Eerbetoon aan Van Deutekom 23 Spijkerman wil de grens over EK sprint: geen Koelizjnikov Van den Brink uitgevallen Vorig jaar werd hij totaal onverwacht wereldkampioen allround, na een val van de Noor Pedersen. Dit weekeinde is Patrick Roest (23) in Collalbo voor het eerst in zijn carrière titelfavoriet op een groot toernooi. e tien seizoenen van de Ameri- i kaanse sitcom I Friends heeft Pa trick Roest in rap tempo verslon den. Nu is het tijd voor een nieuwe serie. Maar in Collalbo zal het er niet van komen. De wifi in Hotel Bemelmans laat te wensen over. De sfeer niet. ,,Ik vind het fijn hier. Lekker bakkies drinken in de lobby'', zegt Roest. Er stond deze woensdag ook een pittige training op het ijs van de Arena Ritten en een fietsrit van veertig kilometer op het pro gramma. Zenuwen? ,,Nu nog niet. Dat komt nog wel.'' Een jochie van 11 was Roest toen hij in 2007 voor het eerst een heel weekeinde lang naar een allround- toernooi keek. Op tv zag hij een meeslepend gevecht tussen Sven Kramer en Enrico Fabris op het EK in Collalbo. Kramer won - het be gin van zijn allroundhegemonie - en Roest keek tegen hem op. ,,Ik heb Sven altijd gevolgd en met heel veel bewondering naar hem gekeken. Toen ik jong was, deed hij al mee om de titels.'' Nu rijdt hij al jaren met Kramer in dezelfde ploeg, is er opnieuw een EK in Collalbo én is Roest de favoriet. Waar de inmiddels 32-ja- rige Kramer menig rivaal in het verleden probeerde te intimide ren, heeft hij Roest juist veel ge leerd. En heeft hij op zijn beurt ook veel aan zijn jongere ploegge noot gehad. De twee mogen elkaar graag. ,,We hebben de afgelopen jaren elke dag samen getraind, soms zelfs twee keer op een dag'', zegt Roest. ,,Dan doe je veel voor elkaar. Natuurlijk zijn we elkaars concurrenten, maar op een andere manier.'' Roest weet inmiddels hoe het is om te winnen van de schaats- icoon. In november nam hij zelfs het baanrecord in Thialf af van de koning van de 5000 meter. Het voelt voor volgers al niet meer als een verrassing. ,,Maar Sven ver slaan, dat blijft speciaal." TALENT SVEN KRAMER „Ik was nooit het grote talent. Ik won soms, maar mensen zeiden niet: die jongen heeft een grote toekomst. Zelf dacht ik zelden aan winnen. Schaatsen was voor mij lol maken. Pas bij Jong Oranje werd het serieus.'' Erna kwam Roest bij het huidige Jumbo te recht, de ploeg van coach Jac Orie, met grote namen als Sven Kramer en Kjeld Nuis. ,,Ik heb onwijs veel van hen geleerd. Veel meer dan vroeger werk ik aan mijn duurver- ROUWBAND mogen. Omdat ik dat niet gewend was, werd het me soms iets te veel. Maar Jac houdt alles scherp in de gaten en traint mij niet over de kop. En technisch gezien ben ik zoveel beter gaan schaatsen. Nog altijd kosten de bochten op hoge snelheid veel moeite, maar dat be tekent dat ik dus nog harder kan." ZIJN JEUGD Kramer, mannen vol bravoure. Dat was enorm wennen. „Gasten met een grote mond, die ook onwijs hard schaatsen. Maar ik heb ook geleerd: je moet niet te veel bezig zijn met wat anderen roepen. Ge woon jouw eigen ding doen. Dan komt het vaak wel goed.'' DE WERELDTITEL Na zijn wereldtitel allround wis ten de media de weg te vinden naar de boerderij van zijn ouders in het Zuid-Hollandse Lekkerkerk. Roest kent het riedeltje inmiddels. Verslaggevers die willen langsko men op de melkveehouderij van zijn vader Wim, vragen of hij voor de foto op de tractor wil zitten. ,,Dat maakt mij niets uit'', zegt Roest, die voor het schaatsen naar Heerenveen verhuisde. ,,Ik kom ook gewoon uit een heel mooie fa milie, ben opgegroeid op een heel mooie plek en heb altijd geschaatst bij STV Lekstreek, een heel mooie schaatsvereniging. Als mensen het daarover willen hebben, vind ik dat alleen maar leuk.'' Hoe zijn jeugd was? ,,Rustig, niet bijzonder.'' Hij zegt het met een glimlach. ,,Ik ben zelf ook rus tiger dan andere jongens