II Ingesneeuwd: 'Maar de sfeer was goed' NIEUWS 3 Saoedische tiener sluit zich op in hotelkamer in Thailand De Saoedische Rahaf Mohammed al-Qunun (18) sloot zich in een Thaise hotelkamer op omdat ze niet terug naar huis wil. De tiener vreest voor haar leven. De 18-jarige Rahaf Mohammed al- Qunun, dochter van een invloed rijke Saoedische bestuurder, werd vanuit een gebarricadeerde hotel kamer in Thailand wereldnieuws. Ze sloeg tijdens een vakantie met haar familie in Koeweit op de vlucht naar Australië. Maar tijdens een tussenstop in de Thaise hoofd stad Bangkok werd ze gearresteerd. De Thaise Immigrantendienst dreigde haar op het vliegtuig terug naar Koeweit te zetten. Haar grootste nachtmerrie: ,,Mijn broers en familie en de Saoedische ambassade zullen in Koeweit op me wachten. Mijn leven is in gevaar. Mijn familie dreigt me te vermoor den voor de meest triviale dingen'', zei ze tegen persbureau Reuters. Al-Qunun zegt regelmatig te worden mishandeld, vooral door haar oudste broer. Ook verklaart ze zes maanden huisarrest te hebben gehad, omdat ze haar haar knipte. De tiener zou te westerse opvattin gen hebben en de islam hebben af gezworen. Dat laatste is een mis drijf in het extreem religieuze Saoedi-Arabië. Eerwraak Het land staat bekend om zijn be perkingen voor vrouwen. Mannen, meestal de vader, echtgenoot of een broer, hebben zeggenschap over hen. De vluchtpoging alleen al geldt in Saoedi-Arabië als 'morele' misdaad, die haar familie met ge weld kan bestraffen. Eén van de straffen is de dood, uit eerwraak. DINA Om te voorkomen dat ze werd uit gezet, verschanste Al-Qunun zich in een hotelkamer op de Thaise luchthaven en barricadeerde de deur. De vlucht naar Koeweit waarop de Thaise Immigratiedienst haar wilde hebben, miste ze. Tever geefs klopten dienders op de deur van haar hotelkamer. Ze begon op Twitter berichten te posten. ,,Ik ben Rahaf. Het vliegtuig is zonder mij vertrokken. Ik ben nog steeds in het hotel. Ik heb drin gend hulp nodig van welk land dan ook. Ik wil asiel aanvragen'', schreef ze. De tiener drong aan op een ge sprek met VN-vluchtelingenorga- nisatie UNHCR. Gisteren is een af gevaardigde op haar hotelkamer ge weest om een oplossing te vinden. Ze valt nu officieel onder hun zorg. De Saoedische hoopt asiel in Australië te krijgen. Ze stapte op een vliegtuig naar 'down under' met een visum. De Thaise autoriteiten arresteerden haar, omdat ze volgens hen niet de juiste papieren bij zich had en probeerde te ontsnappen aan uithuwelijking. De Saoedische zaakgelastigde in Bangkok, Abdullah al-Shuaibi, ver klaarde dat Al-Qunun door de Thaise autoriteiten was tegenge houden, omdat ze geen retourticket of reisroute leek te hebben waaruit bleek dat ze een toerist was. Mijn familie dreigt me te vermoorden voor de meest triviale dingen Zelf verklaart de tiener echter dat een Saoedische official haar pas poort in beslag heeft genomen op verzoek van de Saoedische rege ring. Volgens Phil Robertson, plaatsvervangend Azië-directeur van Human Rights Watch, moet Thailand Al-Qunun haar paspoort teruggeven en haar reis naar Aus tralië laten voorzetten. ,,Ze heeft een geldig Australisch visum.'' Hotel uit Een Thaise mensenrechtenadvo caat diende gisterochtend bij een rechtbank in Bangkok beroep in te gen de uitzetting van Al-Qunun, maar dat werd verworpen. Toch heeft de Thaise Immigratiedienst de tiener een tijdelijke verblijfsver gunning gegeven. Daardoor kon ze gisteren met de VN-vluchtelin- genorganisatie haar hotelkamer verlaten en Thailand ingaan. Het is onduidelijk waar de tiener nu is. De Thaise Immigratiedienst ver wacht vijf dagen nodig