'Ik voel me fit, bespaar geld en belast het milieu niet' 'Ik moet wel een kwartiertje omschakelen tussen de natte en de droge wereld' 'Van een auto word ik lui' Skateboarder: 'Ik ben opgegroeid op wielen' 7 VOLLE WEGEN ALTERNATIEF De vakantie is voorbij, de wegen staan weer bomvol. En die files, dat worden er alleen maar meer, meldde de ANWB onlangs. Je kan je dit jaar opnieuw tierend in de rij met stapvoets rijdende auto's aansluiten, of je pakt het helemaal anders aan, zoals deze vier forenzen. dinsdag 8 januari 2019 FOTO JOOST HOVING r Edwin Otto fietst van Woerden naar Den Haag. TERHERNE Muziektherapeut Carel van Leeuwen (63) kanoot wekelijks vanaf Terherne naar een locatie van GGZ Friesland, meestal Heerenveen. „Waarom zou je je leven op knippen in losse geniet-, sport en transportmomenten als je die allemaal kan integreren? Al kanoënd geniet en beweeg ik een uur en drie kwartier lang. Als ik aanleg, zet ik de kano op een wagentje, dat ik dan als een hond aan de hand naar mijn werk toe rijd. Meestal heb ik mijn werkkleding al aan onder een regenpak. Omkle M Carel van Leeuwen: „Mijn werkkleding heb ik al aan onder het regenpak. Voor avontuur hoef je niet naar Mallorca.'' prvéfoto den vind ik te veel gedoe. Wel moet ik altijd een kwartiertje omschakelen tussen de natte en de droge wereld. Na drie jaar kan ik de route dromen. Al leen in het donker is het soms even puzzelen om de juiste uit gang van het meer te vinden, maar dat vind ik leuk. Met mist is het oppassen met vracht schepen, maar ik heb altijd ver lichting en een kompas bij me. De verstilling van het weerkaat sende maanlicht op de golfjes of juist na een donkere tunnel verwelkomd worden door de opkomende zon, dat soort mo menten maak ik allemaal mee onderweg. De natuur is bij je om de hoek. Het mag uiteraard, maar je hóeft niet naar Mal lorca of Zuid-Afrika voor avon tuur." WOERDEN Edwin Otto (42), ict'er bij de ANWB, doet er op z'n elektrische fiets zeker ander half uur over tussen Woerden en Den Haag. ,,Wat staan we hier nou met z'n allen te doen, dacht ik vaak als ik weer eens in de file stond. Drie jaar lang pakte ik daarom gere geld de racefiets naar het werk. Nadeel daarvan is de afhanke lijkheid van daglicht: met die dunne bandjes ga je zo onderuit in het donker. Sinds twee maanden heb ik een elektrische fiets. Vanwege het diefstalgevaar noem ik liever geen geldbedrag. Laten we zeg gen dat het een flinke investe ring is die zich uitbetaalt: ik voel me fit, belast het milieu niet, be spaar benzinegeld en sta niet chagrijnig in de file. Echt ideaal. Met die elektrische ondersteu ning trap ik even hard als eerst, alleen kom ik sneller vooruit. Ik vertrek rond kwart voor zes in de ochtend van huis, douche en bunker havermout op mijn werk en begin dan fris aan mijn dag. Na de kerst heb ik er twee kerst stollen afgefietst. Natuurlijk is het af en toe wel puzzelen, bijvoorbeeld als de kinderen een uitvoering hebben, maar daar is altijd wel een mouw aan te passen. Ik ga tweeweke lijks heen en terug op de fiets, de twee andere dagen wissel ik de fiets af met de auto.'' Files? Daar hebben zij helemaal geen last van Virginia Groenendijk VAALS Ali Daaou (59), werk voorbereider bij energiemaat schappij Enexis, skeelert 30 ki lometer naar zijn huis in Vaals. ,,Ik zal nooit een bank kunnen overvallen want iedereen in het dorp herkent me aan mijn grijze dreadlocks en skates. Ik ga overal heen met die dingen. Een auto wil ik niet, die maakt me lui. Elke ochtend neem ik de bus naar werk en aan het einde van de dag skeeler ik in twee uur 30 kilometer naar huis. Ooit deed ik zowel de heen- als te rugweg, maar dat was wel erg zwaar. Zeventien jaar geleden leerde ik van mijn toen 10-jarige zoon tje skeeleren. Hij doet het in middels nooit meer, maar ik neem mijn skeelers overal mee naar toe, ook op vakantie. In Azië vinden de mensen het fan tastisch en slepen ze me mee met hun pick-ups en busjes. In Bangkok kreeg ik zelfs begelei ding van twee motoragenten. Hier reageren de mensen boos als je aan hun auto hangt. De vrijheid en het avontuur vind ik heerlijk. Skeeleren is niet zonder gevaar, nee. Drie jaar terug lag ik onder een bus en ik heb wel een keer of drie in het ziekenhuis gelegen, maar dat weerhoudt me niet. De vol gende dag begin ik gewoon weer." Ali Daaou: ,,'s Ochtends neem ik de bus, 's middags skeeler ik 30 kilometer naar huis.'' FOTO MARCEL VAN HOORN DEN HAAG Logistiek medewer ker Bram Schröder (29), skate boardt heen en weer tussen Den Haag en de bloemenveiling in Honselersdijk. ,,Ik ben opgegroeid op wielen. Het moet echt nood weer zijn wil ik m'n board laten staan. Gewoon mezelf goed aan- M Bram Schröder: ,,Auto is onnodig.'' foto frank jansen kleden met een leren jas, sjaal en muts, dan red ik het ook in de sneeuw en regen. Mijn regen broek vergeet ik altijd, maar dat maakt me niet zo veel uit. Sinds een jaar of twee skateboard ik naar werk. Mijn baas vindt het prima, zolang ik maar op tijd ben. Een rijbewijs of auto heb ik niet eens, voor mij te duur en onnodig. Ik kan toch alles doen op mijn board. Ik heb zelfs mijn kapotte fiets daarom niet meer laten maken. Met mooi weer skateboard ik het hele stuk van huis naar de bloe menveiling en terug. Dat is in to taal zo'n twee uur. Met dit weer schroef ik het terug naar een uur per dag en rijd ik ook een stukje met de bus. Elke werkdag met je hobby beginnen, dat is zo fijn.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7