Blader terug voor de scherpste aanbiedingen €449* Sunweb NIEUWS 15 A" inclusive a' vanaf Al zeventien dagen mag het schip van hulporganisatie Sea-Watch in geen enkele haven aanmeren. Europese landen zijn het nog altijd niet eens hoe de groep migranten moet worden verdeeld. Onze correspondent bracht een bezoek aan het schip. De 16-jarige Ali uit Sudan knijpt zijn ogen dicht tegen de zon. ,,Het is gelukkig goed weer vandaag. De storm is gaan liggen. Nu is het rustig aan boord. Maar als alles heen en weer gaat'', met zijn ar men maakt hij een golvend ge baar. ,,Zo ziek word je daarvan. En het duurt zo lang.'' Hij trekt zijn rode capuchon over zijn muts heen en blaast in zijn handen. Op deze heldere dag is de kust van Malta, anderhalve mijl verderop, goed zichtbaar. De Maltese regering herhaalde zon dagavond het standpunt dat het schip in hun territoriale wateren mag varen om te schuilen tegen het slechte weer, maar dat ze niet van boord mogen. De haven, en daarmee Europa, is zichtbaar, maar onbereikbaar. Groepjes jonge migranten han gen op het dek, de mintgroene handdoekjes die ze van de hulp verleners hebben gekregen om hun hoofd of nek geknoopt. Aan .-waslijnen hangen joggingbroe ken, truien en babysokjes te dro gen. In de keuken bereidt de be manning de lunch voor. Anne Dekker van Sea-Watch is pas vrijdag aan boord gekomen, toen de bemanning die sinds 22 december met de migranten aan boord leefde, werd vervangen. Anne: ,,Het is vooral psychisch loodzwaar aan het worden. Som migen sluiten zich af. Anderen blijven vragen wanneer er nieuws komt. Ik weet zelf ook niet wat ik moet antwoorden op de vraag waarom er nog geen oplossing is en wanneer die dan wel komt.'' Het vertrek van de eerste beman ning afgelopen vrijdag was een emotioneel moment voor de mi granten. Een van de jongens sprong uit wanhoop in het ijs koude water. Om die reden houdt Waarom zijn ze in Europa bang van ons? de bemanning de migranten nu beneden op het moment dat er een schip aankomt en wegvaart. Contact Sea-Watch vaart onder Neder landse vlag, maar volgens de Ne derlandse regering vloeit daar geen verantwoordelijkheid uit voort om de migranten op te ne men. De Nederlandse regering heeft al sinds 22 december dage lijks contact met de bemanning van Seawatch. Anne zucht: ,,Ie- dere dag horen we hetzelfde. 'We zijn ermee bezig. We zoeken naar een oplossing.' Maar het is nu dag zeventien. En we zitten nog altijd hier op dit schip." Vanaf het dek loopt een steile stalen trap naar de slaapruimte van de 'gasten', zoals Sea-Watch de geredde migranten steevast aanduidt. Er staan vier stapelbed den. Daar slapen de families. De rest slaapt op de grond. De jongste van de drie kinderen aan boord is een 1-jarig meisje uit Mali. ,,Ze slaapt goed de laatste dagen'', zegt haar moeder met een verlegen glimlach. Terwijl ze het slapende meisje over haar hoofd aait, vertelt ze op fluistertoon hoe dankbaar ze de bemanning is dat ze de over tocht hebben overleefd en dat ze snel hoopt ergens welkom te zijn. ,,Het maakt me niet uit waar. Echt niet.'' In de hoek liggen drie mannen naar het plafond te staren. Knal oranje reddingsvesten dienen als kussens. De goudkleurige foliede- Vooral psychisch is het loodzwaar aan het worden kens waarmee de migranten di rect na een redding worden warm gehouden liggen verspreid over de grond. De lucht is bedompt. De 16-jarige Ali komt op blote voeten de trap af. ,,Ik wil nog wat vragen. Waarom zijn ze bang voor ons in Europa? Waarom willen ze niet proberen onze vrienden te wor den? Dat is ons hier wel gelukt en wij komen uit verschillende lan den: Mali, Nigeria, Soedan, Congo, Senegal, Egypte.'' Hij somt de landen op zijn vin gers op. ,,De mensen in Europa moeten hier maar eens komen kijken wie wij zijn. Dan zien ze dat wij ook mensen zijn, en geen dieren die je vasthoudt op een schip' 'Bekijk de actuele boekingsspecificaties en prijzen op Sunweb.nl dinsdag 8 januari 2019 GO Aan boord Sea-Watch: 'We zijn geen dieren die je vasthoudt' Vluchtelingen doden de tijd FOTO EVELINE RETHMEIER Eveline Rethmeier Malta -Ali (16 jaar) Kinderen vermaken zich aan boord met kleurplaten. foto epa -Anne Dekker, Sea-Watc per persoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15