Toveren Ernstig delict in Middelburg was een zedenmisdrijf Gele Hesjes zaterdag de straat op in Goes 2 WILLEM VAN DAM Column Een wonder! Ik ruim de tafel af, loop met een stapel vuile borden in mijn handen naar de keuken, roep: 'Doe licht aan' en floep, daar zij licht. Kan ik toveren? Een beetje, ja. van mevrouw Van Dam een appa raat cadeau, waarvan ik het nut enigszins betwijfelde: een Google Home, een stemgestuurde smart speaker. Ik deed er aanvankelijk nogal lacherig en spottend over - wat moet een mens met zo'n ding? Inmiddels ben ik geheel bekeerd. Zo'n smart speaker (slimme ge luidsbox) is een verrekt leuk speeltje. En fijn gehoorzaam. Zeg: 'Speel eens wat van de Rol ling Stones' en jawel hoor, daar knalt Brown Sugar door de huiska mer. Vraag: 'Wat voor weer is het vandaag in Den Haag?' en er volgt een ('Op dit moment is het zeven graden en bewolktbeknopt weer bericht. Verordonneer het ding een mop te vertellen en jawel, daar komt er een - een hele flauwe ('Waarom werd de schaatskampioen geschorst? Hij had een scheve schaats gereden'), dat wel, maar toch. héél veel. Hij kan niet alleen fun geren als vraagbaak en diskjockey, hij maakt ook lichtknopjes, wek kers en afstandsbedieningen voor radio en televisie overbodig. Ja, hij kan zelfs koffiezetten. Het Nieuwe Vernuft is ons huis binnengedron gen. al die moderne fratsen. Maar nu weet ik op mijn oude dag moeite loos de weg te vinden op smart- phone en smart speaker. De vol gende stap? Ik overweeg de aan schaf van een robotstofzuiger. Net zo een als mijn zoon heeft - een schijf met een vriendelijk knippe rend groen lichtje dat over de grond schuift en grote happen stof snuift. Klein gebrek: het ding klimt soms in de gordijnen. Maar dergelijk ongewenst gedrag neem ik graag voor lief; ik jaag mevrouw Van Dam ook weleens in de gor dijnen, dus blijft er toch nog ^ets bij het oude. Het Nieuwe Vernuft is ons huis binnengedrongen DE STELLING Vandaag: Ik heb het wel gehad met de Gele Hesjes Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters BOETES WT JAAR VEEL t>UURt>ER Struikelstenen voor Joodse slachtoffers WOII Duo vast om twee kilo drugs in auto VLISSINGEN Foute eindstand stelling over SGP Het mysterieuze 'ernstige misdrijf' van afgelopen zondag in Middel burg, waarvoor dinsdag langdurig een politiehelikopter boven de stad cirkelde, is een zedenmisdrijf. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Een jonge vrouw is slachtoffer ge worden van een zedenmisdrijf waarbij vermoedelijk twee mannen betrokken zijn geweest. Het team Zeden onderzoekt de zaak. Van de verdachten ontbreekt nog ieder spoor. Vanwege de impact die deze zaak op het slachtoffer heeft, is eerder be sloten om niet te spreken over een zedenmisdrijf. De algemene term 'ernstig misdrijf heeft echter zoveel vragen en onrust veroorzaakt bij burgers, dat na overleg met de offi cier van justitie besloten is om meer openheid van zaken te geven over de aard van het delict. Voor zover nu bekend hebben twee mannen het slachtoffer tussen 15.00 en 16.15 uur belaagd. Met zijn drieën hebben zij vermoedelijk in de omgeving van de Zusterstraat, de Sint Janstraat, de Nieuwe Haven, de Hoogstraat en de Gortstraat gelo- pen. De politie is nog steeds op zoek naar mensen die dit drietal door ge noemde straten hebben zien lopen. Ook heeft de politie 'grote belang stelling' voor camera- of dashcam- beelden die tussen 15.00 en 16.15 uur opgenomen zijn in deze straten. Bij winkeliers zijn die al opgevraagd. Burgemeester Harald Bergmann schrijft in een verklaring geschrok- Mijn gedachten gaan uit naar het slachtoffer en haar familie ken te zijn van de ernst van het mis drijf. ,,Mijn gedachten gaan uit naar het slachtoffer en haar familie." De burgemeester zegt er begrip voor te hebben dat politie en justitie terug houdend zijn in het geven van in formatie over het misdrijf. ,,Er wa ren veel vragen, dat is logisch als niet alle informatie gegeven wordt, en daarom ben ik blij dat nu meer openheid van zaken kon worden gegeven", aldus