10 december Dagelijkse spionage L 10 december Dag van de Kleine Schrijver 11 december Internationale Dag van de Bergen 12 december Internationale Dag van de Neutraliteit 13 december 13 december Internationale Dag van de Mensenrechten Nationale Vrijwilligersdag Internationale Dag tegen Corruptie Vrijdag de dertiende Paarse Vrijdag Privacy is een mensenrecht volgens de VN. Mogen wij alles van u weten? Waarschijnlijk niet. Toch wordt ook u elke dag gevolgd. 7.00 uur Je wordt wakker met fijne muziek uit je telefoon. Spotify of een ander muziekprogramma, gekoppeld aan je wekker, speelt precies af wat jij wilt horen. Je vrienden of collega's zou je nooit vertellen over je heimelijke liefde voor de Dolly Dots, maar een anonieme database in California kent al jouw guilty pleasures. 8.00 uur Tijdens je eerste kop koffie neem je je mail door. Gebruik je gmail van Google? Weet dan dat algoritmes elk bericht uit elkaar trekken om informatie te verzamelen. Wie volledig veilig wil zijn, kan Protonmail van CERN overwegen. 9.00 uur Neem je het openbaar vervoer? Dan heb je een OV-kaart nodig, en elke keer dat je die gebruikt, worden de data opgeslagen en aan je profiel gekoppeld. Elke trein-, bus- of tramreis wordt bewaard en in kaart gebracht, zodat je makkelijk je reisgeschiedenis kunt zien. Of Translink, het bedrijf achter de OV-chipkaart. 11.00 uur Word jij nerveus als je baas steeds over je schouder kijkt? Grote kans dat dit gebeurt zonder dat je het in de gaten hebt, zeker als je een zakelijke computer gebruikt. Veel bedrijven houden het internetverkeer van werknemers bij, zodat zij precies kunnen zien of je niet te lang op Facebook zit. 17.00 uur De snackbar heeft wifi, dus maak je verbinding terwijl je op je frikandel speciaal wacht. Ken jij de eigenaar? Elk wifi-netwerk kan zo worden afgesteld dat het al jouw online bewegingen bijhoudt. Als je meer wilt doen dan even het nieuws bekijken, houd je dan verre van publieke draadloze netwerken. 20.00 uur Je bent thuis, lekker op de bank. Netflix en andere streaming platfor men houden bij wat je kijkt. Dit is ook een goed moment om je FitBit af te doen of je sport-apps af te lezen. Nu je lekker lui kunt zitten, is het leuk om te kijken hoe veel je precies bewoog vandaag en hoe je lichaam daarop reageerde. De makers van deze apparatuur en software vinden het ook leuk, want zij kijken gezellig mee. 7 december 8 december Wereldlichtjesdag 9 december 58 Volgens het CBS heeft de helft van alle Nederlanders zich ooit als vrijwilliger inge zet. Vandaag krijgen ze extra aandacht door huldigingen en onderscheidingen. Niets is pijnlijker dan een kind verliezen. Dan kan het soms goed zijn om te weten dat je niet alleen bent in je verdriet. Overal ter wereld steken mensen vandaag, op de tweede zondag van december, om zeven uur 's avonds een lichtje aan als herinnering. Hoe corrupt is Nederland? Niet zo, zegt de corruptie-index van Transparancy International, die ons indeelt in de top 10 van minst corrupte landen. Niet iedereen kan de volgende Mulisch zijn. Deze dag is voor alle men sen die hun gedachtespinsels hobbyis- tisch wegtikken voor trouwe lezers (zoals daar zijn hun partner, buurman of kat). Vandaag roept de VN om aandacht voor de inheemse culturen en ecosystemen van bergen. Die zul je in Nederland niet vinden. De Vaalserberg komt 290 meter te kort voor de titel 'berg'. Er zijn maar acht neutrale landen, waarvan Zwitserland de bekendste is. Volgens een anekdote verklaart een Zwitserse ambas sadeur vlak voor de Eerste Wereldoorlog dat niemand zo scherp schiet als de kwart miljoen Zwitserse jagers. Knap, zegt keizer Wilhelm II, maar wat zouden ze doen als hij binnenvalt met een half miljoen Duitsers? ,,Dan schieten we twee keer." Een oeroude ongeluksdag? Mis, schrijft journalist Nathaniel Lachen- meyer in zijn boek 13. De combinatie van vrijdag (een oude ongeluksdag) en 13 (een ongeluksgetal) stamt uit de tweede helft van de 19de eeuw en was vooral in Amerika bekend. Nederlanders krijgen pas na de Tweede Wereldoorlog last van paras- kevidekatriafobie, oftewel angst voor vrij dag de dertiende. Vandaag is Paarse Vrijdag, de dag waarop scholieren paarse kleding dragen als steun aan homoseksuele klasgenoten. ,,Het idee komt uit Amerika'', zegt Geert-Jan Edelen- bosch van COC Nederland. ,,Daar kennen ze 'Spirit Day', de dag waarop scholieren paars dragen om het aantal zelfmoorden van LHBT-leerlingen omlaag te brengen. Een Nederlandse scholier bedacht dat we ook hier een paarse dag konden organise ren, op een ander moment en met een opti mistischer karakter. Uit onderzoek blijkt dat dit soort acties een positief effect heeft.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 146