Zeeuwse predikant: anti- ►homoverklaring 'is treurige zaak Ei Slachtoffer: Hoe kon ik hier nou intrappen? ZEELAND 3 mi hJr lijk stelling genomen tegen de Nashville-verklaring. ,,Een halfjaar geleden hebben we een motie aangenomen waarin Zeeland tot een regenboogprovin cie is uitgeroepen", zegt initiatief nemer Anita Pijpelink, lijsttrekker van de PvdA. „Daarmee hebben we gezegd dat iedereen in Zeeland even welkom is. Die Nashville-verkla- ring druist regelrecht in tegen dat gedachtegoed." De opvattingen van de SGP over homo's en transgenders zijn voor Pijpelink geen reden om samen werking met de SGP in een nieuwe coalitie uit te sluiten. Dat geldt ook voor Jo-Annes de Bat en Kees Bie- rens, de lijsttrekkers van CDA en VVD, die samen met PvdA en SGP een coalitie vormen. ,,De Nashville- verklaring doet pijn", zegt De Bat. ,,Dat is niet de manier waarop het CDA naar de wereld kijkt." Bierens spreekt van 'heel principiële ver schillen'. ,,Maar die hebben we ook over abortus en euthanasie." Tegenvallen Het Zeeuwse Kamerlid Rutger Schonis (D66), zelf homoseksueel, vindt het 'vies tegenvallen' dat Van der Staaij mensen uitsluit. ,,Hij is Kamerlid, net als ik. Dat ben je voor heel Nederland. We hebben een eed afgelegd op de Grondwet die er vanuit gaat dat iedereen gelijk is. Ik zeg als liberaal toch ook niet dat we alle geloven maar moeten afschaf fen?" I en 'treurige zaak', zo noemt predikant Eeuwout Kloot- Iwijk van de Protestantse Gemeente in Oost-Souburg de omstreden Nashvilleverklaring. „Deze lijkt de klok weer een heel stuk achteruit te zetten." Zijn gemeente is aangesloten /bij de landelijke Stichting Wij- dekerk. Die bundelt kerkge- r f* meenschappen waar lhbt'ers (les- uj bisch, homo, bi, transgender) na if drukkelijk welkom en geaccepteerd zijn. Daarbij zijn inmiddels 28 Zeeuwse gemeenten aangesloten. Discussies over het onderwerp zijn 'allang een gepasseerd station', zegt Klootwijk. „We hebben een predikante gehad die getrouwd was met een vrouw. Het is voor ons eigenlijk geen gespreks onderwerp meer." De predikant betreurt het vooral dat de standpunten zich door de verklaring ver harden. „Dat vind ik een heilloze weg. Je komt niet dichter bij elkaar. Ook wordt de Bijbel alleen maar gebruikt als beves tiging van het eigen gelijk. Voor elk standpunt kun je wel een bijbeltekst vin den, maar daarmee licht je die uit de con text." ,,Het trieste vind ik dat het ten koste gaat van de mensen die het betreft", zegt Klootwijk. ,,Met zo'n verklaring geeft men in feite aan dat je niet welkom bent als je andersgeaard bent, dat je er niet mag zijn zoals je bent. Dat gaat wel bui tengewoon ver." Op de eerste versie van de lijst van Ne derlandse ondertekenaars van de Nashville-verklaring stonden zo'n 250 namen, onder wie een tiental Zeeuwse predikanten. Zij zijn vooral werkzaam binnen de Gereformeerde Gemeente, de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Hersteld Hervormde Kerk. De lijst werd gisteren ingetrokken, omdat er twijfels waren over de juistheid. Aan een nieuwe versie wordt gewerkt. Ons standpunt is dat ieder mens er mag zijn De Nashville verklaring doet pijn Iedereen is in Zeeland even welkom Een eed afgelegd op de Grondwet die er vanuit gaat dat iedereen gelijk is