verwarren 'Lastig om nu al hogere uurprijs te vragen' 19 Hoeveel verdien je? kaar lijken, zo constateren onderzoe kers van de Universiteit van Texas. Dan gaat het om namen die hetzelfde klinken of hetzelfde begin of einde hebben: zo zeggen we Sam in plaats van Sander en kunnen we Marissa en Melissa maar niet uit elkaar houden. Uiterlijke kenmerken, zoals een zelfde haarkleur, kunnen ook een rol spelen. Dezelfde categorie Toch halen we ook wel eens namen en mensen door elkaar die in de ver ste verte niet op elkaar lijken. Lisa verwarren met Linda is tot daaraan toe, maar hoe wordt Jasper opeens Rick? Volgens een studie die gepubli ceerd is in vakblad Memory and Cog nition komt dat doordat onze herse nen personen en hun namen ont houden per indeling in een bepaalde categorie: onze gezinsleden vormen samen zo'n groepje, maar ook team genoten van voetbal en de collega's van de derde verdieping worden ie der in hun eigen vakje geplaatst. Als het mis gaat, zoeken je hersenen naar een naam binnen zo'n categorie, maar kiezen ze de verkeerde. Jasper lijkt misschien niet op Rick, maar als ze aan hetzelfde blok zitten, kan dat de verwarring veroorzaken. Dat je je collega verkeerd aan spreekt, betekent overigens niet met een dat je hem of haar niet goed kent. Iemand een andere naam geven, kan ook voorkomen bij personen die el kaar al jaren kennen en een hechte band hebben. Als je partner je aan spreekt met de naam van zijn of haar ex, hoef je niet meteen van het ergste uit te gaan: hij of zij schaart jullie simpelweg allebei in de categorie '(voormalig) geliefden'. Leuk is an ders, natuurlijk. Tactieken Goed, je hebt nu een excuus als je op de borrel iemands naam niet meer weet. Maar het zou veel makkelijker zijn als je de namen van al je collega's zo uit je mouw schudt. Hoe je dat het beste doet? Darryl Harris en Janice Kay van de Universiteit van Exeter stellen dat we een naam beter bij een gezicht kunnen plakken als de per soon veel voor ons betekent of als de naam en de persoon uniek zijn in ons geheugen. De naam van je baas of van 'Deelnemers die de associatie-strategie gebruikten, onthielden 25 procent meer namen' die ene knappe receptionist(e) ver geet je dus niet zo snel, maar al je honderd collega's kunnen natuurlijk niet allemaal een even grote indruk op je maken. Als de naam niet vanzelf blijft hangen, zal je er dus bewust be tekenis aan moeten geven. Onderzoekers van de universiteit van Lancaster en Hull bogen zich over wat nu de beste manier is om een naam te onthouden. Ze onder zochten welke van twee populaire tactieken om namen te onthouden, het meeste effect had. Als eerste keken ze naar de 'ont- moet-herhaal'-tactiek. Hierbij train je jezelf om informatie te onthouden door er op een later moment bewust op terug te komen. Als je een nieuw iemand leert kennen, moet je bij voorbeeld een paar minuten later de naam voor jezelf herhalen en dat op latere tijdstippen weer doen. In het onderzoek onthielden deelnemers die deze tactiek gebruikten, 28,5 pro cent meer namen. Witbiertje Daarna werd het gebruik van associa ties getest om namen niet te verge ten. Bij deze tactiek maak je een con nectie tussen de persoon en informa tie die je makkelijk onthoudt. Dit kan bijvoorbeeld zijn dat iemand op een zanger lijkt of dezelfde voornaam heeft als een acteur. Je kunt de naam ook in je geheugen proberen op te slaan in combinatie met andere in formatie over die persoon. Denk aan zijn of haar functie, hobby of zelfs fa voriete drankje, bijvoorbeeld: Jan is accountant, houdt van vliegvissen en drinkt graag een witbiertje. Deelne mers die deze strategie gebruikten, onthielden ongeveer 25 procent meer namen. Het meest succesvol bleek een combinatie van deze twee tactieken. Door zowel de naam te herhalen als associaties te verzinnen, konden deelnemers 50 procent meer namen onthouden. De onderzoekers denken dat het gebruik van meerdere strate gieën in je hersenen leidt tot meer verbindingen met de herinnering, waardoor deze makkelijker op te ha len is. ,,Ik verdien tussen de 20 en 25 euro per uur. Dat komt neer op zo'n 1800 euro netto per maand. Ik ben dit jaar weer begonnen met studeren, maar maak geen gebruik van studiefinanciering. Het geeft wel druk - als ik minder ga werken moet ik gaan lenen - maar voor nu gaat het goed. De zelf standigheid voelt heel prettig." ,,Ja, op zich wel. Zeker als je naar m'n leeftijd kijkt, is het best netjes. Ik zit in een startersrege- ling en kan daaroor de eerste twee jaar gebruik maken van loonheffingskorting. Daarvoor moet ik wel minstens 1225 uur in een jaar maken. Als ik straks geen korting meer krijg, hou ik best wei nig over. Zeker als je bedenkt dat je als zzp'er ri sico loopt en geen pensioen opbouwt." ,,Ik heb het nagevraagd bij vrienden en collega's en ik heb gecheckt wat je zou krijgen als je uitbe taald wordt via payrolling. Voor een beginnende freelancer is mijn uurprijs best een marktcon form bedrag. Mijn boekhouder adviseert me om minstens 25 euro te vragen, maar ik vind het moeilijk om nu al een hogere uurprijs te vragen bij mijn opdrachtgevers." ,,Ik heb één opdrachtgever waar ik veel evene menten voor doe. We hebben een arbeidsvoor- waardengesprek gehad en ik heb daarin mijn uurprijs op tafel gelegd. Ze ging meteen akkoord. Toen dacht ik wel even: shit, ik had hoger moe ten inzetten." ,,Afgelopen zomer had ik mijn uurprijs telefo nisch met een opdrachtgever afgesproken. Een dag voordat het festival begon, werd ik gebeld met de mededeling dat ze me 14,40 euro konden betalen. Terwijl ze eerder akkoord waren gegaan met 18,75 euro. Best een groot verschil. Had ik het maar op de mail gezet, dacht ik toen. Vet ba len. Volgend jaar pak ik dit anders aan, want dit is niet eerlijk gegaan." Verdient Maartje genoeg? donderdag 10 januari 2019 GO FOTO SHUTTERSTOCK - UNIVERSITEIT VAN LANCASTER Vandaag: Maartje (20), free lancer in de evenementen productie voor de horeca. Ze werkt twintig uur per week. In de zomer verdubbelt dat aantal. Afgelopen september is ze begonnen aan een stu die culturele antropologie. Wat verdien je? Blij mee? Hoe ben je op deze uurprijs gekomen? Heb je ooit met succes over je salaris onder handeld? Wat is de grootste les die je als freelancer geleerd hebt? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveauhbo Branchehoreca Werkervaring: vier jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde sa laris voor haar functie 1442 euro bruto. ,,Dat is ge woon echt heel weinig. Ik ben blij dat ik freelancer ben." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19