te hebben om de zaak te behandelen en de Sa oedische tiener eventueel naar een ander land te kunnen laten ver trekken. Haar vader zou gisteren in Bangkok zijn aangekomen. Al-Qu- nun mag zelf beslissen of ze hem onder ogen wil komen. I Ik I ,,Onze gasten stonden zaterdag morgen op het punt te vertrekken, toen het dal werd afgesloten van wege een dreigende lawine'', zegt de eigenaar van Sportchalet Vieh- hofen, Joost Smit. ,,We hadden de bedden al afgehaald. Die hebben we weer opgemaakt. Gasten belden hun werk en de school van hun kinderen dat ze maandag, en mis schien wel langer, niet konden ko men. Tickets moesten worden om- geboekt.'' De ingesneeuwde groep, onder wie skileraren die in de kerstvakan tie les hadden gegeven, had geen idee hoe lang de situatie zou duren. ,,Dat was wel spannend. Maar de sfeer was goed. Iedereen vond het wel bijzonder om dit mee te maken. We hebben hapjes en drankjes op de bar gezet en gekookt met het eten dat nog over was.'' Zondagmiddag hoorden ze een helikopter overvliegen. ,,Een goed teken, want die kan springstofwer- pen om de lawine op te wekken. Even laten later hoorden we een paar harde klappen: de lawine. Daarna was de weg weer vrij.'' De laatste gasten zijn gisteroch tend naar Nederland vertrokken. Voor de kinderen van Smit en zijn vrouw Maaike was het afwachten of ze naar school in Saalfelden kon den. Met de slee moesten Floortje (11) en Luuk (10) de weg af naar de bushalte. ,,Met wat vertraging kwam de bus gelukkig wel. Vier kinderen uit de klas waren er niet, hun weg was nog afgesloten.'' In grote delen van Oostenrijk viel in het afgelopen weekend 2 meter sneeuw. Tientallen plaatsen, zowel dorpen als wintersportcentra, zijn van de buitenwereld afgesneden. Duizenden mensen raakten inge sloten. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat het minder hard gaat sneeuwen in de Alpen. Een stevige vuurdoop voor de Nederlandse eigenaren, die in juli naar Oostenrijk verhuisden en hun chalet net voor de kerstvakantie openden. Ze zien één groot voor deel. ,,We hebben genoeg sneeuw voor de hele winter. Ons chalet ligt op 850 meter hoogte aan een dalaf daling zonder sneeuwkanonnen. We kijken nu al tegen een wal van 1,5 meter sneeuw aan. Daar komen we de winter wel mee door.'' dinsdag 8 januari 2019 Vlucht Rahaf eindigt in Bangkok Caspar Naber Roterdam/Bangkok 4 T Rahaf Mohammed al-Qunun kreeg een tijde lijke verblijfsvergunning en kon het hotel verlaten. Het is onbekend waar ze nu is. foto ap, afp. epa De zaak van Rahaf Moham med al-Qunun doet denken aan die van haar landgenote Dina Ali Lasloom (24). Zij ontvluchtte Saoedi-Arabië in april vorig jaar en werd on derweg naar Australië gear resteerd op de luchthaven van de Filipijnse hoofdstad Manilla. Dat zou gebeurd zijn op last van de Saoedische ambassade in het land. Ook haar paspoort werd ingeno men. Ali Lasloom smeekte om hulp in filmpjes op Twitter; ze zei te vrezen voor wraak door haar familie. Desondanks werd ze op 11 april 2017 op het vliegtuig naar haar vader land gezet, begeleid door twee ooms. Wat er daarna met de vrouw gebeurde, is niet bekend. —Rahaf Mohammed al-Qunun Sneeuwpret in Viehhofen. De inge sneeuwde Ne derlanders maakten er het beste van. FOTO MAAIKE VAN DER VALK tl HVs. 1. §111 ê- W&KËfflfc&ji -MM In een chalet aan de rand van het populaire skigebied Saal- bach-Hinterglemm in Oostenrijk raakten twintig Nederlanders af gelopen weekend ingesneeuwd. Dat was wel even spannend, ver telt de Nederlandse eigenaar. In middels is de weg weer open. Annemieke van Dongen Rotterdam/Viehhofen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3