OZCAN AKYOL Anticonceptiepil is weer beschikbaar Populair bij Sunweb VQSIQ €349' €429' €349* <®>m 6 #CREATINGM EMORIES Sunweb.nl Column Op dit moment dobbert een schip van de non-profitorganisatie Sea-Watch 3 al anderhalve week op de Middellandse Zee, waar een rubberen boot met 32 vluchtelin gen erop in stormachtig weer werd opgepikt. Onder hen bevin den zich zeven kinderen. Er bestaat geen Europees land dat de asielzoekers wil opvan gen. De redenen kunt u raden: het is een beloning voor mensen smokkel, een dergelijk gebaar kan een aanzuigende werking hebben en daarnaast vinden sommige re geringen dat ze meer doen dan an dere. Over al deze argumenten kun nen we zeggen dat ze kloppen. Tegelijkertijd rijst de prangende vraag: wat moet er dan wél met deze mensen gebeuren? Omdat Sea-Watch 3 onder een Nederlandse vlag vaart, heeft Ne derland gezegd dat het een deel van de asielzoekers wil opvangen mits andere landen dat ook doen, maar daar is geen animo voor. De algehele mentaliteit is: het zijn niet onze problemen. Kapitein Anne-Paul Lancel maakt zich zorgen: het water en het voedsel op zijn schip raken op, een probleem dat ook zijn beman ning van ruim twintig mensen raakt. Bovendien heeft hij getraumati- 1 seerde mensen aan boord, van wie hij niet weet wat hen precies drijft. Criticasters zullen zeg gen: het kunnen evengoed terroris ten zijn. Ook in dit geval lijkt het me verstandiger om die mensen op te nemen in centra, waar ze gescreend kunnen wor den. Als procedures onwettig zijn aangegaan, wordt een aanvraag altijd nog afgewezen. Je hoeft geen voorstander van ons migratiebeleid te zijn als je er voor kiest om vluchtelingen met dood te laten gaan op een schip. Wat Europa superieur maakt ten opzichte van sommige andere lan den, is dat we mensen niet onno dig laten sterven omdat het nu eenmaal beleid is. Een roep om mild te zijn voor bootvluchtelingen staat tegen woordig gelijk aan politieke zelf moord. Wat ik me dan meteen afvraag: wat levert het op als we die mensen gewoon aan hun lot overlaten - een applaus? In dat geval hebben we mis schien een sterk vertekend beeld van onze beschaving. De algehele mentaliteit is: het zijn niet onze problemen Apothekers in heel het land moesten sinds september gere geld 'nee' verkopen aan vrouwen die om de anticonceptiepil vroe gen. Het tekort ontstond nadat een grote lading pillen uit het buitenland werd afgekeurd en vernietigd. Hierdoor konden 1,2 miljoen vrouwen moeilijker aan hun vertrouwde pil komen. ,,De crisissituatie is voorbij'', zegt een woordvoerder van de brancheorganisatie voor apothe kers KNMP. De pil ligt in heel Ne derland weer in de schappen, maar de voorraad is nog niet groot genoeg om vrouwen een gebrui kelijke voorraad van zes tot twaalf maanden mee te geven. ,,Een voorraad van een kwartaal is al beter dan niks'', redeneert de Groningse Chantal Kuipers, die begin december een wanhopige oproep - 'Ik bloed dood wanneer ik ongesteld ben' - op sociale me dia zette. Daarna werd ze bedol ven onder reacties van vrouwen die nog een (aangebroken) strip thuis hadden liggen. Andere ge dupeerden maakten stennis in de apotheek, reisden af naar België of kochten de pil op Marktplaats. Het gaat om de pil met de werk zame stoffen ethinylestradiol en levonorgestrel, het bekendst on der de merknaam Microgynon 30. Van een handvol fabrikanten die dezelfde pil maken, maar zonder patent en goedkoper, hebben er twee - Aurobindo en Pfizer - hun voorraad nog niet op orde. Dit le vert vooralsnog geen problemen op, zegt de KNMP. Overstappen op een ander merk, ook al heeft deze exact de zelfde werkzame stoffen, kan echter wel voor bijwerkingen zor- i Vrouwen kunnen nog geen voorraad voor een jaar krijgen gen zoals stemmingswisselingen of doorbraakbloedingen, zegt de Rotterdamse apotheker Mark Ba- rendregt. ,,Het gaat om hormoon- gevoelige middelen, waarop je li chaam net iets anders kan reage ren.'' De apotheker is blij dat het pro bleem is opgelost. ,,Het heeft ons vreselijk veel werk bezorgd. Om zo veel mogelijk vrouwen te hel pen, hebben we de doosjes onder hen verdeeld. Ze kregen elke keer één strip mee, genoeg voor een maand.'' Hotel Vasia Resort Spa Hotel Vasia Boulevard Boutique Hotel Vasia Village Hotel Vasia Royal donderdag 3 januari 2019 GO ^0 @OzcanAkyol Beschavina Als politieke koppigheid en algemene beschaving met elkaar om voorrang moe ten vechten, mogen we op een ge civiliseerd continent best hopen dat die laatste wint. Na maandenlange tekorten is de anticonceptiepil weer ver krijgbaar. Al is de voorraad nog niet op de oude sterkte. Hanneke van Houwelingen Utrecht Sunweb HOTELS RESORTS ALL INCLUSIVE Grieken and - Kreta - Sissi LOGIES ONTBIJT Vlak bij het strand en centrum 7 zwembaden Nederlandstalige Sparky Kids Club Griekenland - Kreta - Chersonissos Volledig nieuw! Stijlvolle kamers Aan de boulevard gelegen ALL INCLUSIVE Griekenland - Kreta - Sissi Waterpret gegarandeerd Nabij het knusse dorpje Sissi Aan zee gelegen en dicht bij het strand ALL INCLUSIVE Griekenland - Kreta - Gournes Volledig gerenoveerd Uitstekende keuken Moderne kamers met handgemaakte meubels Vanaf per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Vanaf per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Vanaf per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Sunweb is aangesloten bij: i ANVR 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. SGR 'J 3 thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6