30 maart 'Vraag je vandaag af of je van je spullenberg nog 24 maart 24 maart 25-30 maart 30 maart t/m 6 april 30 maart maart Opschoondag Dag voor het Recht op de Waarheid over Mensen rechtenschendingen Wereld Stop Tuberculosedag De Week van de Psychiatrie Autismeweek Het Uur der Aarde Landelijke Loslaatdag Op Landelijke Loslaatdag, een initiatief van online opruimprogramma Slow Organizing, is het de bedoeling om eens kritisch te kijken naar je spullenberg en je af te vragen: wil ik dat allemaal houden? Minimalist en opruimdeskundige Desirée Weijs (24) van aandachtigeblog.nl: ,,Bij de kledingkast. Het is vrij makkelijk om verkleurde of kapotte kleren weg te gooien. Voorwerpen met een emotionele waarde zijn lastiger. Maar voor alles geldt de basisregel: vraag je af of je er blij van wordt. Mijn ervaring is dat ik veel gelukkiger ben als ik mijn energie richt op datgene wat écht goed bij me past." ,,Ja, het is een levenshouding. Een voorbeeld: ik ben student in Amsterdam en in het begin van mijn studententijd ging ik mee in de gebruikelijke modus van bier drinken en drie keer in de week uitgaan. Terwijl ik dat eigenlijk niet fijn vind. Dus tegenwoordig sla ik die uitgaansavonden over en ga ik 's ochtends naar yoga. Daardoor voel ik me veel beter." ,,Ja, het draait niet om zo min mogelijk spullen, maar om zo min mogelijk over bodige spullen. Ik houd bijvoorbeeld enorm van koken, dus heb ik een groot kruidenrek in mijn keuken. Mijn huis is geen steriele showroom, maar een fijne plek met zaken die daar weloverwogen staan." Het grootste deel van on zwerfafval bestaat uit sigarettenpeuken en kauwgom. Gevolgd door papier (kranten, bonnetjes en wc-papier), drankverpakkingen (blikjes en flesjes, inclusief doppen en sluitingen) en overige verpakkingen. Twee keer riepen cabaretier op tot een boycot van een groot sportevenement van wege geschonden mensenrechten in het organiserende land. Freek de Jonge en Bram Vermeulen stelden in 1978 met de actie 'Bloed aan de paal' onze deelname aan het WK voetbal in Argentinië ter dis cussie. Erik van Muiswinkel pleitte voor een boycot van de Olympische Spelen in Bei jing in 2008. De acties hadden geen suc ces, als in: de sporters gingen toch. ooo De infectieziekte tuberculose (tbc) klinkt als iets van vroeger. Toch waren er in 2017 nog 787 gevallen in Nederland bekend. 74 procent van de patiënten werd geboren in landen waar tbc nog veel voorkomt, zoals India, Congo en Zuid-Afrika. Vier van de tien Nederlanders krijgen ooit in hun leven een psychische aandoening. Ze hebben last van een stemmingsstoornis (20,1 procent), angststoornis (19,6 procent) of middelenstoornis zoals een verslaving aan drugs of alcohol (19,1 procent). BRON TRIMBOS INSTITUUT Dankzij de documentaire Het beste voor Kees uit 2014 werd de autistische Kees Momma (53) ineens een BN'er. Met zijn voorliefde voor modeltreinen, technische bouwtekeningen en archaïsch taalgebruik (en agressie jegens Duitse auto mobilisten) boeide hij een groot publiek. Documentaire maker Monique Nolte is bezig met een vervolg: Kees vliegt uit. Earth Hour is een wereldwijc evenement waarbij het licht voor één uur uitgaat. Van de Eiffeltoren in Parijs en het Opera gebouw in Sidney tot de Erasmusbrug in Rotterdam: de beelden daarvan halen steevast de journaals. Waar kunnen we het best beginnen met opruimen? Geldt die basisregel voor meer dan alleen spullen? Dus minimalisme draait om meer dan zo weinig mogelijk spullen hebben? ZATERDAG 5 JANUARI 2019 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109