'Huizenprijzen blijven stijgen, verkoop daalt' de Jong Intra vakanties t fgg ECONOMIE 17 Investeringen in Antwerpen conclusie trekken, maar de klimaatdiscus sie is zeker een onderdeel.'' Volgens Henk Volberda, hoogleraar on dernemingsbeleid aan de Erasmus Univer siteit, is het niet vreemd dat België steeds succesvoller chemische bedrijven naar zich toe haalt. ,,In Antwerpen zijn ze wat soepeler dan in Rotterdam en gaan de uit- stooteisen minder ver. Dat maakt België op de kortere termijn aantrekkelijker.'' Toch meent Volberda dat de Rotter damse haven niet zenuwachtig moet wor den. ,,De chemie moet verduurzamen en Rotterdam wil daarbij voorop lopen. Be drijven moeten zich minder op fossiele brandstoffen richten en meer op duur zame alternatieven, zoals de vergisting van suikerbieten. Op lange termijn kan die keuze juist een voordeel worden en bedrij vigheid opleveren.'' Antwerpen kent meer traditionele che mie. ,,Veel bedrijven zijn toch huiverig voor de omslag en dan is België een veili gere keuze.'' De Boer van VNO-NCW wil dat pre mier Rutte zich actiever gaat inzetten om de schade te beperken. ,,Het is absolute Chefsache om naar alle, vooral ook buiten landse investeerders, heel helder te maken dat Nederland de grote innovator en kli maatpartner wil zijn van het bedrijfsleven. Niet de boeman, want dat gaat ons land ba nen kosten en dan gaat er per saldo meer CO2 de lucht in in Europa.'' Bij het NFIA, de overheidsorganisatie die buitenlandse bedrijven naar Nederland helpt te krijgen, heeft men geen signalen dat het strenge Nederlandse klimaatbeleid een negatieve invloed heeft. ,,Het vesti gingsklimaat in Nederland is nog steeds uitstekend", aldus een woordvoerder. In een nieuw rapport voorspelt het Economisch Bureau van ABN Amro dat de huizenprijzen in 2019 met 6 procent stijgen. Dat is een procent minder dan de eer dere prognose van 7 procent. Voor volgend jaar verwacht de bank een stijging van circa vier procent. Dat ABN Amro deze verwach tingen naar beneden bijstelt, hangt samen met het afnemende vertrouwen van Nederlanders in de woningmarkt. ,,Dit komt on der meer door toenemende onze kerheid over de economie. De groei ligt per saldo iets boven het historisch gemiddelde, omdat de hypotheekrente aanhoudend laag is en het woningaanbod ook de komende jaren krap blijft", zegt ABN-econoom Philip Bokeloh. Dat laatste zal niet snel veran deren, verwacht hij. De stijgende prijzen zetten de betaalbaarheid van woningen verder onder druk. Het gebrek aan bouwcapaciteit en het lage aantal bouwplannen zorgt voor minder nieuwbouw. De benodigde 70.000 nieuwe wo ningen per jaar gaan voorlopig niet worden gerealiseerd. Tegenvallers De beperkte financieringsmoge lijkheden voor bouwprojecten en tegenvallers bij de realisatie van woningen helpen ook niet mee. Al met al houden de economen van ABN Amro er rekening mee dat het aantal woningtransacties dit jaar en volgend jaar flink af neemt. Die trend liet zich vorig jaar al zien. Door de forse prijsstijgingen - vorig jaar alleen al gemiddeld 9 procent, zo'n 25.000 euro - vallen niet alleen starters maar ook mid deninkomens vaker buiten de boot. Adviesbureau Dynamis constateerde eerder dat negen op de tien huizen niet meer te finan cieren zijn voor mensen met een middeninkomen. Wie op de wo ningmarkt wil slagen, moet een flinke overwaarde op zijn huidige huis hebben