Kerkgemeenten in Sint Laurens gaan samen verder Samen proosten op 2019 in De Burgerij 6 B en W oneens met Artikel-12-voorstel De onroerendezaakbelasting in Vlissingen kan volgend jaar niet tot 150 procent van het landelijk gemiddelde worden verhoogd, vinden B en W. Artikel 12-inspecteurs zien zo'n verhoging als onderdeel van de 'maximale inspanning' die Vlissin- gen moet leveren om aanspraak te maken op tientallen miljoenen aan extra rijksbijdragen. De financiële problemen zijn Vlissingen vooral boven het hoofd gegroeid door op lopende tekorten over de grondex ploitatie van het Scheldekwartier. Het Vlissingse college stelt dat de gemeente 'niet alleen of zelfstandig verantwoordelijk kan worden ge steld voor die tekorten', laat het we ten in een concept-reactie op het Artikel 12-rapport 2017-2018. Eigen keuzes B en W erkennen dat Vlissingse be stuurders in het verleden 'eigen keuzes' maakten, maar vinden dat die voortkwamen uit de aankoop van de grond. Zij menen dat 'ver wijtbaarheid' niet exclusief de ge meente is aan te rekenen. Dat elders in den lande nog hogere woonlas ten worden geheven, geloven ze. Maar ze willen de minister van Bin nenlandse Zaken voorhouden dat de Vlissingse woonlasten 'voor Zeeuwse begrippen al extreem hoog zijn en niet in verhouding tot de gemiddelde draagkracht van de Vlissingse bevolking'. Hoewel de dagelijkse bestuurders van de gemeente heel tevreden zijn over de 'constructieve wijze' waarop ze met provincie en rijk sa menwerken aan het op peil bren gen van de financiële gezondheid van Vlissingen, heeft ze een paar 'kanttekeningen' bij het door de in specteurs opgestelde rapport over vorig jaar. Zo vinden ze de bezuini ging op de eigen bijdrage voor het diplomazwemmen onverant woord. Verhoging van de ouderbij drage heeft negatieve gevolgen voor de zwemvaardigheid van een jonge inwoners, vreest het college. Kwaliteitsnorm Ook een 'taakstellende bezuini ging' op preventief ouderenbeleid, raden B en W af. Het proj ect Aan de buur(t) draagt eraan bij dat ouderen langer thuis kunnen blijven wonen en levert dus op termijn meer op. Om de kwaliteitsnorm voor onder houd en beheer van openbaar groen te blijven halen, is bezuini ging op dat vlak evenmin mogelijk. Het realiseren van klimaatdoel stellingen en het volgen van ont wikkelingen op de gebieden sociaal domein en werk en inkomen kos ten waarschijnlijk ook meer dan Vlissingen op eigen kracht aankan. Het saneren van de financiële posi tie vergt al zo veel inspanning dat Vlissingen geen geld overhoudt om tegenvallers op die beleidsterreinen op te vangen, waarschuwen B en W. Ook het onderhoud aan de ka des kan nog een aanslag op de lege beurs van de gemeente zijn. De twee gemeenten hadden samen nog zo'n 500 leden, vertelt scriba Han van Doorn. ,,Naar de diensten kwamen nog veertig tot zeventig mensen. Het ledenbestand verou dert, en de jongeren die nog wel lid zijn, zien we maar weinig." Daar door was er ook een gebrek aan vrij willigers. ,,Het lukte niet meer om genoeg nieuwe mensen te vinden voor de kerkenraden." Een fusie lag echter gevoelig, ver telt Van Doorn. ,,We werken al lang samen. Maar echt samengaan, dat was lange tijd een stap te ver." Drie, vier jaar geleden werden de fusie- gesprekken nieuw leven ingebla- zen. ,,De landelijke PKN heeft ons toen een predikant toegewezen die speciaal voor dit soort situaties wordt ingezet: als er ruzie is, of een andere moeilijkheid. Die man heeft heel goed werk verricht en de twee gemeenten dicht bij elkaar ge bracht." Uiteindelijk stond het overgrote deel van de leden achter de fusie, zegt Van Doorn. ,,Er zijn altijd mensen die zich er niet bij neer willen leggen. Maar dat heb je met elke fusie, of dat nu met een voet balclub of een kerk is." Een nieuwe kerkenraad is inmiddels gevormd, en naar een predikant wordt ge zocht. De thuisbasis van de nieuwe ge meente is de dorpskerk aan de Van Cittersstraat. Het gebouw van de voormalige gereformeerde ge meente aan de Noordstraat is al ver kocht, aan een in Zeeland nog vrij onbekende Messiaanse gemeente. De fusie ging per 1 januari officieel in, de eerste dienst van de nieuwe gemeente is komende zondag. IN