Britten in Nederland bang voor de brexit 3 dagen Münslerland 8 NIEUWS De missie tegen IS was een succes, maar de Nederlandse bommen op Irak en Syrië maakten ook onschuldige slachtoffers. Verslag van een nog onvoltooide zoektocht naar de collateral damage' rvmm NEDERLANDSE BOMBARDEMENTEN IRAK EN SYRIË 64.5 AMSTERDAM De ruim 45.000 Britten in Nederland maken zich grote zorgen over de gevolgen van de brexit voor hun persoonlijke le ven. Ze zijn vooral bang straks niet meer in Nederland te mogen wo nen en werken, blijkt uit onderzoek van Kantar Public in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het kabinet komt de Britten tegemoet met een overgangsrege ling, mocht er op 29 maart een no deal-brexit volgen. Maar liefst 88 procent van de 1419 ondervraagde Britten in Nederland maakt zich zorgen over het recht om in Nederland te blijven wonen, werken en leven. Ook is het over grote deel (87 procent) bang dat het vrij reizen binnen de EU in het ge ding komt. Andere punten van zorg zijn mogelijke douaneformaliteiten (67 procent), de optie om Neder land te verlaten en daarna te kun nen remigreren (61 procent), de dubbele nationaliteit (55 procent) en gevolgen voor het pensioen (50 procent). Ondanks de grote zorgen zegt slechts een op de drie Britten in Nederland zich voor te bereiden op de brexit. De overgrote meerderheid van de ondervraagde Britten wil in Neder land blijven na de scheiding. Vier op de vijf weten zeker dat ze in de toekomst in Nederland blijven wonen, werken of studeren (81 pro cent). Zes op de tien Britten wonen al langer dan vijfjaar in Nederland, vooral in Den Haag en in Amster dam. Het kabinet heeft een overgangs regeling gemaakt voor de Britten die voor 29 maart rechtmatig in Ne derland verblijven, mocht er een no deal-brexit volgen. Zij mogen in dat geval nog vijftien maanden in Ne derland blijven wonen, werken en studeren. Daarna is een definitieve verblijfsvergunning nodig. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 21 september 2015, Mosul, Irak, na mid dernacht: Bassim Razzo (56), account manager bij een telecommunicatiebe drijf, schrikt wakker in zijn bed in een vrijstaand huis in een buitenwijk. Zijn woning trilt, hij voelt de smaak van bloed in zijn mond. Als hij naar boven kijkt, ziet hij niet het plafond van zijn slaapkamer, maar de sterrenhemel. Be wegen kan hij niet meer en als hij de naam roept van zijn vrouw Mayada en die van zijn dochter Tuqa, komt er geen antwoord. Daarna verliest hij het be wustzijn. Als Bassim weer bijkomt, ligt hij in een ziekenhuis. Zijn vrouw en zijn dochter zijn dood, zijn huis is verwoest. Net zoals het huis ernaast: waar zijn broer met zijn gezin woonde. De panden zijn geraakt door twee westerse bom men. De coalitie dacht een hoofdkwar tier van IS te raken, het bleken twee ge wone woonhuizen. Dit is een verhaal over de zoektocht naar de collateral damage van de Ne derlandse bombardementen op Irak en Syrië. Die militaire missie tegen terreurgroep IS eindigde op 31 de cember, de vier Nederlandse F-16's zijn weer thuis. De missie was een succes, stelt het ministerie van De fensie. IS is teruggedrongen. ,,Nu moeten we de Iraakse overheid hel pen om hun overwinning op IS vast te houden en te steunen in de weder opbouw'', zei minister Bijleveld van Defensie dit najaar. Maar hoe hoog was de prijs van dat succes? Hebben Nederlandse bom men burgerslachtoffers gemaakt? En zo ja, wie waren het en heeft Neder land iets gedaan om ze te compense ren voor hun leed? Vanaf september 2014 maakte Nederland, samen met onder meer Amerika en Groot-Brittannië, deel uit van de internationale coalitie