extra beweging René Diekstra Stop met tussen twee vrouwen te bungelen Hoor jezelf zeggen: om mijn eerdere keuzes trouw te blijven, moet ik jou laten gaan 21 dinsdag 8 januari 2019 Maxie helpt Dominique Prins om in het nu te blijven, Alles wat we nu fout doen, daar kan zij de rest van haar leven last van hebben. Neem 'socialiseren', wennen aan de wereld. Laten wij steken val len, dan is ze misschien de rest van haar leven bang voor mensen met krukken, domweg omdat ze die in deze levensfase niet van ons aange boden heeft gekregen. Het is nogal een verantwoordelijk heid. Bovendien ben ik opgegroeid met katten. De eerste dagen denk ik vaak: ze snort niet, zou ze het niet naar haar zin hebben? Het draagt niet bij aan wederzijds begrip. Spontaan de deur uitlopen kan niet meer. Dat wist ik natuurlijk vooraf, maar het voelt als een stap terug in de tijd. Voor elk wissewasje moeten de agen da's worden getrokken. Zelfs een douchebeurt vergt overleg. Inder daad, net als 23 jaar geleden... Kaplaarzen Verder bijten puppy's. Veel en hard. Kleding, schoeisel, meubels, lede maten; niets is veilig voor het vlijm scherpe gebitje. Een bevriende hondeneigenaar herinnert zich dat ook: ,,Onze kinderen zaten uiteinde lijk met kaplaarzen aan op de bank." Ook hier geldt: niet boos worden, maar afleiden. En niet te gehecht zijn aan spullen. Tijdens de 'kraamvisite' informeert een vriendin voorzichtig hoe het met ons gaat. Als ik een beetje verbaasd reageer ('zie ik er zo beroerd uit?'), vertelt ze schoorvoe tend: ,,Onze buren verheugden zich enorm op hun pup. Maar toen die er was, kreeg de buurvrouw hartklop pingen en kon ze niet meer slapen. Na twee maanden was ze nog niet gewend, en moest de pup weer weg". En zo kent ze nog een verhaal waarbij de komst van een jong hondje serieuze stress veroorzaakte. Gek genoeg stelt het me een beetje gerust: zie je wel, het is echt heftig, het ligt niet aan mij. En toch. Na een paar weken daalt 'Het allerleukste vind ik de reacties die de stuiterende pluizenbol buitenshuis veroorzaakt' het stof van de eerste opwinding neer. Plasjes en poepjes belanden vaker buiten dan binnen en zelfs de katten laten zich vrijwillig be snuffelen. Het is hartverwarmend om elke keer enthousiast begroet te worden als een verloren gewaande kennis, om je neus te kunnen begra ven in het zachte puppyhaar. De aan doenlijke blik in de schrandere bruine oogjes. Maar het allerleukste vind ik de reacties die de stuiterende pluizen- bol buitenshuis veroorzaakt. 'Wat een schatje!', 'Ahh, een puppy!', 'Me vrouw, wat heeft u een leuk hondje!' Degenen die niets zeggen, hebben een verdacht grote glimlach op hun gezicht als Maxie passeert. Op zulke momenten zie ik het zelf ook weer: we hebben het allerleukste hondje van de wereld. Bovendien helpt ze me om in het nu te blijven - gisteren en morgen bestaan niet voor een pup - en is haar liefde altijd onvoorwaardelijk, ook al ben ik ziek. Mrs. P (zo noem ik 'mijn' parkinson) kan niet op tegen zoveel positiviteit. Die houdt zich voorlopig gedeisd. it jaar zullen naar schatting zo'n 35.000 scheidingen worden uit gesproken. Bij ongeveer de helft zijn minderjarige kinderen betrokken. Zo'n scheiding is niet in hun belang en veroorzaakt diep verdriet, terwijl de breuk mogelijk was te voorkomen. Een voorbeeld. Onlangs nam een collega mij apart en vertelde dat hij smoorverliefd was op een andere vrouw. Hij overwoog te scheiden. Zijn vrouw wist nog van niets. Op mijn vraag of hij van zijn echtgenote hield, antwoordde hij: ,,Ja, maar anders, lang niet zo bijzonder, niet zo harts tochtelijk.'' Ik heb het al zo vaak gezien: mannen die tussen twee vrouwen bungelen. Een met wie ze een langdurige relatie en kinderen hebben. Met wie ze goede herinneringen delen, maar ook de irritaties van het alledaagse leven. En een met wie ze uitsluitend onalledaagse, bijzondere, dikwijls stiekeme ervaringen delen - ongehin derd door oude patronen en praktische verant woordelijkheden. ,,Had ik haar maar eerder ont moet!'' zei hij. Maar dat heeft hij niet en dus moet hij, maar wil hij niet kiezen. Het is het thema van de prachtige film The Prince of Tides naar het boek van Pat Conroy. Een man, getrouwd en kinderen, wordt harts tochtelijk verliefd op de psychiater bij wie hij in behandeling is. En zij op hem. Uiteindelijk kiest hij voor zijn gezin en legt die keuze aan zijn minnares uit: 'Ik houd meer van jou, maar van haar houd ik langer'. Hoewel hij bijna dage lijks met pijn aan zijn minnares terugdenkt, heeft hij vrede met zijn beslissing. En wel om dat hij daarmee mensen om hem heen het meeste recht en de minste pijn doet. Mijn collega beloofde de film te bekijken, maar zei erbij: 'Ik moet er niet aan denken te zeggen dat ik de relatie verbreek'. Ik heb hem uitgelegd dat hij er juist vaak aan zou moeten denken. Zo vaak dat hij het zichzelf kan horen zeggen: 'Om mijn eerdere keuzes trouw te blij ven móét ik jou laten gaan'. Of in de woorden van een taoïstische wijsgeer: ,,De wereld wordt veroverd door hen die haar laten gaan.'' Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Diekstra houdt zijn hart vast voor al die scheidingen die zich dit jaar voltrekken. Zijn advies? Stop met die affaire. FOTO SH ODY CAREMAN D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21