GEZOND Pup uitlaten geeft parkinsonpatiënt Vraag het onze specialisten 20 Journalist Dominique Prins neemt een puppy in huis om als parkinsonpatiënt verzekerd te zijn van extra beweging. Maxie moet nog wel worden opgevoed en dat geeft serieuze stress. - VV Hoe gezond is stamppot met boerenkool? Ik hoor hoge tonen slecht en versta dus niet alles. Hoe leg ik dat anderen uit? Ik vind mijn luie puberzoon van 15 niet leuk meer. ziekte van Parkinson die ik afgelopen zomer kreeg, gaf de doorslag. Een hond, zo dachten we, is een goed motief om drie keer per dag stevig te wandelen. Beweging is altijd gunstig, maar zeker als je parkinson hebt. Acht minuten In de praktijk blijken we niet drie, maar ongeveer dertig keer per dag naar buiten te moeten; elk uur, maar ook na het slapen, eten en spelen. Ei genlijk altijd dus. Een paar keer per dag mogen we wandelen, maar niet langer dan acht minuten, één minuut voor elke week dat ze oud is. Acht minuten, zo lang duurt het ongeveer om onze voortuin en die van de bu ren te besnuffelen; heel ver komen we voorlopig niet. Overigens betekent uitlaten niet automatisch dat alle plasjes en poep- jes ook buiten op de grond vallen. Het komt regelmatig voor dat ik vergeefs in het plantsoen sta, en met mijn profielzolen in de stront trap van Maxie's voorgangers - onze eigen shit verwijder ik netjes met roze 'In de praktijk blijken we niet drie, maar ongeveer dertig keer per dag naar buiten te moeten' poepzakjes. Ons oogappeltje zakt dan alsnog binnen door haar hurkjes, om een plasje op de houten vloer te de poneren. 'Niet boos worden!' is het strenge advies uit de puppybijbel. 'Anders durft ze nooit meer te plas sen in jouw nabijheid.' Die eerste nacht komt van slapen niet veel, en de volgende nachten gaat het niet veel beter. Op dag drie lijkt het of ik de babyblues heb, wiebelig en vol twijfel, net als ruim 23 jaar geleden. Zullen dit wezentje en ik elkaar ooit begrijpen? Dat lijkt vooral voor haar welzijn essentieel te zijn, lees ik in mijn puppy-vraagbaak. et is kwart over 5 in de ochtend. Het is aarde donker, er is geen mens te zien. Ik sta in het plant soen en probeer opgewekt te klinken. ,,Goed zo! Heb jij zo knap geplast?" Ik heb gelezen dat dit helpt bij het zindelijk maken: elk plasje dat op de juiste plek terechtkomt, uit bundig prijzen. Maar echt vrolijk klinkt het niet. Want man, wat is het vroeg. En koud. Even later strompel ik zwijgzaam naar binnen met een bundeltje hond op mijn arm. Ook dat heb ik gelezen in Een hondenleven lang fysiek en mentaal in balans, zeg maar de Oei, ik groei! voor puppybaas jes. 'Til de pup op zonder iets te zeg gen en zet hem terug in de bench, zodat je nog even kunt doorslapen.' Klinkt plausibel, maar ik heb het hokje naast mijn bed nog niet dicht gedaan, of er klinkt een klaaglijk ge piep. De avond ervoor hebben we haar - Maxie, een kooikerteefje van acht weken oud - opgehaald bij de fokker in Tilburg. De terugreis deed me sterk denken aan ruim 23 jaar geleden, toen we met een gevulde maxicosi van het ziekenhuis naar huis reden. Net als toen vraag ik me ook tijdens deze autorit af: zullen we ooit goede (honden)ouders worden? Hoe het zover heeft kunnen komen dat ik in het holst van de nacht sta te juichen bij puppyplasjes? Lang ver haal; welles nietes, voors en tegens, wikken en wegen. De diagnose OXYTOCINE dinsdag 8 januari 2019 Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. v'..Var.M Voedingsdeskundige