7 1940 JULIANA NAAR CANADA Als de jonge prinses Juliana in juni 1940 in oorlogstijd de gevaarlijke overtocht maakt van Europa naar Canada, weigert zij dapper een reddingsgordel. Dat blijkt uit een heroïsch reisverslag, dat is opgedoken in het Nationaal Archief. Aan boord van de Hr. Ms. Sumatra wijst niets op een oorlog. 's Mid dags worden op het achterdek oer-Hollandse spelletjes gespeeld, zoals Petjebal. Na dagen van span ning en droefheid geniet prinses Juliana van rust en ontspanning. Ze praat met iedereen. Over de reis, het schip, de oorlog en over Nederland. Het zijn gesprekken van hart tot hart. ,,De Prinses glundert bij dit ma rineleven dat Haar zooveel moge lijk de geleden ellende tracht te doen vergeten'', meldt het verslag van de bootreis. De auteur van het reisverslag, dat het Nationaal Archief open baar maakte, is onbekend. Omdat papier in de Tweede Wereldoorlog schaars is, wordt het dubbel ge bruikt. Zo zijn drie velletjes tekst op de achterkant van de registratie van staatsobligaties van Nederlan ders in Palestina getypt. De schrijver, mogelijk een me dewerker van de toenmalige Rege ringsvoorlichtingsdienst, be schrijft levendig en gedetailleerd het wel en wee van prinses Juliana en haar dochters Beatrix en de pas geboren Irene. Ze verlaten Londen als blijkt dat de Duitsers oprukken naar Groot-Brittannië. Op 2 juni 1940 liggen in Milford Haven, in het zuiden van Wales, twee Nederlandse oorlogsschepen klaar. Nadat prins Bernhard af scheid heeft genomen, vertrekken ze laat in de avond. De Hr. Ms. Ja cob van Heemskerck - een schip zonder gevechtskracht van beteke nis - vaart voor de Sumatra uit, speurend naar mijnen en vijande lijke schepen. De jonge Beatrix vermaakt zich opperbest, ook al is ze een paar da gen ziek. Ze doolt door alle gangen en verblijven en beklimt de steile trappen. Ze wil overal bij zijn en heeft met haar 'brabbeltaaltje' overal commentaar op. Irene kruipt rond op de kinderspeel plaats of scharrelt in haar box waar ze 'de wonderlijkste gymnastische toe ren' uitvoert. Aan zorg en aandacht geen gebrek. Als de zon zich achter een wolk verschuilt, legt de hofmees ter haar in de kajuit op de schoot van Juliana. ,,Moet dit lieve kind nu bui ten in de kou blijven, Hoogheid?'' Zo onbezorgd is de reis in werke lijkheid niet, blijkt uit het verslag. ,,Het leven aan boord verloopt rustig en het zou een plezierreis in vollen vredestijd zijn geweest indien niet overal oogen het zee-oppervlak af zochten naar naderbij sluipende pe riscopen, indien niet de bedienings manschappen voortdurend bij hun kanonnen op hun post zaten.'' Akelig Eén nacht is het gevaar akelig dicht bij. Prinses Juliana leest in haar kajuit een boek als het schip abrupt een wending maakt. De duisternis wordt verlicht door mondingsvuur van ka nonnen en een afgevuurde lichtgra- naat. Alarmbellen rinkelen, op de gangen klinken gejaagde voetstap pen. Een veiligheidsfunctionaris komt 'ontsteld' binnen met enkele reddingsgordels over zijn arm. ,,Uwe Koninklijke Hoogheid moet onmid dellijk een zwemvest aandoen.'' Prin ses Juliana kijkt naar een marineoffi cier die rustig en bedachtzaam een pijp rookt, en antwoordt lachend met een lichte blos op de wangen. ,,Zool- ang meneer daar rustig zijn pijp blijft rooken, trek ik geen zwemvest aan.'' Dat breekt de spanning. De comman dant schenkt haar een cognac in en legt uit wat de schepen hebben ge daan. Het verslag vermeldt niet wat het dreigende gevaar is geweest. De reis verloopt verder zonder pro blemen. Op 11 juni arriveren ze op een stralende lentemorgen bij de kust van het Canadese Nova Scotia. De hoofdstad Halifax schuift tussen de heuvels en rotsen tevoorschijn. Op de steiger staan de Luitenant-Gou verneur en de eerste minister van Nova Scotia, de Nederlandse gezant en Canadees marinepersoneel. ,,De Het zou een voorrecht zijn om straks, als Nederland is bevrijd, de Prinses met Haar kinderen terug te mogen voeren naarhet vaderland valreep (loopplank, red.), blinkend gepoetst en met groen koord opge sierd, wordt neergelaten.'' Ontroerd neemt Juliana afscheid van de bemanning. Ze biedt een af scheidscadeau aan als 'blijk van er kentelijkheid'. Het marinepersoneel antwoordt ,,dat het eenige geschenk dat zij zou willen aanvaarden, het voorrecht zou zijn om straks, als Ne derland is bevrijd, de Prinses met Haar kinderen terug te mogen voeren naar het vaderland.'' De kleine Beatrix luistert ademloos hoe haar moeder met krachtige stem op het achterdek de bemanning toe spreekt. ,,Zonder één klank van zwakte, een woord vol opwekking tot strijdvaardigheid en vol hecht ver trouwen in de uiterste plichts betrachting van allen, die om Haar heen staan.'' Ze sluit af met 'Leve het Vaderland', waarna uit tientallen ke len driewerf hoezee klinkt. Na de ontroerende woorden doorbreekt het hoge stemmetje van Beatrix de stilte. Ze vraagt wanneer al die mannen weer zo gaan schreeuwen. Voor haar doen ze het lachend nog een keer. Het marinepersoneel doet jui chend de mutsen en petten af als het gezin van boord gaat naar de speci ale trein. Bij vertrek blijft Juliana op het achterbalkon staan, voor een laatste blik op het 'slanke oorlogsschip' waar de Nederland se vlag 'fier en breeduit' op de ach tersteven wappert. Uitzwaaien Matrozen, stokers, monteurs, telegrafisten en officieren gaan spontaan van boord om hen langs het spoor uit te zwaaien. Beatrix is verrukt, Irene maakt hoge pretge- luiden door het geroep van de ma rinemannen heen. ,,De heuvels en rotsen langs de spoorbaan weer kaatsen duizendvoudig den dui- zendvoudigen kreet, welke een be tuiging van trouw, een belofte van volharding is. Stil en zwijgend wuift Prinses Juliana met haar zakdoek. Zij blijft wuiven tot tot dat een bocht van de spoorbaan Haar aan het gezicht onttrekt.'' ,,De overtocht uit het bedreigde Europa naar Canada is volbracht; de machtige klank van Hollands trouw, welke daar op de kade van Halifax tot uiting kwam, zal nooit voor Haar verklinken!'' donderdag 3 januari 2019 GO 'Zolang meneer rustig zijn pijp rookt, trek ik geen zwemvest aan' ▲A De kruiser Hr. Ms. Sumatra brengt prinses Juliana en haar doch ters Beatrix en Irene veilig naar Canada, waar koningin Wilhelmina het gezin regelmatig opzoekt in Ottawa. fotos nimh, anp Tonny van der Mee Den Haag Aan boord van de Hr. Ms. Sumatra zitten de koninklijke kinde ren Beatrix en Irene veilig in de box. Kapi tein Brouwer houdt ook een oogje in het zeil. FOTO NATIONAAL ARCHIEF -Marinepersoneel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7