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33