DE JAARWISSELING 8 NIEUWS MOORDAANSLAG ZENUWGAS NOVITSJOK In het Britse Salisbury werd in maart 2018 een Russische oud-spion vergiftigd. Het incident zette de verhoudingen tussen oost en west op z'n kop - maar nergens waren de gevolgen zo groot als in het rustige stadje. Er was paranoia, waren er mensen voor wie we bang moesten zijn? mm 1 Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. PETER GROENENDIJK ie je die stenen daar? Ze hebben een andere kleur dan de rest, zie je dat?'' Daniel Styles wijst naar een plek op de grond, pal naast zijn groentekraam. ,,Daar stond vroe- I ger een bankje. En daarop zijn die twee gevonden, bewusteloos. Mensen dachten dat het junkies waren. Pas na een paar minuten besloot iemand een ambulance te bellen. En vanaf dat moment waren we wereld nieuws.'' Styles (33), een magere kettingroker met tatoe ages in zijn nek, heeft een groentekraampje in het knusse centrum van Salisbury. En daar verdiende hij goed aan - tot 5 maart 2018. Hij weet nog precies hoe hij die dag vroeg in de ochtend aan kwam rij den, om zoals elke dag zijn kraam op te zetten. „Overal agenten en militairen. Ik werd wegge stuurd. Toen ik later die dag de tv aanzette, begreep ik pas wat er aan de hand was.'' Een dag eerder, op 4 maart 2018, kreeg het lokale ziekenhuis twee patiënten binnen met ziektever schijnselen die de artsen er nog nooit hadden ge zien. Het bleken de Russische oud-spion Sergej Skripal (67) en zijn dochter Yulia. Ze hadden die middag een biertje gedronken in café The Mill, hadden een pizza gegeten bij Zizzi's, en waren daarna buiten gaan zitten, omdat ze zich allebei niet lekker voelden. Daar zakten ze in elkaar. De volgende dag was de vaste stek van groente man Daniel Styles de meest besproken plaats delict van Engeland. En daar heeft hij een zware prijs voor betaald. „Niemand durfde hier nog te komen. Iedereen was bang om vergiftigd te worden. Man, ik heb de slechtste zomer van mijn leven gehad. Gelukkig wonen mijn dochters bij hun moeders, want ik heb geen cent meer.'' Salisbury was dit jaar wereldnieuws - en dat heeft het knusse Britse stadje geweten. Sergej Skri- pal, een Russische oud-spion die al jaren in Salis bury woonde, werd vergiftigd met het zenuwgas novitsjok. De Britse regering wees onmiddellijk naar Rusland. Skripal was daar in 2004 veroordeeld wegens spionage, omdat hij in het geheim dubbel spel had gespeeld. Vanaf 1995 zou hij de Britten hebben voorzien van geheime informatie over zijn eigen land. In 2011 kwam Skripal in het rustige Salisbury terecht, nadat hij als onderdeel van een spionnenruil was vrijgelaten en aan Engeland was overgeleverd. Hier woonde hij in stilte - tot die dag in maart, die niet alleen zijn leven op z'n kop zette, maar ook leidde tot een diplomatieke crisis tussen Europa en Rusland. De mondiale aandacht voor de zaak veroorzaakte een invasie van journalisten. Van Al Jazeera tot CNN, de media stuurden ploegen reporters, foto grafen en cameramensen naar het stadje. ,,Volgens mij is elke inwoner wel een keer voor een camera gesleept'', vertelt raadslid Liz Sirman. ,,Maar ter wijl de journalisten kwamen, bleven de toeristen weg.'' En dat is pijnlijk, want toerisme is de motor van de plaatselijke economie. Honderdduizenden men sen komen hier jaarlijks naartoe, vooral voor de reusachtige kathedraal. ,,Maar er kwam geen mens meer'', vertelt Sirman. En dat werd volgens haar nog erger in juli, toen de Skripal-affaire nog twee slachtoffers maakte. Een stel uit Amesbury was tijdens een bezoekje aan Salisbury in aanraking gekomen met het gif. Volgens de politie kwam dat doordat ze het parfumflesje vonden waarmee de novitsjok naar Engeland was gesmokkeld. De man overleefde, maar de vrouw overleed een week na de besmetting. Vanaf dat moment kwam helemaal niemand meer naar Salisbury. Vooral Britse dagjesmensen, de belangrijkste groep bezoekers, bleven massaal weg. Salisbury leek wel een spookstad, vertelt Joe Pegg (28), manager van pizzeria Zizzi's. ,,Als er al mensen buiten waren, dan liepen ze met een boog om elkaar heen. Het was collectieve paranoia. Iedereen had natuurlijk wel een vermoeden welk land er achter de aanslag zat, maar wie waren de uitvoerders? Waren er mensen in de stad voor wie we bang moesten zijn? We wisten niets.'' Er was trouwens ook weinig reden om nog naar buiten te gaan. The Mill, de beroemdste kroeg van de stad, werd gesloten voor onderzoek. Net als Peggs eigen zaak Zizzi's, de populairste pizzeria van de stad. Sergej Skripal en zijn dochter hadden er immers gegeten nadat ze waren vergiftigd. Pegg: ,,Ik moest dezelfde dag nog de sleutel inleveren. En toen ik thuiskwam, stond daar de pers op de stoep.'' Op zoek naar antwoorden zochten journalisten naar bekenden van Skripal. Die vonden ze even verderop, in het slaperige wijkje waar de oud spion woonde. Dagenlang deed Ebru Ozturk, eige naar van een mini-supermarkt, niets anders dan interviews geven. ,,Ineens hing mijn familie in Turkije aan de lijn. 'Ebru, je bent op CNN!' Toen dacht ik: o, is het zó groot?'' Ozturk kende Sergej Skripal goed. Elke week kwam hij in haar zaak, The Bargain Stop, voor wat boodschappen, soms een fles wodka, en altijd voor een flinke stapel krasloten. ,,Zo'n lieve, rustige man. We komen allebei uit het buitenland, we missen allebei onze familie. Daar spraken we vaak over. Over zijn leven als spion sprak hij nooit - dat las ik later pas in de krant.'' donderdag 3 januari 2019 GO Het gif voor Skripal raakte heel Salisbury Salisbury Sergej en Yulia Skripal. fotos epa, ap - Joe Pegg, manager pizzeria

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8