II 9 Er gaat geen dag voorbij dat ik niet denk aan mijn om gekomen familie Het is bizar dat deze mensen nu in het duister tasten Ook het Openbaar Ministerie, dat de incidenten onderzocht, wijst ons verzoek om documenten af. We vra gen het OM ook of het onderzocht heeft hoe het kwam dat de inlichtin gen die Nederland kreeg, niet klop ten. Dat is niet onze taak, meldt een woordvoerder. Het Amerikaanse hoofdkwartier Centcom in Florida dan? Zij doen de woordvoering over de acties van de coalitie. De Amerikaanse reactie: ,,We doen nooit uitspraken over bij drages van individuele landen.'' Ons beroep op de Freedom of Informa tion Act staat momenteel op plek 624 in de wachtrij. We zoeken contact met journaliste Azmat Khan die voor The New York Times in Irak zelf onderzoek deed naar burgerslachtoffers. Samen zet ten we alle bekende incidenten op een rij waarbij de coalitie dacht dat het een IS-hoofdkwartier bombar deerde, maar waar het doel uiteinde lijk een gewoon woonhuis bleek. Het soort incident waarvan Nederland in de Kamerbrief erkent dat het erbij betrokken is geweest. We vinden één match in de betreffende periode: de dodelijke aanval op twee vrijstaande woningen bij Mosul op 21 september 2015, waarbij Bassim Razzo zijn fami lie verloor. ,,Er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan ze denk", zei Razzo, die zelf studeerde in de VS, erover in The New York Times. Had Nederland een aandeel in die gruwelijke vergissing? Uit een Ame rikaans document blijkt dat 'de VS direct betrokken was bij deze aanval'. ,,Het doel was opgezet en goedge keurd door het hoofdkwartier en de VS leverde airframes en munitie voor de aanval.'' Dat is een 'zeer cryptische omschrij ving', stelt Peter Wijninga, een voor malige luchtmachtofficier die nu ver bonden is aan het Haagse Centrum voor Strategische Studies. Airframes is luchtmachtjargon voor vliegtui- waarbij een bommenfabriek is ge troffen, maar waarbij door 'secondary explosions' onbedoeld ook burger slachtoffers zijn gevallen. We komen tot vijf aanvallen die enigszins over eenkomen, bij elk van die aanvallen vielen tussen de vijf en tien burger doden. Van die aanvallen is niet be kend wie ze heeft uitgevoerd. De grootste tragedie vond plaats op 3 juni 2015 bij de stad Hawija, Irak: de coalitie bestookt daar een IS-bom- menfabriek op een industrieterrein, maar omdat er veel meer explosieven liggen dan gedacht, ontstaat een ra vage. Omwonenden melden aan in ternationale persbureaus 70 doden, onder wie veel burgers én 26 kinde ren. De coalitie bevestigt de aanval, maar zegt niets over burgerdoden. Op social media zijn geen beelden van de resten van de bom te vinden die kunnen helpen bij identificatie. De nabestaanden van de burgerdo den in Hawija hebben geen idee door welk land hun geliefden zijn gebom bardeerd. zichtig traject. Nabestaanden en an dere slachtoffers moeten bij de Ira kese overheid aankloppen voor scha devergoeding. Het systeem dat daar voor is opgezet, werkt amper, stellen deskundigen. Nederland heeft dit voorjaar bij de coalitie geopperd een centraal coalitiemeldpunt op te zet ten waar burgerslachtoffers zich kun nen melden. De andere leden zagen er niets in. Zegveld: ,,Het zou goed zijn als dat meldpunt er wel komt. Mijn cliënt heeft op zich niets tegen de rol van de coalitie in de oorlog in zijn land, maar dan moet die coalitie wel haar verantwoordelijkheid nemen. Het geldt ook voor Nederland: we willen meedoen met de grote jongens, maar dan moet je na A ook B zeggen.'' Maart, 2017. Bassim Razzo is de eerste Irakees die tijdens de oorlog tegen IS door het Amerikaanse leger wordt ont vangen om te praten over een schadever goeding. Razzo heeft zijn materiële schade berekend: bijna 550.000 dollar, voor de verwoeste huizen, inventaris, auto's en medische kosten. Het staat nog los van het immense verdriet over het verlies van zijn familie. ,,We willen ons medeleven uitspreken", zegt een verte genwoordiger van het Amerikaanse le ger tijdens de bijeenkomst in Erbil, Irak. ,,Als excuses voor uw verlies bieden we u 15.000 dollar." Razzo kijkt de militair vol ongeloof aan. ,,Sorry, dat kan ik niet aannemen. Dat is een belediging." gen, letterlijk 'casco', zonder beman ning dus. Het kan erop wijzen dat de vliegtuigen werden bemand door vliegers van een andere nationaliteit. Kortom: wordt hier een coalitiepart ner uit de wind gehouden of pro beert men de eigen rol te verdoeze len?'' Als we Defensie vragen of Neder landse piloten in toestellen van an dere landen hebben gevlogen, ant woordt het ministerie dat dat boven Irak inderdaad is gebeurd. ,,In het ka der van een uitwisselingsproject.'' Het weekbericht van Defensie meldt in de betreffende week van 2015: ,,Bij een van de coalitiemissies had een Nederlandse F-16-vlieger de leiding over een luchtaanval op ver schillende ISIS-doelwitten. Er na men verschillende vliegtuigen van de coalitie hieraan deel.'' Meer infor matie geeft niemand. We maken ook een lijst van bom bardementen die voldoen aan het tweede incident waarbij Nederland betrokken is geweest: aanvallen Oorlogsrecht ,,Bij luchtaanvallen mogen, volgens het oorlogsrecht, burgerslachtoffers vallen. Als er maar zo veel mogelijk wordt gedaan om het te voorkomen", stelt advocate Liesbeth Zegveld, ge specialiseerd in mensenrechten schendingen. ,,Maar we zijn ook ver plicht de doden te registreren en we weten niets over de slachtoffers die we met onze bombardementen in Irak en Syrië maken." Zegveld vertegenwoordigt Mo hammed Ahmed, een Irakese student die op 26 januari 2015 van Mosul met een taxi naar Bagdad probeerde te ko men. De bom die de taxi raakte, doodde zijn moeder. Mohammed heeft geen idee welk land de bom heeft afgeworpen. Zegveld vroeg het de Nederlandse overheid, maar kreeg de informatie niet. Begin 2019 start ze in Nederland een rechtszaak namens Ahmed, in de hoop dat er dan gege vens boven tafel komen. ,,Het is bizar dat deze mensen nu in het duister tasten.'' Als de herkomst van de bom be kend is, kan Ahmed om verantwoor ding en eventueel om compensatie vragen. Dat laatste is nu een ondoor- dinsdag 8 januari 2019 GO stierven. Maar hoeveel? —Bassim Razzo —Liesbeth Zegveld, advocaat Voor dit verhaal is onder meer ge bruikgemaakt van de productie The Uncounted van The New York Times. Heeft u meer informatie over de Ne derlandse bombardementen op Syrië en Irak? Anoniem en veilig delen kan via ad.publeaks.nl De huizen van Bassim Razzo en zijn familie in Mosul werden ver woest. De coalitie dacht dat er een hoofdkwartier van IS zat. FOTO'S TERRA SERVER, DIGITALGLOBE De Nederlandse F-16's voerden hun missies uit vanaf een basis in Jorda nië. FOTO MEDIA CENTRUM DEFENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9