Heel principiële verschillen rig - Kees Bierens, U VVD Hoofdverdachte M. G. (21) was er zelf ook. De Middelburger wordt verdacht van oplichting bij 42 men sen voor een bedrag van 70.000 euro. Hij vond zijn (vooral Vlaamse) slachtoffers op koopjessi tes waar ze dure laptops en fototoe- stellen aanboden. Eenmaal bij ze thuis 'betaalde' hij het bedrag via een nep-betaalapp op zijn telefoon. En later verkocht hij de spullen zelf weer door op internet. Zenuwen G. werd volgens het Openbaar Mi nisterie eerder veroordeeld voor soortgelijke feiten. Hij keek gisteren in de rechtszaal stuurs voor zich uit en ontweek elke blik van de slacht offers. Zijn korte haar opgeschoren, kekke bril op, Puma-schoenen aan met grijze broek en zwarte coltrui. Aan de oppervlakte rustig, maar de rode vlekken in zijn nek en gezicht verraadden zijn zenuwen. Enkele meters verderop stonden vijftien mensen die schadevergoeding van hem eisen, ieder voor enkele dui- zenden euro's. ,,Als je wordt opge licht, ben je vooral boos", zegt de Antwerpse Freddy Vanhoywegen die een Louis Vuitton-trolley van 3000 euro verkocht aan Marijn. ,,Maar je bent ook boos op jezelf. Hoe kon ik hier nou intrappen?" Ook Elena del Castillo, eveneens uit Antwerpen, erkent dat. ,,Hoe kon ik zo stom zijn? Ik was nog al leen met hem in mijn huis ook. Stel dat ik de verkoop had afgeblazen. Misschien was hij dan wel doorge draaid." Dom of arrogant Toch waren enkele verkopers wel op hun hoede. Enkelen vroegen G. om zijn paspoort, maar die gaf dat zonder aarzelen. ,,Of hij is dom of gewoon arrogant'', zegt gedu- peerde Glenn Peeters die zelfs nog een foto van de nummerplaat van G.'s auto maakte. „Achter het stuur Hoe kon ik zo stom zijn? Ik was nog alleen met hem in mijn huis ook zat een blonde man die vroeg of er een probleem was", zegt Peeters. ,,Ik zei dat ik gewoon voorzichtig wilde zijn." Die blonde man blijkt de 23-ja- rige A. van A. uit Rotterdam te zijn. Hij speelde de chauffeur van G. en wordt als medeplichtige gezien. Hij zit vast voor een ander misdrijf. De rechter inventariseerde alle ingediende schadeclaims van de slachtoffers. Hij merkte daarbij op dat Van A. niet bij iedereen als schuldenaar stond aangemerkt op het schadeformulier. Een aantal van de slachtoffers schreef de naam er nog vlug bij. Ze verwach ten niet dat ze nog iets van hun geld terugzien. ,,Ik denk dat we niet naïef moe ten zijn", zegt Eric Bordeaud'huy, een hobby-fotograaf die zijn foto toestel verkocht voor 2700 euro. ,,Hij zei al dat hij geen spaargeld heeft.'' Elena del Castillo vult aan: ,,Het beste wat we kunnen doen, is an dere mensen waarschuwen." dinsdag 8 januari 2019 i -a f., 'r<i|fr**> f 1 gwpy W^'r/ir f- '"'t- i'jpwr Politiek worstelt met Nashville Rolf Bosboom Oost-Souburg - Goos Roeland, SGP - Jo-Annes de Bat, CDA - Anita Pijpelink, PvdA - Rutger Schonis, D66 Ze trapten er allemaal in. En waarom zouden ze twijfelen? Ze zagen toch met eigen ogen hoe M. G. het bedrag overmaakte via zijn ABN Amro-app? Pas dagen later beseften ze dat ze waren opgelicht. Vijftien gedupeerden kwamen gisteren naar de recht bank in Gent waar een inlei dende zitting plaatsvond. Bas Bareman Gent - Elena del Castillo, slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35