Bergmann. Bijna een maand geleden liet de groep al van zich horen in Middel burg. ,,We zijn van plan om het aantal demonstraties de komende tijd wat op te opvoeren'', zegt orga nisator Jaqueline Kramer. ,,We wil len ook in andere plaatsen in Zee land van ons laten horen.'' Niet dat de Zeeuwse Gele Hesjes hebben stilgezeten. Ze hingen on langs een spandoek op aan het via duct over de A58 en lieten van zich horen tijdens de nieuwjaarsrecep tie in Goes. ,,Dat was een geslaagde actie'', zegt Kramer. Op zich had den de hesjes volgens haar op best wat meer recepties willen verschij nen. ,,Maar niet iedereen uit de groep durft het aan om op zo'n bij eenkomst tussen de bestuurders te gaan staan. Dat kan ik goed begrij pen.'' De Zeeuwse Gele Hesjes profile ren zich sinds kort nadrukkelijk met de toevoeging 'sociaal' achter hun naam. Daarmee geven ze aan dat ze niets te maken willen heb ben met mensen die het gele-hes- jesprotest aangrijpen om bijvoor beeld tegen de komst van vluchte lingen te pleiten. Een paar van deze mensen zijn volgens Kramer zelfs uit de groep gezet. De sociale Zeeuwse Gele Hesjes hebben als speerpunten onder meer een loonsverhoging en meer vaste con tracten voor werkende mensen, een hoger minimumloon, hogere uitkeringen, het schrappen van de verhoging van het btw-tarief en de komst van meer betaalbare wonin gen. ,,We vinden dat er beter naar de burgers moet worden geluis terd'', zegt Kramer. De demonstra tie van zaterdag begint om 13.00 uur bij het stadskantoor in Goes. Voor zondag hebben de Zeeuwse Gele Hesjes overigens een ludieke actie op de rol staan. ,,Maar daar ga ik nog niks over zeggen.'' 3/6/8 dagen ultra all-inclusive in het Salzburgerland donderdag 10 januari 2019 Voor mijn verjaardag kreeg ik Zo'n smart speaker kan veel, Jarenlang hield ik mij verre van Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik bezoek weleens een Zeeuws museum 468 stemmen ONZE KERSTBOOM IS &ASEN /I OVERTUta VLISSINGEN In Vlissingen worden ko mend jaar zo'n dertig struikelstenen in trottoirs gelegd voor voormalige woningen van Joodse oorlogsslachtoffers. De Stichting Struikelste nen Zeeland herdenkt met de vierkante tegels met bronskleurige naam plaatjes Joodse burgers, die in de Tweede Wereld oorlog werden opgepakt en nimmer terugkeerden. De afgelopen jaren zijn al tientallen herdenkingsste nen elders in de provincie geplaatst. Het leggen van struikelstenen in Vlissin- gen, waar na Middelburg de grootste Joodse ge meenschap was, past mooi bij de 75-jarige her denking van de Slag om de Schelde, oordelen B en W. BIERVLIET De politie heeft gister ochtend vroeg twee man nen aangehouden in Biervliet omdat ze in het bezit waren van twee kilo hennep. Het duo trok rond 1.15 uur de aandacht van agenten toen ze in een auto zaten, die op een vreemde ma nier op de weg stond. In de auto hing een sterke henneplucht en controle leidde de agenten naar twee kilo softdrugs. De mannen, beiden 21 jaar en zonder vaste woon- of verblijfplaats, werden meegenomen naar het politiecellencomplex en zitten nog vast. In de krant van gisteren stond helaas een ver keerde uitslag bij de stelling 'De SGP predikt homohaat', die de voor gaande dag op de web site had gestaan. Wij meldden dat 56 procent van de stemmers het met de stelling eens was en 44 procent oneens, op basis van 1653 reac ties. Dat was slechts een voorlopige uitslag. De definitieve stand was: 42 procent eens met de stelling en 58 procent oneens, op basis van 2436 stemmen. Luc Oggel Theo Giele Middelburg -Harald Bergmann, burgemeester De Zeeuwse Gele Hesjes (soci aal) gaan komende zaterdag voor de tweede keer de straat op. Ze willen in Goes van het stadskantoor naar de binnen stad lopen. Rob Paardekam Goes Hotel Tatzlwurm BPi V 2,5 of 7 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Dagelijks lunchpakket en 4-gangendiner V Onbeperkt drankjes tussen 10-23 uur Dagelijks cake/snack in de middag V Vrij gebruik wellnessfaciliteiten hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2