Peter R. de Vries openbaart telefoonbekentenis Holleeder f^S^SSS?^ 4 Met de Nederlandse Nashville-verklaring gooien strenggelovige christenen geen steen, maar een compleet rotsblok in de vijver. De ophef over hun homo en transgenderkritiek is groot. Wat drijft deze orthodoxe protestanten? Wat bereiken ze? ,,Het is de angst dat jongeren te tolerant worden." NASHVILLE-VERKLARING CONTROVERSE Aangifte tegen Nashville en Van der Staaij De woede is groot, van politiek links tot rechts, van gelovigen tot atheïsten: de Nederlandse Nash ville-verklaring deugt niet, vinden critici. De uit Amerika overge waaide lijst met 'geboden' jaagt ge lovige homo's zo ongeveer terug in de kast, ontkent seksuele geaard heid en het bestaan van transgen- ders en werkt polariserend, klinkt het binnen én buiten de kerk. ,,Dit is een stap erger dan we tot nu toe hoorden van de strenggelovigen", zegt theoloog Alain Verheij. „Arti kel 7 van het manifest suggereert dat je niet homo of transgender mag zijn omdat het een kéuze is. Alsof geaardheid niet bestaat!" Mede-initiatiefnemer van de Ne derlandse Nashville-versie is voor malig predikant Piet de Vries (62) van de Hersteld Hervormde Ge meente Boven-Hardinxveld. Sa men met evangelist Arjan Baan nam hij dit najaar het initiatief tot verspreiding van het stuk dat in de zomer van 2017 opgesteld werd door een van de grootste protes tantse kerkgenootschappen in de VS, bedoeld als antwoord op 'de se culiere tijdgeest van de 21ste eeuw'. ,,Seksualiteit is bedoeld voor man en vrouw die elkaar een leven lang trouw blijven", zegt De Vries. ,,Maar die opvatting staat onder zware druk door aspecten als vreemdgaan, echtscheidingen, seks voor het huwelijk en homoseksuele relaties." Nazi-ideologie Onder de verklaring staan de na men van tweehonderd predikanten en SGP-prominenten als Kees van der Staaij. De Vries: „Eerder dit jaar publiceerden we ook al een wake- upcall over het thema. Er wordt te weinig onderwijs gegeven over wat de Bijbel zegt over het huwelijk en seksualiteit. We moeten ons geluid laten horen. Toen de nazi-ideologie zich opdrong, zwegen de kerken. Nu dringt de genderideologie zich op en zwijgen de kerken weer te vaak." En met steeds vrijzinniger gelui den in de kerk - de deur voor het homohuwelijk staat open - wordt het tijd dat de gelovigen herinnerd worden aan hoe de Bijbel geïnter preteerd moet worden, zo lijkt eveneens een motief. Maar de verklaring valt op veel plekken totaal verkeerd. ,,Het is een preek voor eigen 'parochie'", oor deelt theoloog Verheij. ,,Volgens mij is het de angst voor nieuwe ge neraties gelovigen, die inmiddels opgroeien met het homohuwelijk als feit." Ook Mechteld Jansen, rec tor van de Protestantse Theologi sche Universiteit Amsterdam en Groningen heeft geen goed woord over voor de 'Nederlandse Nash ville': ,,Deze artikelen zijn geba seerd op angst. Wat hebben we eraan als we een loopgravenoorlog importeren uit Amerika?" Tegelijkertijd kan het geluid van de gereformeerden niet verbazen. In de strook van pakweg het Over ijsselse Staphorst tot het Zeeuwse Scherpenisse leven zulke dogma's over het huwelijk en homoseksua liteit. ,,En in heel Nederland zal een veel grotere groep nog steeds vin den dat het huwelijk slechts tussen een man en vrouw kan gelden", zegt Henk van den Belt, hoogleraar Theologie aan de Amsterdamse Vrije Universiteit, de plek waar ook De Vries en een aantal andere on dertekenaars werken. ,,Maar dit statement werkt averechts. Het was zoveel vruchtbaarder geweest als ze gewoon een gesprek binnen de ei gen gemeente waren aangegaan, dit blokkeert de boel." In de kerken van Van Reenen en De Vries zijn homo's of transgen- ders heus welkom, zeggen ze. ,,In