in de ploeg. Zal nooit dingen over de ta fel heen schreeuwen en houd als een van de eersten mijn mond.'' Met dat ingetogen karakter kwam hij op zijn negentiende te recht in een ploeg met Nuis en Op de WK allround, afgelopen maart in Amsterdam, leek Patrick Roest op weg naar zilver. Maar na een val van de Noor Sverre Lunde Pedersen was het goud voor Roest. ,,Dat uitgerekend de eerste man dan wegvalt, heb ik zelf niet in de hand. En ach, ik was erg blij met de titel. Mij hoor je niet klagen.'' Maar toch. Heeft die val van Pe- dersen iets afgedaan aan de euforie die hoort bij de wereldtitel? ,,Mis- schien wel een beetje, maar niet veel. Allrounden is vier goede af standen rijden en dan op de hoog ste trede staan. Maar ik begrijp de vraag. Ik stak er niet bovenuit. Dit jaar zal ik mijn best doen om te la ten zien dat ik de beste ben. En dan hoop ik dat iedereen op zijn benen blijft staan.'' PROGRAMMA SCHAATSEN EK ALLROUND SPRINT donderdag 10 januari 2019 VOETBAL Hennie Spijker man is volgend seizoen geen assistent-trainer meer bij FC Groningen. De 68-jarige trainer wil graag nog een keer in het buiten land aan het werk. Hij is pas sinds afgelopen zomer in dienst bij Groningen. ,,Ik voel me nog te fit om te stoppen. In mijn periode bij Ajax ben ik een half jaar trainer geweest bij Cape Town in Zuid-Afrika. Dat is mijn vrouw en mij uitste kend bevallen. De uitdaging van een buitenlands avon tuur zou ik nog een keer willen aangaan.'' SCHAATSEN Titelverdedi ger Kai Verbij hoeft bij de EK sprint in Collalbo geen rekening te houden met de Rus Pavel Koelizjnikov. De 24-jarige schaatser ont breekt op de deelnemers lijst. De tweevoudig wereld kampioen op de sprintvier kamp kiest voor een andere voorbereiding op de WK afstanden (7-10 februari in Inzell) en de WK sprint (23-24 februari in Heerenveen). Koelizjnikov, wereldrecordhouder op de 500 meter (33,98), was na twee mindere jaren dit seizoen weer helemaal terug aan de top. RALLYSPORT Trucker Martin van den Brink is niet van start gegaan in de derde etappe van de Dakar Rally. De Renault van de Veldhovenaar is in de tweede etappe te zwaar beschadigd. ,,Ik baal vrese lijk dat de techniek ons in de steek heeft gelaten.'' Van den Brink deed voor de elfde keer mee aan de rally, die dit jaar in zijn geheel door Peru voert. Van den Brink kreeg in de proef van Pisco naar San Juan de Marcona proble men met de motor. Het lukte hem niet de top van een zandduin te bereiken en tot overmaat van ramp kantelde zijn truck. De Renault ging vier keer over de kop. De schade is te groot is om verder te gaan. Pim Bijl Collalbo Nederlandse schaatsers rijden hun wedstrijden de komende dagen met een rouwband, ter nagedachtenis aan Paulien van Deutekom. De oud-wereldkam pioene overleed vorige week op 37-jarige leeftijd aan de gevol gen van kanker. Zowel op de EK shorttrack in Dordrecht als op de EK allround en sprint in het Italiaanse Collabo wordt de band gedragen. Daarop staan de geboorte- en sterfdatum van Van Deutekom. Haar uitvaart werd gisteren onder anderen bij gewoond door Ireen Wüst, die zich om die reden later in Col- lalbo meldt. Jac Orie, coach van de Jumbo-ploeg en oud-coach van Van Deutekom, vloog giste ren vanuit Italië heen en weer voor het afscheid. Morgen Vanaf 13.30 uur: 500 m allround vrouwen 1 ste 500 m sprint mannen 3000 m allround vrouwen 1 ste 1000 m sprint mannen Zaterdag Vanaf 11.05 uur: 1500 m allround vrouwen 2de 500 m sprint mannen 1 ste 500 m sprint vrouwen 500 m allround mannen 5000 m allround vrouwen 1 ste 1000 m sprint vrouwen 2de 1000 m sprint mannen 5000 m allround mannen Zondag Vanaf 12.30 uur: 2de 500 m sprint vrouwen 1500 m allround mannen 2de 1000 m sprint vrouwen 10.000 m allround mannen L Patrick Roest is op zijn gemak in Collalbo. fotos soenar chamid verslaan,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23