'Ook hier zijn onveilige escaperooms' Jan Nagel: 50Plus heeft goud in handen met de pensioenen €449 €499 Egypte aanbiedingen mm 10 NIEUWS #CREATING MEMORIES Sunweb.nl Bij Breakout Room in Den Bosch werd bij het boeken voor het eerst gevraagd naar de veiligheid. Eige naar Mels Verstappen merkt hier aan dat het drama in Polen, waar vijf meisjes bij een brand in een escaperoom de dood vonden doordat de vluchtwegen niet op orde waren, ook in Nederland zijn weerslag heeft. Verstappen kan bezoekers geruststellen: uit zijn escaperoom kan bij nood iedereen ontsnappen, onder meer dankzij speciale magneetsloten op de deu ren, die direct open kunnen. Lang niet overal in Nederland zijn zulke voorzorgsmaatregelen Ik kreeg een deurklink in handen geduwd, om bij nood buiten te komen genomen, zegt brandveiligheids expert Jeroen Jansen van Brand- veiligNL. ,,Wat in Polen is ge beurd, kan absoluut ook hier ge beuren'', zegt hij stellig. ,,Bij es caperooms worden mensen in een hokje gepropt die moeten probe ren naar buiten te komen. Dan is brandveiligheid een groot pro bleem." Dat leidt niet overal tot goede maatregelen. ,,Ik ben zelf in meer dere escaperooms geweest en heb me verbaasd. Zelfs zo'n simpel dingetje als een brandmelder ont brak." De brandweer komt lang niet altijd controleren; zij weten zelfs niet altijd dat een escape- room is geopend. Daarbij is er geen eenduidige re gelgeving, weet ook Verstappen, die ook een bedrijf heeft dat zich bezighoudt met brandveiligheid. ,,Onze escaperoom was de ze vende die in Nederland openging. In eerste instantie kregen we te horen dat we die moesten beveili gen als een cellencomplex. Maar wij sluiten mensen natuurlijk niet tegen hun wil op.'' Inmiddels is het fenomeen be kender. Sinds de opening van de eerste Nederlandse escaperoom in 2013 zijn er inmiddels 764 kamers op 399 locaties bekend bij Escape talk, een website voor liefhebbers. Een ander platform gaat uit van meer dan achthonderd. Maar één set regelgeving voor escaperooms is er nog steeds niet. Platform Escape Rooms Neder land kent ook de verschillen in re gelgeving en controle in verschil lende gemeentes en regio's. Op richter Mike van Hoenselaar zegt dat de veiligheid beter is geregeld dan in Polen, maar zag deson danks gekke dingen. ,,Ik kreeg een keer een deurklink in mijn han den geduwd, om naar buiten te komen als er paniek uitbrak." Ook lag een sleutel eens verstopt bij elektriciteit. „Deuren kunnen ook niet altijd van binnenuit open. Of dat onwetendheid is of onkunde, dat weet ik niet." Daar let Pim Arts van Escape talk allemaal niet op. ,,Ik zit er meteen helemaal in."Als hij een escaperoom in stapt, denkt hij al leen aan het spel. Maar sinds de gebeurtenissen in Polen speelt veiligheid plots een grotere rol, ziet hij op zijn site. ,,We merken dat ons artikel over veiligheid naar aanleiding van de gebeurtenissen in Polen ontzettend veel wordt ge deeld en dat er reacties zijn van spelers die het toch wel eng vin den." Maar, ter geruststelling: ,,Bij de meeste escaperooms gaan de deuren tegenwoordig niet hele maal dicht. Het gaat ook om het uitvoeren van opdrachten." Met dat laatste is brandveilig heidsexpert Jansen het eens. Zijn bedrijf schrijft binnenkort alle es- caperooms in Nederland aan met het aanbod gratis een scan uit te voeren, om te kijken of aan het wettelijk minimum voldaan kan worden. Sneller te doen dan het aanpassen van regelgeving, waar onvermijdelijk lange tijd overheen gaat. Nagel: ,,Samen met Krol kan hij in de Tweede Kamer een super-duo vormen dat in de aanval gaat. We hebben goud in handen met de pensioenen.'' Volgens het erelid en vertrek kend senator van 50Plus, die trou wens bevestigt dat hij zelf ernstig ziek is, kan Van Rooijen aan Henk Krol weer eens laten zien hoe je hard met je vuist op tafel moet slaan. ,,Henk moet weer even ge prikkeld worden'', aldus Nagel. Van Rooijen laat in een reactie weten dat hij zijn kandidatuur als lijsttrekker voor de senaatsfractie doorzet. ,,Ik vind het mooi dat Jan mijn kennis over pensioenen roemt, maar de partij heeft mij ge vraagd voor de Eerste Kamer en na veel wikken en wegen heb ik 'ja' ge zegd. Daar blijf ik bij.'' Hotel Prima Life Makadi Resort Spa The Three Corners Equinox Plaza Beach Resort per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Nagel (79) denkt dat Forum voor Democratie zich deze periode enorm gaat profileren op het thema 'migratie', terwijl D66 en Groen Links met de 'groene' kiezer aan de haal gaan gaan. „Volgens mij moet 50PI11S zich onderscheiden op wat ouderen raakt: de pensioenen. Er zitten weer kortingen aan te ko men, er is geen pensioenakkoord ge sloten en ouderen le- veren al jaren koopkracht in ten op zichte van andere groepen.'' Bij die strategie past niet, zo meent Nagel, dat dé pensioenex pert van de partij, Martin van Rooijen, in de Eerste Kamer gaat zitten. Dat is nu het plan. dinsdag 8 januari 2019 PC Er zijn geen eenduidige veiligheidsregels voor escaperooms. Na het drama in de Poolse es- caperoom zijn er onder spelers in Nederland zorgen. Hoe veilig is het superpopulaire uitje voor collega's en vrienden? ,,Dit kan ook in Nederland." Carla van der Wal Den Bosch -Mike van Hoenselaar M Martin van Rooijen. FOTO BART MAAT/ANP Sunweb ALL INCLUSIVE Egypte - Rode Zee - Makadi Bay Een duik verwijderd van prachtig huisrif Privéstrand met ligbedden Dag en nacht drankjes inclusief Mei/Juni ALL INCLUSIVE Egypte - Rode Zee - Hurghada Aan een sprookjesachtige baai Eigen duikcentrum Belgisch management Perfect voor stellen per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Sunweb is aangesloten bij: X0 VJr J i thuiswinkel S G R waarborg Edwin van der Aa Den Haag 50Plus heeft bij de komende ver kiezingen goud in handen door dat de problemen met de pen sioenen blijven groeien, zo stelt 50Plus-oprichter en erelid Jan Nagel. Daarom vindt hij dat pen sioenexpert Martin van Rooijen in de Tweede Kamer moet blijven, naast partijleider Henk Krol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10