War on Drugs met kinderen Doe-het-zelf-klonen in de kelder is fluitje van een cent 7 Stoutmoedig paleisdrama zijn mening over haar gevormd. Ik heb uren met dialoogcoaches doorge bracht om haar manier van spreken onder de knie te krijgen. ,,Met Queen Anne is dat natuurlijk niet het geval. Er is wel enige litera tuur over haar verschenen, maar ik vraag me af wie dat daadwerkelijk heeft gelezen, behalve historici dan. Het voordeel voor mij was dat ik veel vrijheid had om mijn interpretatie van deze vrouw te geven.'' Dat moest wel onder toeziend oog van de Griekse regisseur Lanthimos, die in diverse films zoals The Lobster en The Killing of a Sacred Deer al be wezen had niet terug te deinzen voor bizarre en absurde vondsten. ,,Geluk- kig hoefde ik er voor deze rol niet gla- moureus uit te zien. Om te beginnen past dat niet bij mijn persoonlijkheid. Ik kleed me in het dagelijks leven liefst zo gemakkelijk en nonchalant mogelijk. Bovendien was Anne geen mooie vrouw, deels door al het licha melijk leed dat zij moest doorstaan. Zij leed bijvoorbeeld aan jicht, wat destijds een hel moet zijn geweest.'' Vilein Colman speelt de koningin als een groot kind dat wispelturig is, schreeuwt om aandacht en ook vilei ne trekjes heeft als zij de beide hof dames die naar haar gunsten dingen (gespeeld door Rachel Weisz en Emma Stone) tegen elkaar uitspeelt. ,,Ze is niet zo naïef als ze soms lijkt. Maar ze was ook krankjorum. Onder een regisseur als Lanthimos is dat heerlijk om mee aan de slag te gaan. Ik kreeg van hem alle vrijheid. We hebben weinig gerepeteerd, wat voor mij altijd een zegen is. Ik speel mijn rollen het liefst op basis van mijn in stinct. Oeverloos gezever om motiva tie is niet aan mij besteed. Als ik een rol begrijp en aanvoel, weet ik precies wat ik voor de camera moet doen.'' Colman heeft inmiddels een impo sante staat van dienst opgebouwd die wel eens met een Oscar bekroond kan worden. Op het Filmfestival van Venetië werd zij al bekroond als Beste Actrice. Met detectiveserie Broadchurch, spionagereeks The Nightmanager en talloze memorabele filmrollen kan zij uitgroeien tot een van de meest bewonderde actrices van haar gene ratie. ,,Dat zal wel'', is haar nuchtere antwoord op deze suggestie. ,,Maar voorlopig maak ik me nog altijd zor gen over mijn volgende rol. Niets is zeker in dit vak.'' White Boy Rick Replicas In jaren 80 werden de grimmige straten van industriestad Detroit overspoeld door drugsdealers, heroïneverslaafden en aanver wante criminaliteit. Onder die omstandigheden groeit Rick op als tienerzoon van een niet altijd even handige wapenhandelaar. Vader blijkt makkelijk chantabel. Zo kan het gebeuren dat de FBI zoonlief onder druk zet om te in filtreren in een drugssyndicaat waarin diens jeugdvrienden hun geld verdienen. De piepjonge Rick begint onder hun hoede te dealen om zo zijn vader uit de bak te houden. Maar de federale politie dienst blijkt een waardeloze part ner als het op beloftes en vertrou wen aankomt. Hoewel dit bizarre, waargebeurde verhaal zich in een ander tijdsgewricht afspeelt, doen veel scènes denken aan politie serie The Wire: de sfeer, de alle daagsheid van geweld, politie die voor eigen rechter speelt en een ploeterende onderklasse die altijd lijkt te verliezen, doen bekend aan. Echter, hoewel er in korte tijd veel gebeurt en hoe aardig de jonge Merritt ook acteert; deze misdaadfilm blijft emotioneel he laas aan de oppervlakte dobberen. - M.N. Het klonen van mensen is sinds filmheugenis een welkom onder werp om lekker