Kering mogelijk dicht vandaag Vismijnen zagen omzet dalen in 2018 4 TenneT zoekt aannemer voor 380 kV-lijn Vandaag wordt stormachtig weer verwacht, waarbij de wind uit het noordwesten komt. Bovendien is er sprake van springtij. Die combina tie zorgt voor extra hoge waterstan den. Bij Neeltje Jans wordt vanmiddag om half vier een waterstand van 2,76 meter boven NAP verwacht. De regel is dat bij prognoses vanaf 2,75 meter het Beslisteam Sluiting Oos- terscheldekering bijeenkomt. Het team wordt tien uur voordat het peil wordt bereikt, opgeroepen. Dat het sluitingspeil van 3 meter in beeld komt, lijkt vooralsnog niet waarschijnlijk. ,,Maar je weet het nooit", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Hij wijst erop dat het weer snel kan veranderen. ,,Wat dat betreft is het gezegde 'niets zo onvoorspelbaar als het weer' een waar woord." Sinds de ingebruikname van de Oosterscheldekering in 1986 is deze 27 keer gesloten. De laatste keer was op 3 januari 2018. Rijkswaterstaat voorziet verder geen extreme over last in Zeeland door de mogelijke storm. Dat geldt ook voor waterschap Scheldestromen. ,,We zijn heel alert en volgen de ontwikkelingen nauwgezet. Maar onze huidige in- We zijn heel alert en volgen de ontwikkelingen nauwgezet schatting is dat dijkbewaking niet nodig is", zegt een woordvoerder. De jongste prognoses liggen wel dicht bij het alarmpeil. Bij Vlissin- gen wordt vanmiddag een water stand van 3,25 meter boven NAP verwacht. Vanaf 3,30 meter geldt de staat van paraatheid, vanaf 3,70 me ter dijkbewaking. ,,We hebben goed gedraaid", zegt de Vlissingse veilingmeester Er- win van Belzen terugkijkend op 2018. ,,Je hoort ons niet klagen." De omzet lag vorig jaar in Vlissin gen met 21,2 miljoen euro wel ruim één miljoen lager dan in 2017, maar dat is vooral te wijten aan een lagere visaanvoer: 4069 ton tegen 4425 ton in 2017 en niet aan de prijzen. Hogere prijs Over het hele land is minder tong en schol aangeland, wat zich ver taalde in vooral een flink hogere gemiddelde scholprijs. In Vlissin- gen lag die in 2017 op 1,84 euro per kilo, wat al vrij hoog was. Vorig jaar steeg die tot 2,45 euro. ,,De vraag bleef, terwijl het aanbod daalde. Dan krij g j e dat", aldus Van Belzen. Met tong, de belangrijkste vissoort voor Zeeuwse vissers, ging het niet zo hard. Een kilo tong bracht in 2017 gemiddeld 9,58 euro op tegen 10,44 euro in 2018. Garnalen Garnalenvissers hadden een min der jaar, wat terug te zien is in de omzet van vismijnen in Breskens en Colijnsplaat. In de Noordzee waren garnalen in overvloed. De prijzen kelderden. In Breskens, dat met Vlissingen de Zeeuwse Vis- veiling vormt, werd 2022 ton gar nalen aangeland in 2018 tegen 'slechts' 1197 ton in 2017. Het ge volg: de gemiddelde prijs zakte van 6,87 naar zo'n 3,25 euro per kilo. De omzet in Breskens liep te rug van 8,6 naar 6,9 miljoen euro. Colijnsplaat, met Stellendam en Scheveningen onderdeel van vis mijnorganisatie Ufa, moet het ook vooral van garnalen hebben. De omzet nam daar af van 5,3 naar 2,8 miljoen euro. 3 dagen 4*-Van der Valk hotel in Brabant incl. ontbijt ZWEMWEDSTRIJD ONGEVAL Het is woensdagavond 9 augustus 2006. Leon van den Broeke staat na jaren trainen klaar om van Oostkapelle naar Domburg te zwemmen. De zon schijnt, de lucht is blauw, maar de zee is ruw. Recreanten mogen daarom het water niet in, wedstrijdzwemmers wel. Leon borstcrawlt zich als een bezetene door het zoute water van de Noordzee. Tot die snoeiharde klap van rechts. Tegen zijn hoofd, schouder en nek. Het begin van twaalf jaar