Huisarts Psycholoog Klaske van Norren Rutger Verhoeff Steven Pont Dat hangt ervan af naar welk deel van de stamppot je kijkt: naar de puree of naar de groente. Aardappelpuree is voor ons lichaam makkelijk te verteren voedsel met veel een voudig op te nemen calorieën. In onze huidige samenleving, waarin we te zwaar zijn of wor den, is het goed om niet over matig veel puree te eten. De vraag is dan ook: welke verhouding aardappelen en groente houdt u aan? Voeg eens wat meer groente toe aan de stamppot. Of, als u graag bij uw receptuur blijft: serveer er een groene salade bij. Dan heeft u ineens een gezond aardappelgerecht (de stamppot met veel groente) en extra salade. Boerenkool staat bekend als superfood, omdat het veel vezels, ijzer, glucosamiden en polyfenolen bevat. Daarnaast is boerenkool rijk aan carote- noïden, die het lichaam omzet naar vitamine A. Een prima sei zoensgroente dus die niet van ver hoeft te worden ingevlo gen. - Klaske van Norren Er is een verschil tussen iets kunnen horen en verstaan. Het oor bestaat uit verschillende delen: het uitwendige oor (oor schelp en gehoorgang), het middenoor (trommelvlies en gehoorbeentjes) en binnenoor (slakkenhuis, gehoorzenuw en evenwichtsorgaan). Geluid van buitenaf wordt door trillingen van het trommelvlies en de gehoorbeentjes doorgegeven aan het slakkenhuis met zijn vloeistof en trilhaartjes. Als beide in beweging komen, zet ten ze geluid om in elektrische prikkels en brengen dat over op de gehoorzenuw. Pas als deze prikkels aankomen in het gehoorcentrum van de herse nen, nemen wij het geluid waar. Vervolgens wordt het geluid zo verwerkt, dat wij het verstaan en dat wij - als dat nodig is - adequaat reageren. Als het geluid op enig moment niet goed wordt verwerkt (bij voorbeeld door een beschadi ging in het slakkenhuis), dan zal u het wel kunnen horen, maar mogelijk niet kunnen verstaan. -Rutger Verhoeff Zijn gedrag is niet tegen u persoonlijk gericht. Hij maakt zich los van zijn ouders. U trekt het zich misschien aan, met het idee dat als u iets anders had gedaan, hij nu de afwas zou doen. Zo werkt het niet. Soms kan het verhelderend werken je eigen ouders te vra gen hoe ze uw puberteit heb ben ervaren. Ik hoor vaker over jongens die tot weinig komen, terwijl hun ouders ze in alles willen voorzien. Ze worden lui gemaakt, omdat ze geen baan tje hoeven regelen om rond te komen. Blijf wel opvoeden en dan gaat het vooral over de manier waarop de puber u bejegent. Tot mijn verbazing laten verder toch stabiele ou ders zich gewoon uitschelden. Dat kan echt niet. Als het de eerste keer gebeurt en ouders grijpen niet radicaal in, is het hek vaak van de dam. Verder kunt u zich afvragen of u zelf iets positiefs aan de relatie kunt toevoegen. Ga eens bij zijn gamen zitten en vraag hoe het werkt. Als u wilt dat hij zich in u verdiept, doe dat dan ook andersom ('Hoe was het op school' telt niet). -Steven Pont Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Een hondje dat alles verzacht Hondenbezitters hebben een lager risico op hart- en vaatziekten, ont dekten weten schappers van de Universiteit van Uppsala in Zweden. Bovendien ervaren ze minder stress. Dat komt onder meer doordat bij het aaien van een huisdier het stofje oxytocine vrijkomt, ook wel knuffel hormoon genoemd. Dit stofje vermin dert niet alleen stressgevoelens, maar zorgt ook voor meer weerstand en een hogere pijn grens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20