of tienduizenden eu ro's spaargeld meenemen. Lager pitje De economen van de Rabobank kwamen eind vorig jaar met een soortgelijke boodschap. Ook zij stelden hun prognose voor de stij ging van huizenprijzen bij van 7 naar 6 procent. Nic Vrieselaar, econoom bij Rabobank, gaat er van uit dat de prijzen ook nS 2020 Bij aanhoudende economische groei, blijven ook de huizenprijzen stijgen zullen blijven stijgen, maar veel minder hard. Bokeloh van ABN Amro sluit zich daarbij aan. ,,Het is moeilijk te voorspellen, maar bij aanhoudende economische groei, blijven ook de huizenprijzen stij gen. Die stijging zal alleen op een lager niveau liggen." Amper vijf jaar geleden kende de huizenmarkt nog prijsdalingen tot 25 procent. Zulke extreme prijsdalingen zijn voorlopig niet te verwachten, denkt Vrieselaar. Hij sluit niet uit dat de prijzen op de langere termijn weer fors zul len dalen. ,,De woningmarkt kent pieken en dalen. Als onze econo mie een knauw krijgt, bijvoor beeld door Italië, de brexit of Trump, dan gaan we die pijn ook voelen op de huizenmarkt." Griekenland Welkom in Historisch Hellas 8-daagse fly-drive Portugal - Van Algarve tot Fatima en terug 8-daagse fly-drive Italië Parels van Sardinië 11-daagse fly-drive Portugal De Koningsroute 15-daagse fly-drive Zuid Afrika Die Manjifieke Noorde 14-daagse fly-drive Amerika The Great West 22-daagse fly-drive donderdag 10 januari 2019 GO de miljarden Het Nederlandse kabi net wil 9 procent meer CO2-uitstoot terugdrin gen dan de EU in 2030. Borealis: 1 miljard euro Het Oostenrijkse chemiebe drijf steekt 1 miljard euro in een nieuwe fabriek. De fa briek (Vlaanderen verleent 6 miljoen subsidie), zet pro- paangas in propyleen om en zal 46 procent minder CO2 uitstoten dan huidige loca ties. De bouw is goed voor honderd banen. Covestro: 300 miljoen euro Het Duitse Covestro, de af- gesplitse chemieafdeling van Bayer, ontwikkelde met Adidas de officiële wedstrijd bal van het afgelopen WK. Het bedrijf bouwt nu in Ant werpen een anilinefabriek. Kaneka: 34 miljoen Het Japanse bedrijf inves teert om de productie van MS Polymer uit te breiden Inovyn: 100 miljoen Kondigde aan 100 miljoen euro te investeren in de uit breiding van de PVC-produc- tie in het Waalse Jemeppe- sur-Chambre. Nippon Shokubai: 350 miljoen Hier delen Antwerpen en Zwijndrecht de buit. Het Ja panse bedrijf steekt 350 mil joen euro in twee nieuwe fa brieken waar 70 banen mee gemoeid zijn. Op de nieuwe locaties worden acrylzuur en polymeren gefabriceerd. Vyno va: 150 miljoen Investeert 150 miljoen in nieuwe installatie voor kali- umhydroxide, die eenderde minder energie vergt. De huizenprijzen lopen dit jaar en volgend jaar nog flink op, maar minder hard dan de afge lopen jaren. Ondertussen neemt het aantal woningverko pen verder af. Het koopsenti ment slaat om, signaleren eco nomen van ABN Amro. Natasja de Groot Amsterdam -Philip Bokeloh (econoom ABN Amro) reiscode: fcgr8011 vanaf 579* reiscode: fcpt8511 vanaf €590' reiscode: fcit8361 vanaf €885* reizen reizen reizen reiscode: fcpt8441 vanaf €940' reiscode: vqza7a31 vanaf €1.660* Verre Steden www.dejongintra.nl/fly-drives roi7on reizen Bej 0180457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur reiscode: vqus8541 vanaf €1.774* "e'ssom exc'- 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 s R Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17