revalideren. Tachtig zwemmers dui ken die avond de ogen schijnlijk vriendelijke golven in. ,,Als je tussen de golven ligt, merk je pas hoe hoog ze zijn." Zijn li chaam staat stijf van de adrena line. Als een dolfijn schiet de Walcherse predikant door het zilte water. ,,Door de golfslag kreeg ik druppels zout water in mijn ogen, maar ik had geen tijd om mijn zwembril goed te doen.'' Zijn zicht wordt slechter en slechter. Plots lijkt het of hij mensen ziet staan. In een split- second schiet het door zijn hoofd: ,,Als ik naar ondiep water ben ge trokken, kan ik even gaan staan en mijn bril goed doen. Het kost me een seconde, maar dat win ik wel weer terug." Ik had geen macht meer, draaide om mijn as en kreeg allerlei waanbeelden Hij staat met zijn rug naar de golven, wrijft in zijn ogen en doet zijn bril goed. ,,Ineens zag ik in mijn rechter ooghoek iets blauws. Vlak daarna kreeg ik een enorme dreun en meteen voelde ik een afschuwelijke pijn en werd mis selijk." Leon is verbijsterd en weet niet wat te doen: stoppen of doorgaan. Hij gaat door. ,,Ik had geen macht meer, draaide om mijn as en kreeg allerlei waan beelden." Na veel gehannes haalt Leon Domburg. Zijn vrienden zitten er al aan het bier. ,,Wat is jouw ex cuus, vroegen ze. Het enige dat ik kon zeggen was dat ik een onge luk had gehad." Klap Wat er precies is gebeurd, kan Leon pas later reconstrueren. Be halve boten van de reddingsbri gade, voeren die avond ook twee jongens elk op een surfski mee; een soort kano. Ter hoogte van de strekdam, anderhalve kilometer van Oostkapelle, valt een van hen van de surfski. De golven doen de rest. ,,Dus een kano van zes meter lang en dertig kilo polyglasvezel was tegen me aan geklapt." Hoewel hij zich niet goed voelt, gaat Leon de volgende dag weer gewoon aan het werk. Twee maanden houdt hij het vol. ,,Ik kon niet goed meer uit mijn woorden komen. Toch lastig voor een predikant." Artsen in het ziekenhuis kun nen niets vinden, denken dat hij overwerkt is en dat de klachten tussen zijn oren zitten. Het gaat steeds slechter en slechter. ,,Ik zag constant een blauw gevaar BORSSELE TenneT ver wacht deze maand de aanbe steding van de nieuwe zuid west 380 kV-lijn Borssele-Ril- land opnieuw in de markt te zetten. Dat is nodig omdat TenneT vorig jaar het contract met aannemer Heijmans voor de bouw van de hoogspan ningsmasten heeft opgezegd. Het project is hierdoor een jaar vertraagd. De nieuwe verbin ding is mede nodig om de stroom van de windparken voor de Zeeuwse kust af te voeren. De eerste twee wind- parken worden eind dit jaar in gebruik genomen. Bestel nu op pzc.nl/filmcadeau dinsdag 8 januari 2019 PC Het Beslisteam Sluiting Ooster- scheldekering komt vandaag mogelijk bij elkaar. Het moet be palen of, vanwege storm en de verwachte hoge waterstand, de schuiven van de kering omlaag gaan. De kans dat dat ook daad werkelijk gebeurt, is klein. Rolf Bosboom Neeltje Jans - woordvoerder waterschap De Zeeuwse vismijnen zagen de omzet vorig jaar dalen: Vlis- singen door minder visaanvoer, Breskens en Colijnsplaat door veel lagere garnalenprijzen. Harmen van der Werf Vlissingen Van der Valk Hotel 's-Hertogenbosch - Vught V 2 overnachtingen V 2 x uitgebreid ontbijtbuffet t.w.v. 31,90 p.p. V Gratis gebruik wellnessfaciliteiten V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Tip: bezoek historisch Den Bosch hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur t 088-0331506 Ik zag steeds een Jeffrey Kutterink Oostkapelle -Leon van den Broeke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36