DE REGIO Polderquiz bij Polderhuis Repair Café MTB- en wandeltocht MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 8 januari 2019 WA Vlissingen tegen hoger ozb-tarief René Hoonhorst Vlissingen Gemeentehuis Vlissin gen. FOTO ELDRIDGE PENTURY VLISSINGEN Wijkraad Paauwenburg en wijkcen trum De Burgerij houden maandag 14 januari een nieuwjaarsre ceptie in het wijk- gebouw aan de Van Ho- gendorpweg in Vlissingen. Iedereen is welkom tussen 16.30 en 18.30 uur. Er wordt teruggekeken op de doorstart van het wijkcen trum, nu anderhalf jaar ge leden na de gedwongen sluiting door het faillisse ment van Het Majoraat. In middels hebben verschil lende verenigingen er weer een huis gevonden en zijn er dagelijks activiteiten en af en toe gezamenlijke maaltijden. De gereformeerde en de her vormde gemeenten in Sint Lau- rens gaan samen verder. De ker ken hadden steeds minder leden en daardoor ook minder vrijwilli gers. De nieuwe naam is Protes tantse Gemeente Sint Laurens. Martijn de Koning Sint Laurens WESTKAPELLE Het Polderhuis in Westkapelle houdt vrijdag een quiz. Tij dens de quizavond wordt de kennis ge test aan de hand van vragen over Zeeland, Nederland en Westkapelle. De quiz begint om 19.30 uur in het Pol derhuis. Aanmelden kan door een mail- tje te sturen naar info@polderhuis- westkapelle.nl. MIDDELBURG Het Repair Café Middelburg houdt zaterdag een bij eenkomst. Voor kledingrepara- tie en reparatie van elektrische appara ten, smartphone, laptop, tablet of fiets kunt u terecht bij het Repair Café. Tegen kostprijs worden de repara ties uitgevoerd. Tussen 10.00 en 14.00 uur is ieder een welkom bij Bowling en party centrum De Kruit- molen. KLOETINGE In Kloetinge wordt zaterdag een ATB- en wandeltocht ge- houden. De wan delafstanden zijn 10 en 20 kilometer. De ATB-routes zijn zo'n 30 en 50 kilo meter. Deelnemers aan de wandeling van 20 kilometer kunnen vanaf 10.30 uur starten. Voor de overige afstanden vindt de start tus sen 12.00 en 13.30 uur plaats. Start- en aankomst zijn op het Wesselopark bij VV Kloetinge. Na afloop is er warme erwtensoep. De kosten bedragen 5 euro. De helft is be stemd voor de ver eniging, de andere helft gaat naar de Rotterdamse Slok darm Stichting. VLISSINGEN Indieband Lewsberg treedt vrijdagavond op in poppodium De Piek in Vlissingen. De Rotterdamse groep, vaak vergeleken met The Velvet Un derground, brak het afgelopen jaar door bij vooruitstrevende popliefhebbers. Fans en popcritici roemen de 'voortdende rende groove: rafelig, rammelend en schurend'. In het voor programma staat de Zeeuws-Brabantse band The Slavez op het podium. Aanvang 20.30 uur, entree tien euro (7,50 euro met kortingsknipkaart). foto promotiefoto lewsberg tommy ventevogel AAGTEKERKE Verenigingsge bouw Amicitia, 14.00-16.30 uur: Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaarten en koersballen GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmerdor, 13.30-17.00 uur: Soosmiddag voor 50+ met bil jarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur: Ac tiviteitenavond jeugdnatuur club De Vleermuis voor kinde ren van 7 t/m 12 jaar KOUDEKERKE De Klimop, 14.00-16.00 uur: Middag voor sociaal contact, waar gehand werkt wordt MIDDELBURG Sportpark de Sprong, 09.00-12.00 uur: Ta feltennis voor senioren (50+); Padma, Verwerijstraat 51, 09.00-17.00 uur: Expositie Thea van Soelen (t/m half maart); Nehalennia Breeweg, avond: Start nieuwe cursus sen Frans bij Alliance Fran- gaise; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning 'The Wife' OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15-11.45 uur: Sport- dorp Oostkapelle organiseert Dynamic Tennis; 14.00-16.30 uur: Koersbal OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Gymnas tiek voor peuters vanaf 18 maanden; 10.15-11.45 uur: Spel en sportmorgen voor 55+'ers VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: Hand- werkcafé VLISSINGEN De Herberg, overdag: Expositie stadsge zichten Wessel Kuiper; Gym zaal Theo Thijssen, 16.00 uur: Kleutergym WESTKAPELLE Markt 65, 14.00-16.30 uur: Soos voor ou deren met o.a. koersbal. INDIEBAND IN DE PIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38