Dolf zit vast in de middeleeuwen 5 Van Zappa tot Ravel Zondagmiddagblues Kruistocht in spijkerbroek Dolf wil naar de middeleeu wen om daar één middag bij een riddertoernooi te gast te zijn. Maar door een foute berekening belandt hij middenin de Kinderkruistocht. Hij kan niet op tijd terug zijn op het precieze plekje, vanwaar hij vier uur later 'teruggeflitst' zou worden. Een on schuldige middeleeuwse jongen, die daar wél stond, is plots verdwe nen. Dolf besluit dan maar om mee te reizen met die enorme stoet van jongeren, op weg naar Jeruzalem. Zo begint Kruistocht in spijker broek, dé evergreen van Thea Beek man. Een Gouden Griffelboek, dat al 45 jaar lang een bestseller is (binnenkort de 100e druk!). Die (waargebeurde) kinderkruistocht is een slecht georganiseerde tocht, waardoor veel kinderen van uit putting en ondervoeding sterven. Als bovendien de Scharlaken Dood (een besmettelijke ziekte) uit breekt, kan Dolf met zijn 20e- eeuwse kennis veel onheil voorko men. Hij is iemand die opvalt door natuurlijk leiderschap en door al lerlei rariteiten, als een zakje chips en een T-shirt. Dolf kan met zijn 20e-eeuwse kennis veel onheil voorkomen Maar 'moderne Dolf' is ongelo vig en hij moet in dit middeleeuws gezelschap heel goed oppassen geen ketterse dingen te zeggen. Bijna loopt het mis. En als ze dan na veel moeite en dodelijke valpar tijen de Alpen achter zich kunnen laten, blijkt alles op verraad en be- drog te berusten. De overlevende kinderen zullen naar een slaven markt worden afgevoerd. Dolf weet dat boze plan te doorkruisen. Het boek vertelt wel hoe het uit eindelijk afloopt, de musical gaat zo ver niet. Maar misschien doet dat er ook niet toe. Er gebeurt zo ontzettend veel en het gaat minder om al die feiten. Het verhaal draait vooral om wat Dolf en die kinde ren voelen en beleven. Bij het Nationaal Jeugd Musical Theater volgen jongeren een deel tijd musicalopleiding. Kruistocht in spijkerbroek is voor hen een ideale musical, het is al de tweede keer dat ze hem in grote cast (meer dan 60 kinderen) samen met volwas sen professionals uitvoeren. Er ge beurt veel, het tempo is hoog, er moet veel 'geschakeld' en ver bouwd worden. De ontberingen en het gevaar, het zit natuurlijk wel in de musical, maar wat over heerst, is de voldoening van sa menwerking en de sfeer van avon tuur en verwachting. En de humor die ontstaat uit de vermenging van middeleeuwse en 20e-eeuwse ei genaardigheden. Ontroerend Zonder muziek geen musical. Dat is ijzeren logica. De prachtige mu ziek (van Jeroen Sleyfer) speelt in deze musical dan ook een belang rijke rol. De teksten die daar bij ho ren (van Allard Blom) zijn raak en ontroerend. En omdat er veel her halingen in zitten, kan het jonge publiek ze naar hartenlust meezin gen. Jong publiek, ja. Want Kruistocht in spijkerbroek is een voorstelling voor kinderen vanaf 7 jaar. Voor kinderen heeft deze musical op zich al heel veel boeiends en ver makelijks te bieden. En daarna wacht de optie om met de beelden van de musical in het achterhoofd, lezend of voorlezend ook eens aan het boek te beginnen. Want dat heeft nog heel veel extra's in petto. Hoe het verhaal nu uiteindelijk af loopt, bijvoorbeeld. deren liggen altijd dubbel van het la chen om zijn grappen en dommig heid." De naam familiemusical dekt vol gens Van Santen prima de lading van de voorstelling, want ook volwasse nen vermaken zich uitstekend. ,,Het is een uitje voor het hele gezin. Er zijn moppen voor kinderen en er is humor voor ouders. Er zijn families waarin de kinderen zich inmiddels te oud voelen voor de voorstelling, maar waarvan de moeders wel onze show blijven bezoeken. Dat zegt volgens mij genoeg." LACH VOOR EEN DAG 'Onbetaalbaar om een kind een mooie dag te geven' Klassiek Blues donderdag 3 januari 2019 GO In één flits, van hier naar de mid deleeuwen. Fascinerend, toch? Geen wonder dat de vijftienja rige Dolf zich opdringt als proef konijn voor een tijdmachine. Maar ondanks goede afspraken, kan hij niet zomaar terugkeren. Zijn avonturen beleef je mee in de musical Kruistocht in spijker broek. Willem Nijssen Kruistocht in spijkerbroek, Natio naal Jeugd Musical Theater, zaterdag 5 januari Stadsschouw burg Middelburg; zaterdag 23 fe bruari Scheldetheater Terneuzen, aanvang beide dagen 19.00 uur. Scene uit de musical Kruistocht in spijkerbroek. foto boy hazes M De Kleine Zeemeer min is de vijfde musi cal waarin het komi sche duo Titus en Fien (rechtson der) een hoofdrol speelt. foto's WIM LANSER De Kleine Zeemeermin, familiemu sical, zaterdag 5 januari, Ledelthea- ter Oostburg, aanvang 14.00 uur. Gevraagd naar haar meest bijzondere theaterherinne ringen van de afgelopen jaren noemt Esther van San ten de samenwerking met Stichting Lach voor een Dag. „Daarbij worden kinderen met een ernstige of zelfs le- vensbedreigende ziekte ge trakteerd op een mooie dag bij één van onze voorstellin gen." Ook naar De Kleine Zeemeermin zullen weer een aantal zieke kinderen komen kijken. ,,Ze komen dan met een limousine aan en mogen foto's maken op toneel. Voor sommigen is het hun laatste wens. Dat zijn aangrijpende en emotionele momenten, maar tegelijk het mooiste van mijn werk. Het is onbe taalbaar om een kind een mooie dag te geven." Normaal gesproken vinden de edities van Polderblues in Westdorpe op za terdagavonden plaats. Avonden gevuld met jankende elektrische gitaren. Deze editie wordt echter op zondagmiddag gehouden. Het Oude Raedhuis in West- dorpe biedt die dag het podium aan twee wat rustigere acts. Bezoekers kunnen genieten van Peter Kempe (foto) Wouter Verhelst en het Belgi sche duo Blame it on Vinnie. Zondag 6 ja nuari, 't Oude Raedhuis Westdorpe, 15.00 uur Porgy en Bess be gint het nieuwe jaar met een optreden van het ensemble Fuse. Het bekende huisorkest van Po dium Witteman. De bezetting is wat on gewoon: strijkkwar tet met contrabas en percussie. Fuse trekt het publiek snel in hun muzikale wereld, waarin klas siek, rock, jazz en folkmuziek worden gemengd. Muziek van Bartók en Ravel, Frank Zappa en Nils Frahm of Chris Thile en Yo-Yo Ma. Zondag 6 Januari, Porgy en Bess Ter- neuzen, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49