kerkdiensten is ^edereen natuurlijk welkom", zegt De Vries. ,,Maar ze kunnen niet ingeschreven worden bij de gemeente. Als praktiserend homo kun je geen belijdend lid van de gemeente zijn." Het gesprek is door De Vries opge nomen en onlangs aan het Open baar Ministerie gegeven. Holleeder zou daarin ook iets gezegd hebben over zijn kennis van de liquidaties in het criminele milieu, iets wat hij tot nu toe tijdens de strafzaak over zijn betrokkenheid bij die moorden altijd heeft ontkend. De advocaat van Holleeder, San der Janssen, ontkent met klem dat Holleeder heeft gesproken over li quidaties. ,,In dat hele gesprek wordt helemaal niks gezegd over li quidaties en vrijwel niks nieuws'', aldus Janssen op Twitter. De Vries moet nu opnieuw ge tuigen in het proces tegen Hollee der. Aanleiding voor het verhoor is het op band opgenomen gesprek tussen hen in 2011. De opname is aan het strafdossier toegevoegd. Het gesprek volgde op een strikt vertrouwelijke brief die Holleeder vanuit de gevangenis had gestuurd aan De Vries. Die mocht een en an der alléén naar buiten brengen als Holleeder zou zijn vermoord. De Vries brengt de opname nu toch naar buiten, omdat Holleeder hem en zijn getuigende zussen Astrid en Sonja neerzet als leugenaars. De tape bewijst dat wat Astrid over haar broer heeft verklaard waar is, aldus De Vries gisteravond in RTL Boulevard. In de vertrouwelijke brief maakt Holleeder er gewag van dat hij wordt bedreigd door advocate Bé- nédicte Ficq, de raadsvrouw van Dino Soerel. Ficq zou hem onder druk hebben gezet valse verklarin gen ten gunste van Soerel af te leg gen. Het kantoor van Ficq heeft dit verhaal eerder al afgedaan als onzin. Soerel, Holleeder en de in 2011 ge liquideerde Stanley Hillis hebben volgens het OM een driemanschap gevormd. In het gesprek vertelt Holleeder in detail over zijn contac ten met Soerel en Hillis. Tijdens het proces heeft hij zakelijke banden met dit tweetal ontkend. De in 2004 doodgeschoten vastgoedba ron Willem Endstra, die een hoofd rol speelde in de onderwereldvete over geld, stelde in het jaar voor zijn dood al dat Hillis, Holleeder en Soe- rel een driemanschap vormden dat het voor het zeggen had in de Am sterdamse onderwereld. Holleeders advocaat wil pas op 14 januari rea geren, als De Vries moet getuigen. De Vries trad al eerder op in de zaak tegen Holleeder. Dat draaide in april uit op een confrontatie tus sen hem en Holleeder. De Vries' opmerkingen over een telefoonge sprek met Holleeders advocaat Stijn Franken, en daaropvolgend een te lefonade met Holleeder zelf, schoot bij de crimineel in het verkeerde keelgat. Hij betichtte De Vries van meineed. dinsdag 8 januari 2019 GO 'la. 'Oft/. t V„ 'Dit statement werkt alleen maar averechts' Niels Klaassen Rotterdam Christenen vergaderen in Nashville over 'Bijbelse seksualiteit'. Tientallen mensen hebben zich gisteren gemeld bij antidiscrimi natiebureaus omdat ze zich buitengesloten voelen door de Nashville-verklaring. Ook is aangifte gedaan tegen SGP-voorman Kees van der Staaij, die het pamflet steunde. Het OM bekijkt of de verklaring inderdaad strafbaar is, maar de vrijheid van godsdienst en meningsuiting bie den veel ruimte. Van der Staaij zei gisteren in het radioprogramma Dit is de Dag dat hij de aangiften 'een zwakte bod' vindt. Willem Holleeder zou in een te lefoongesprek met misdaadver slaggever Peter R. de Vries heb ben bekend een driemanschap te hebben gevormd met de doodgeschoten topcrimineel Stanley Hillis en de inmiddels tot levenslang veroordeelde Dino Soerel. David van der Heeden Amsterdam Willem Holleeder Kijk op de site bij /video voor een uitleg over de zaak-Holleeder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4