M Een jaar met vieringen én gevoelige herdenkingen 14 CHINESE INVLOED MACHTSPOLITIEK Donald Trump en Vladimir Poetin zullen ook dit jaar vast weer spraakmakend blijven. Maar ondertussen wordt onze toekomst in steeds belangrijker mate aan de andere kant van de wereld bepaald, waarschuwt schrijver Ties Dams. Schrijver, politicoloog, fi losoof en econoom Ties Dams (1993) stelt het zo op de achterkant van zijn onlangs verschenen boek De Nieuwe Keizer: „Vergeet Trump, vergeet Poetin. Geen enkele wereldleider heeft meer invloed op jouw toekomst dan China's mach tigste man sinds Mao, Xi Jinping.'' Dams is lid van de Nationale Denktank. Ondanks zijn jonge leef tijd adviseert hij politici, ambtena ren en zakenlui al een paar jaar over hoe China anno 2019 functioneert. En dat zou veel meer men sen moeten aangaan, denkt hij. Want waar China en zijn leider Xi Jinping mee bezig zijn, is allang geen ver-van-mijn-bed show meer. Chinese investeerders zijn ac tief in de Rotter damse haven en heb ben een vinger in de pap in bijvoorbeeld onze biotechnologie. Specifieke kennis gaat zo oostwaarts. ,,Grappig dat we nu pas een China- strategie van onze overheid krijgen", zegt Dams. Dit voor jaar presenteert het kabinet de zogeheten China Strate gie. Formeel over hoe we de ko mende jaren een goede relatie met China kunnen onderhouden, maar eigenlijk gaat het erom te voorko men dat de Chinese staat onze knowhow inpikt en zich - in het kielzog van miljardeninvesteringen - ook nog eens met bijvoorbeeld ons buitenlands beleid wil be moeien. ,,Nederlanders vergeten bij het winstgevende zakendoen met China vaak dat aan de andere kant van de tafel letterlijk een partij zit die op veel grotere borden schaakt dan wij en keiharde machtspolitiek niet schuwt", aldus Dam. China investeert al jaren in Ne derland. Wat dat met ons doet, is nog onduidelijk, constateert hij. ,,In andere Europese landen zijn schan dalen aan het licht gekomen rond politieke beïnvloeding bij soortge lijke Chinese investeringen. De AIVD waarschuwt er op gezette tij- Puur uit zakelijk belang wil China de EU ondermijnen den voor. China is een fascinerend land, maar we moeten wel ons Ne derlandse en Europees verdienver- mogen beschermen. Ik bedoel daar mee dat we ervoor moeten zorgen dat Philips, Campina, de Rotter damse haven en andere grote be drijven voor ons geld blijven ver dienen. Dat ze dus niet afhankelijk worden van Chinese partners of de Chinese staat." Noem Dams (25) gerust een bol leboos. Op zijn zestiende haalde hij in Brabant zijn vwo-diploma, op zijn zeventiende studeerde hij in Utrecht en niet lang daarna ook aan een universiteit in Peking in een uitwisseling. Zijn belangstelling voor China ont stond omdat hij behoefte had aan uitdagingen en graag het spel van de macht analy seerde om dat ver volgens uit te leg gen aan anderen. In Peking sprak hij zo diplomaten, po liticologen en eco nomen. Uit de door Wikileaks gelekte Amerikaanse diplo matieke post uit Pe king haalde Dams veel informatie om te verifiëren. Een van zijn conclusies: China trekt de teu gels weer aan. Onder president Xi maakt de Chinese communistische partij zich op voor een nieuwe wereldorde waarbij Pe king in hoge mate aan de touwtjes wil trekken. Zeg maar wat de Ame rikanen deden voordat Donald Trump aan de macht kwam. Een onderdeel van de Chinese strategie is ook de Europese Unie te ondermijnen, weet Dams. „Waarom? Puur vanuit een heel simpel zakelijk principe: als je een deal wilt sluiten en er zitten vijf mensen tegenover je, is het slimmer met elk van die vijf afzonderlijk te onderhandelen dan dat je het hele blok moet overtuigen. Xi gebruikt daarvoor al een verdeel- en heers politiek in Europa. Je ziet dat som mige landen meer investeringen krijgen in zijn Nieuwe Zijderoute, bijvoorbeeld Polen, Hongarije en Griekenland. Niet toevallig landen die je de laatste jaren toch met meer begrip over China hoort praten." CHINA IN 2019 Protest dinsdag 8 januari 2019 GO 'Vergeet Trump, vergeet Poetin. Het draait om Xi' Bob van Huët Rotterdam -Ties Dams, politicoloog Xi Jinping is de grote man. foto's afp hollandse hoogte China zal dit jaar weer veel in het nieuws komen. Denk aan de han delsoorlog met Trump, aan de omstreden 'opleidingskampen' voor de islamitische Oeigoeren, aan de hernieuwde claim op Tai wan, aan de militaire manoeu vres die buurlanden al tot extra defensie-uitgaven dwingen, aan het data-surveillancesysteem Skynet of aan de uitbouw van de Nieuwe Zijderoute. ,,Dit wordt een jaar van feest en paranoia in China", denkt Dams. Feest van wege de verwachte commerciële en politieke successen, paranoia omdat er ook wat lastige her denkingen wachten. Eerst moet de handelsoorlog met Trump worden bijgelegd, 2 maart loopt het 'bestand' af. Dams: ,,Daar komen ze wel uit. Xi zal symbolisch iets toegeven aan Trump, die sterk wil lijken voor zijn herverkiezing. Misschien laat Peking de aangehouden Cana dezen vrij in de Huawai-ruzie en zal het wat meer Amerikaanse soja en auto's kopen. Dat veran dert niets aan het streven naar technologische dominantie." In april wacht het Tweede Zijde routeforum in China, een interna tionale conferentie waarin presi dent Xi, volgens Dams, Europa en de Verenigde Staten wil laten zien dat hij een rationele hande laar is, een hoeder van globalise ring en dat er met China zaken te doen valt. ,,De boodschap wordt: dit is de nieuwe wereld orde en zo gaat China wereld vrede brengen." Honderd jaar geleden, op 4 mei 1919, begonnen de Chinese stu dentenrevoluties tegen het Wes ten die destijds leidden tot de oprichting van de Chinese Com munistische Partij. Dams: „Tij dens het Tienanmenprotest in 1989 - op het Plein van de He melse Vrede - claimden de stu denten van nu dat zij de echte erfgenamen waren van die revo lutie in 1919. Die revolte is hard neergeslagen. Tienanmen blijft beladen. In China zal tegen de tijd van de herdenking extra sur veillance zijn en er zullen dissi denten worden opgepakt. Iets dergelijks verwacht ik ook rond de verjaardag van de opstand in Tibet (1959), in maart."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14