over te griezelen. Alleen buitelen de hysterische plotwendingen zo over elkaar heen dat sommige serieus be doelde scènes komisch uitpakken. Als het gezin van neuroweten- schapper William omkomt, be sluit hij zijn kennis over kloonex- perimenten op zijn geliefde over ledenen toe te passen. Vele bizar re feiten trekken vervolgens in sneltreintempo voorbij. Een com pleet lab in de kelder bouwen in een mum van tijd? DoneEven vier lijken wegwerken? En een complete bus met peperdure ap paratuur 'lenen' zonder gezien te worden? Appeltje-eitje. Doe-het-zelf-klonen lijkt hier kinderspel. Pas daarna wordt het lastig. Zeker als Williams snode baas recht denkt te hebben op de resultaten van dit experiment. -M.N. THE FAVOURITE - A.Z. livia Colman heeft de afgelopen jaren vooral doorge bracht op filmsets met een hoog royaltygehalte. Op dit moment is zij druk bezig met het vervolg op de Netflix-serie The Crown, waarin zij de oudere koningin Elizabeth II speelt, als opvolgster van haar collega Claire Foy die in de eerste twee seizoenen de jongere versie vertolkte. Daarvoor stond zij onder regie van de Griekse regisseur Yorgos Lanthi mos in The Favourite voor de camera's als koningin Anne (1665-1714), mis schien wel de ongelukkigste mo narch die het Engelse koninkrijk heeft gekend. ,,Ik wist helemaal niets over haar'', zegt Colman, een dag na de wereld première van The Favourite op het filmfestival van Venetië. ,,Op school, tijdens de geschiedenislessen, is zij nooit behandeld. Of ik zat niet op te letten, dat kan ook. Maar toen ik mij voor mijn rol in haar verdiepte, kreeg ik een beeld van haar tragiek. Al die miskramen. Zij verloor tijdens haar leven zeventien kinderen! Kun je je dat voorstellen? Haar zwakke ge zondheid was een hels juk dat zij moest dragen en dan was ze ook nog de spil in diverse machtsspelletjes.'' Het spelen van de beide koningin nen was voor Colman een wereld van verschil. ,,Met Queen Elizabeth moest ik meer oppassen. Zij leeft nog, er bestaan miljoenen kilometers film over haar en iedereen heeft zo Queen Anne was misschien wel de ongelukkigste monarch van Engeland ooit donderdag 3 januari 2019 GÖTIE MISDAADDRAMA Regie: Yann Demange Hoofdrollen: Matthew McConaughey, Richie Merritt White Boy Rick is op weg naar een bokswedstrijd in De troit. FOTO SCOTT GARFIELD SCIENCEFICTION Regie: Jeffrey Nachmanoff Hoofdrollen: Keanu Reeves, Alice Eve DRAMA Regie: Yorgos Lanthimos Hoofdrollen: Olivia Colman, Emma Stone en Rachel Weisz Wie het werk kent van de Griekse regisseur Yorgos Lanthimos (The Killing of a Sacred Deer, The Lobster) weet dat als hij de kans krijgt een kos tuumdrama te verfil men, het beslist geen traditionele vertelling wordt. Aan die ver wachting voldoet The Favourite in alle op zichten. De driehoeksverhou ding tussen koningin Anne (1665-1714) en twee van haar hofda mes is een ondeu gend, vrijpostig en stoutmoedig schouw spel dat zelden is ver toond over de Britse monarchie. Deze pa leissoap zit verpakt in schitterende beelden, waarin vilein gedrag, intriges en seksuele spanningen elkaar voortdurend afwisse len. Lanthimos toont dit alles met sardo nisch plezier, vol cameravondsten en gekruide dialogen die zeer geestig zijn. The Favourite is nu al een van de beste films van 2019. Rachel Weisz speelt als hofdame een glansrol als intrigant. FOTO TWENTIETH CENTURY FOX - Olivia Colman FOTO TWENTIETH CENTURYFOX M Olivia Colman is Queen Anne: ,,Wat een tragiek, ze verloor zeventien kinderen!''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51