te gen IS. Nederland vloog 2500 missies boven het strijdgebied, de vliegers gebruikten meer dan 1900 keer hun wapens. Alle coalitielanden samen gooiden ruim 100.000 bommen af. Er vielen, volgens de coalitie zelf, 1000 burgerdoden bij. Organisaties als Amnesty International en Airwars schatten dat aantal op zeker 7000. Wat vertelt Nederland over die colla teral damage? Vrij weinig. Ja, er zijn burgerslachtoffers gevallen, waar schijnlijk meerdere keren, blijkt uit openbare documenten van Defensie. Maar waar en wanneer dat gebeurde, wil het ministerie niet vertellen. Ook geeft ze geen schatting hoeveel bur gers er zijn omgekomen door Neder landse bombardementen. In een brief aan de Tweede Kamer van april dit jaar schrijft Defensie dat het Openbaar Ministerie onderzoek heeft gedaan naar vier bombarde menten waarbij mogelijk fouten zou den zijn gemaakt. Bij drie daarvan zijn mogelijk of zeker burgerslachtof fers gevallen. In een geval rijdt er plotseling een auto in de 'blast range van de bom'. In de twee andere gevallen gaat er meer mis. Een Nederlandse F-16 gooit een bom op een gebouw dat door IS ge bruikt wordt als fabriek voor auto bommen. Een legitiem doel, maar er blijken veel meer explosieven te lig gen dan verwacht. ,,Door secundaire explosies wordt een aantal andere ge bouwen in de omgeving vernietigd. Het is zeer waarschijnlijk dat bij deze aanval burgerdoden zijn gevallen'', schrijft het ministerie. Bij het tweede incident blijkt een verondersteld hoofdkwartier van IS een gewoon woonhuis te zijn. De inlichtingen waren 'onjuist'. ,,Bij deze aanval zijn burgerslachtoffers gevallen.'' Het OM sluit het onderzoek: dat het fout ging, was niet aan Nederland te wijten. Wat ging er mis? Waar precies en wanneer hebben die incidenten plaatsgevonden? Wat ging er mis in de planning? Hoeveel slachtoffers waren er? Defensie wil er geen antwoord op geven. Daarom doen we een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB). We vragen om de after action reports van de genoemde incidenten, die plaats hebben gevon den tussen oktober 2014 en juni 2016 in Irak. Ons WOB-verzoek wordt af gewezen vanwege 'nationale en ope rationele veiligheid'. „Verstrekking zou het risico voor de veiligheid van de militairen en de Nederlandse sa menleving kunnen vergroten'', stelt Defensie. Halfpension 4 dagen Brabant 3 dgn bij Maastricht [S^beleef www.dejongintra.nl/scandinavie de Jong Intra vakanties dinsdag 8 januari 2019 GO Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbei 70 cpg toeristenbelasting Onschuldigen Cyril Rosman Mark Groenendijk Bassim Razzo (bovenaan) verloor onder anderen zijn vrouw, dochter en broer bij een bom bardement. PRIVÉFOTO'S Gezellig familiehotel vlak over de grens bij Enschede. Tip! Bezoek kasteel Münster. 3* Landhotel Restaurant Elkemann (8,0) O 2 nachten incl. ontbijtbuffet, gratis wifi en parkeren 2 keer een 3-gangen diner of buffet Verblijf 4 dagen v.a. 89,-. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Vincents, Etten-Leur (8,0) 3 nachten incl. ontbijtbu Gratis gebruik van wifi Tip: Van Gogh wandeling fet 50 4* Eurotel Lanaken (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje Gratis wifi en zwemmen Voor maar: vanaf 199 vanaf 895 Busreizen Autoreizen Vliegreiz Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd.€ 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en €2£0 Calamiteitenfbnds Verrassend Noorwegen 12-daagse autorondreis reiscode: adno910 Lapland de Middernachtzon 8-daagse fly-drive reiscode: fese808 Deens Drieluik 8-daagse autorondreis reiscode: addk910

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8