Coach Rutten wil het afgegleden 22 Trip naar Florida past in expansiedrift van de Kort Ontslag Hoever: debuut bij Liverpool Weer remise Boomstra Bertens met moeite door Flitsen Schuld De zon schijnt. De velden zijn prachtig. Maar de trainingsweek van Ajax in Orlando draait vooral om geld. De commerciële plannen van de club in de Verenigde Staten zijn groot en dat kan schuren met de sportieve belangen. Quote van de dag 'Hij toont spelinzicht dat zovelen niet hebben' De Nederlandse verdediger Ki-Jana Hoever (foto) heeft op 16-jarige leeftijd zijn debuut gemaakt voor Liverpool. De voormalige Aja- cied mocht in de bekerwedstrijd bij Wolver hampton Wanderers al na zes minuten in vallen voor de geblesseerde Dejan Lovren (het duel was bij het ter perse gaan van deze krant nog bezig). De geboren Amsterdam mer streek vorig jaar zomer bij de Engelse club neer. Hoever wordt op 18 januari 17 jaar. Hij is de jongste debutant bij Liverpool sinds de entree van recordhouder Jerome Sinclair in 2012, die 16 jaar en 6 dagen was. De zevende partij bij de wereldtitelstrijd dammen tussen Roel Boomstra en Alexan der Schwarzman is onbeslist geëindigd. Na veertig zetten besloten de Nederlander en de Rus in Groningen tot remise. Boomstra is nog twee overwinningen van de titel ver wijderd. De Utrechter versloeg Schwarzman zaterdag tijdens de zesde partij. Alle andere ontmoetingen eindigden in remise. Van daag is de achtste partij. Kiki Bertens (27, foto) heeft met de nodige moeite de tweede ronde bereikt van het toernooi in Sydney. Ze ontdeed zich in twee sets van de Amerikaanse Bernarda Pera: 7-5, 6-4. Het duurde lang voordat Bertens de baan op kon vanwege diverse regenbuien in Sydney. Orlando Een blik omhoog is het bewijs dat dit deel van de Verenigde Staten op de nummerplaten van de auto's te recht wordt betiteld als de 'Sun shine State'. Het ontbreekt de spe lers van Ajax in het luxueuze Omni Orlando Resort in de Amerikaanse staat Florida aan niets. Al is het wel oppassen voor de kaaimannen die zo nu en dan liggen te zonnen bij het beekje langs de drie prachtige trainingsvelden. Dat Ajax de oceaan oversteekt om zich voor te bereiden op die o zo be langrijke tweede seizoenshelft, is een trendbreuk met de laatste jaren. Geen simpel en kort vluchtje naar de Portugese Algarve of de Turkse Rivièra. Nee, een intercontinentale vlucht, inclusief overstap in At lanta, naar de andere kant van de wereld. De jetlag krijgen de spelers er gratis bij. En aan het einde van de week weer. Verre van ideaal. Zie hier de schurende belangen tussen de commerciële en de spor tieve kant van een Nederlandse topclub anno 2019. Want natuurlijk zijn de omstandigheden prima, maar deze trip heeft vooral een fi nanciële achtergrond. Het past in de expansiedrift van Ajax om de naamsbekendheid van de club te vergroten. Simpel gesteld: om meer geld te verdienen. En om daar uit eindelijk ook de sportieve vruchten van te plukken. Vorig jaar was PSV hier in Or lando, omdat Ajax de uitnodiging bewust afsloeg. Het technisch hart van de club vond zo'n verre reis niet verstandig en ging ervoor liggen. Maar nu is dat dus anders. Al ging er intern wel genoeg discussie aan vooraf. Geen enkele trainer of spe ler is fan van een verre vliegreis, maar er kwam een compromis. On der meer dat elke speler een plekje in de business class van het vlieg tuig heeft. Op de kaart Want de plannen van Ajax in de Verenigde Staten zijn groot. Het Fred Rutten moet Anderlecht vol gens de beleidsbepalers in Brussel 'weer onder de mensen brengen'. Dat gaat de 56-jarige Tukker op zijn eigen manier doen. Bij zijn presen tatie in Neerpede, waar Anderlecht dagelijks traint, werd het voor de aanhang van paars-wit gisteren meteen duidelijk: dat gaat niet op de gebruikelijke Nederlandse ma- nier met een grote mond en veel bravoure. Rutten geldt als een vakman. Er zijn praktisch geen spelers te vin den die ooit onder hem werkten die dat stellig ontkennen. Maar de voormalige trainer van PSV, Vi tesse, FC Twente, Feyenoord, Schalke 04, Al Shabab (VAE) en Maccabi Haifa past er heel zijn loopbaan voor om te bluffen, om via scherpe teksten op persconfe renties de boel op scherp te zetten, om hoog van de toren te blazen. Dus riep Rutten gisteren in Neerpede niet dat Anderlecht nog altijd landskampioen kan worden. Zijn nieuwe elftal staat op veertien punten van koploper Genk en dat zal niet toevallig zijn, zal Rutten denken. Als na de reguliere compe- titie de punten worden gehalveerd voor de play-offs, is pas echt duide lijk of Anderlecht nog iets in de melk te brokkelen heeft. Evaluatie Rutten tekende gisteren bij de Bel gische recordkampioen een con tract voor onbepaalde duur en krijgt normaliter alle tijd om An- derlecht weer tot leven te wekken. Al zal er in de zomer een evaluatie zijn met als onderwerp: zijn paars- wit en de Nederlander wel echt voor elkaar gemaakt? Dat leek op voorhand geen uitge maakte zaak, want Anderlecht pol ste voor Rutten veel trainers onder wie de Nederlanders Frank de Boer, Peter Bosz, Phillip Cocu en Martin Jol. Toen die wegen doodliepen, dinsdag 8 januari 2019 GO VOETBAL DAMMEN TENNIS 1 Bondscoach Milovan Raje- vac is ontsla gen bij de na tionale voetba- ploeg van Thai land. De Ser viër, sinds 2017 in dienst, ver loor de eerste wedstrijd in de Azië Cup tegen India met 1-4. Sirisak Yod- yardthai neemt het over. Mathieu van der Poel (23) won zaterdag zijn honderdste veldrit, maar zelf heeft hij een andere re kenmethode. ,,Ik sta op 99. Ik tel die twee in de Masters in Waregem niet mee.'' Ajax wil ook in VS sterk merk zijn Daniël Dwarswaard De spelersbus van Ajax in Florida met daarop aan één kant onder anderen Blind, Tadic, De Jong en Neres (vlnr). foto @afcajax De Turkse ban- kenvereniging gaat om de tafel met Fe- nerbahge, Ga- latasaray, Be- siktas en Trab- zonspor. In to taal hebben de clubs een schuld van 1,6 miljard euro. Karim Rekik heeft de groepstraining bij Hertha BSC hervat na twee maanden bles sureleed. De Duitse tennisser Alexander Zverev heeft een week voor aanvang van de Austra lian Open (maandag) zijn hamstring verrekt bij een training. Claudia Pechstein (47) neemt het ko mende weekeinde niet deel aan de Europese kampioenschappen schaatsen voor allroun- ders. Ze kampt met rugklachten. —Coach Pep Guardiola ismaarwatblijmet Kevin De Bruyne (27) bij Man City Anderlecht presenteerde giste ren Fred Rutten als hoofdtrainer. De Tukker krijgt een contract voor onbepaalde tijd. ,,Voor mij voelt het niet alsof ik 'zoveelste keus' ben. Ik kijk daar anders te genaan.'' Mikos Gouka Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22